Vai Aleksandram Samoilovam (no labās) un Jānim Šmēdiņam izdosies kļūt par latviešu trešo pludmales volejbola duetu Tokijā?
Vai Aleksandram Samoilovam (no labās) un Jānim Šmēdiņam izdosies kļūt par latviešu trešo pludmales volejbola duetu Tokijā?
Foto: Vadim Morozov/fivb.org

Daudzie un dažādie ceļi uz Tokiju – kā Latvijas sportisti var kvalificēties olimpiskajām spēlēm? 0

Olimpiskajām spēlēm no 24. jūlija līdz 9. augustam Japānas galvaspilsētā Tokijā jau kvalificējušies jātnieks Kristaps Neretnieks, pludmales volejbolisti Mārtiņš Pļaviņš, Edgars Točs, Tīna Laura Graudiņa un Anastasija Kravčenoka, vieglatlētes Laura Ikauniece, Līna Mūze un Laura Igaune.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Divas vietas Latvijai atvēlētas šosejas riteņbraukšanā. Taču paredzams, ka mūsu valsts delegācijā varētu būt 30 līdz 35 atlēti, jo daudzi nopietni gatavojas olimpiskās kvalifikācijas sacensībām, kas dažādu valstu pilsētās atsāksies jau šonedēļ. Iespējams gan, ka koronavīruss piespiedīs mainīt kādu sacensību šeit norādīto vietu.

Vairākas iespējas

Polijas pilsētā Vroclavā šonedēļ sāksies Eiropas čempionāts šaušanā ar pneimatiskajiem ieročiem, kurā notiks cīņa par olimpiskajām ceļazīmēm. 28. februārī Lauris Strautmanis un Agate Rašmane startēs šaušanā ar gaisa pistoli no desmit metru distances. Divas ceļazīmes uz Tokiju iegūs sportisti, kuri izcīnīs pēc iespējas augstāku vietu uzreiz aiz tiem, kuriem olimpiskā kvalifikācija jau kabatā. Nākamā iespēja būs no 18. līdz 25. maijam, kad Plzeņā (Čehija) notiks Eiropas zonas kvalifikācijas sacensības. Šeit mūsu sportisti varēs cīnīties par vienu ceļazīmi ar gaisa pistoli no desmit metriem, Agate – arī ar sporta pistoli no 25 m distances. Pēdējo iespēju kvalificēties Tokijai dos Starptautiskā šaušanas sporta federācija (ISSF), izdalot pa vienai ceļazīmei katrā disciplīnā sportistiem, kuri 30. aprīli būs iespējami augstākā vietā pasaules rangā uzreiz aiz atlētiem ar kvalifikāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Peldētājiem iespēja cīnīties par olimpisko normu sasniegšanu būs Latvijas čempionātā no 28. februāra līdz 1. martam Ķīpsalā, kā arī Baltijas čempionātā 7. un 8. martā turpat. Baltijas čempionāta sacensības mūsu peldētājiem būs atlase startam Eiropas čempionātā, kas no 11. līdz 17. maijam notiks Budapeštā (Ungārija). No pieciem kandidātiem – Ieva Maļuka, Kristīna Šteina, Gabriela Ņikitina, Daniils Bobrovs un Ģirts Feldbergs – tikai pirmās divas sasniegušas “Olimpiskā uzaicinājuma” normu (līdzīga B normai), kas gan vēl negarantē startu Tokijā, jo 878 peldētājiem paredzētās vietas vispirms aizpildīs atlēti, kuri sasnieguši olimpisko jeb agrāko A normu. Ja neviens no Latvijas peldētājiem A normu nesasniegs līdz 21. jūnijam, tad Starptautiskā peldēšanas federācija (FINA) piešķirs pa vienai ceļazīmei sportistei un sportistam, kuri uzrādījuši “Olimpiskajam uzaicinājumam” atbilstošu rezultātu vai arī startējuši pērnajā pasaules čempionātā.

Eiropas olimpiskās kvalifikācijas turnīrs boksā no 11. līdz 24. martam notiks Londonā, uz to dosies arī Amanda Millere (svara kategorijā līdz 57 kg) un Nikolajs Grišuņins (līdz 91 kg). Lai tiktu pie olimpiskās ceļazīmes, Millerei jāiekļūst pirmajā sešniekā, Grišuņinam – četriniekā, bet, ja neizdodas, tad pasaules olimpiskās kvalifikācijas turnīrā no 13. līdz 24. maijam Parīzē vajadzēs izcīnīt vismaz attiecīgi trešo vai ceturto vietu.

Debitēs basketbols 3 x 3

Indijas pilsētā Bengalūru no 18. līdz 23. martam risināsies olimpiskās kvalifikācijas turnīrs basketbolā 3 x 3, kurā piedalīsies arī Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis un Nauris Miezis. Divdesmit komandas no valstīm, kuras nekvalificējās pēc FIBA federāciju ranga, cīnīsies par trim ceļazīmēm uz Tokiju, un mūsu puišiem šī būs labākā iespēja tikt pie tās. No 24. līdz 26. aprīlim Budapeštā par pēdējo ceļazīmi sacentīsies to sešu valstu komandas, kuras nebūs kvalificējušās iepriekš. Tokijā startēs tikai astoņas komandas.

Budapeštā no 19. līdz 22. martam notiks arī Eiropas olimpiskās kvalifikācijas turnīrs cīņas sportā. Uz to dosies arī Latvijas cīkstoņi ar titulēto Anastasiju Grigorjevu (līdz 62 kg) priekšgalā. Viņai pievienosies jaunie atlēti Violeta Ponomarjova (līdz 53 kg), Ivars Samušonoks (līdz 86 kg) un grieķu-romiešu cīņas pārstāvis Aleksandrs Jurkjans (līdz 67 kg). Turnīra pirmās un otrās vietas ieguvēji kvalificēsies Tokijai. Pēdējā iespēja cīnīties par olimpiskajām ceļazīmēm cīkstoņiem būs no 30. aprīļa līdz 3. maijam pasaules kvalifikācijas turnīrā Sofijā, kur arī jāieņem pirmā vai otrā vieta.

Reklāma
Reklāma

Olimpiskās kvalifikācijas punktus krāt dosies arī skeitbordisti Niklāvs Vētra un Artūrs Bogdanovičs disciplīnā “street”. No 24. līdz 29. martam viņi sacensību tūri uzsāks “Pro” kategorijas sacīkstēs Lasvegasā (ASV) un turpinās ar pieczvaigžņu turnīru Limā (Peru). Turpmākās svarīgās sacensības ieplānotas Ķīnā un Japānā. Puišiem jāizcīna iespējami augstas vietas pasaules olimpiskajā skeitborda rangā, kura pirmie 16 atlēti 1. jūnijā iegūs olimpiskās tiesības. Tās saņems arī pirmais trijnieks pasaules čempionātā no 26. līdz 31. maijam Nandzjiņā (Ķīna).

Svarcēlāji kuplā pulkā

Svarcēlāji Rebeka Koha (līdz 59 kg), Ritvars Suharevs (līdz 81 kg), Vadims Koževņikovs (līdz 96 kg) un Artūrs Plēsnieks (līdz 109 kg) no 4. līdz 12. aprīlim Maskavā startēs Eiropas čempionātā, cenšoties sasniegt iespējami augstus rezultātus. Šīs būs pēdējās sacensības, kurās atlēti varēs palielināt savu punktu summu Starptautiskās svarcelšanas federācijas (IWF) absolūtajā rangā un Eiropas punktos. 1. maijā IWF publicēs absolūto rangu, kurā pirmo astoņu vietu īpašnieki un viens ar visvairāk Eiropas punktiem katrā svara kategorijā kvalificēsies Tokijai, kur Latvijas svarcēlājiem nonākt ir labas izredzes diezgan kuplā pulkā.

Aleksejs Rumjancevs, Roberts Akmens un Kaspars Tīklenieks 4. aprīlī Portugālē cīnīsies par tiesībām Eiropas kvalifikācijas sacensībās smailīšu vieniniekā (K-1) pārstāvēt Latviju 200 m distancē. Ātrākais no viņiem 6. un 7. maijā Račicē (Čehija) centīsies izcīnīt pirmo vai otro vietu šajā distancē, kas garantē startu Tokijā. Turpat olimpisko kvalifikāciju iegūt mēģinās arī smaiļotāji Aldis Vilde 1000 m un Madara Aldiņa 200 un 500 metros, kur abiem jāiekļūst ātrāko divniekā. Kanoe airēšanā par uzvaru 1000 metros (C-1), kas garantēs olimpisko ceļazīmi, cīnīsies jaunais Roberts Lagzdiņš, savukārt kanoe divniekam Aivim Tintam un Gatim Prankam (C-2) šajā distancē jāiekļūst pirmajā četriniekā. Ceļazīmes uz Tokiju varēs iegūt arī no 21. līdz 24. maijam Pasaules kausa izcīņas posmā Dīsburgā (Vācija), uzvarot K-1 200 m, K-1 1000 m un C-1 1000 m, bet divniekiem kvalifikācija nav paredzēta.

Tekvondo cīkstones māsas Inese un Jolanta Tarvidas (abas līdz 57 kg) 18. un 19. aprīlī Milānā (Itālija) cīnīsies Eiropas kvalifikācijas turnīrā, kurā pirmo divu vietu ieguvējas katrā svara kategorijā kvalificēsies Tokijai. Eiropas zonas kvalifikācijas turnīrā paukošanā 18. un 19. aprīlī Madridē piedalīsies floretists Vitālijs Kuceba, kuram būtu jāizcīna vieta pirmajā četriniekā.

Airētājas Elza Gulbe un Evita Bole ar Olgu Svirsku divniekā par olimpiskajām ceļazīmēm cīnīsies no 27. līdz 29. aprīlim Eiropas zonas kvalifikācijā Varēzē (Itālija). Piedalīsies to valstu pārstāvji, kuri pērn pasaules čempionātā neieguva nevienu olimpisko ceļazīmi. Taču noteikts, ka sportisti var izcīnīt tikai vienu kvotu savai valstij. Ja kvalificējas divas komandas no vienas valsts, tad ceļazīmi iegūs augstākās vietas ieguvēja. Gulbei jāfinišē pirmajā trijniekā, Bolei un Svirskai – vismaz otrajā vietā. Olimpiskās kvalifikācijas finālā no 17. līdz 19. maijam Lucernā (Šveice) varēs piedalīties visi kvotu kārotāji, un konkurence būs sīva, jo ceļazīmes pasniegs tikai par pirmajām divām vietām.

Vai tituls palīdzēs?

Karatē cīkstonim Kalvim Kalniņam viņa ierastā svara kategorija līdz 60 kilogramiem Tokijas spēļu programmā apvienota ar nākamo (līdz 67 kg), tādēļ būs grūtāk iegūt vienīgo ceļazīmi no olimpiskā ranga, ko publicēs 6. aprīlī. Taču Kalniņam iespējams cīnīties olimpiskās kvalifikācijas turnīrā no 8. līdz 10. maijam Parīzē, kur ceļazīmes iegūs pirmie trīs katrā svara kategorijā. Kalvja izredzes nedaudz vairo viņa izcīnītā zelta medaļa Eiropas spēlēs.

Par olimpisko ceļazīmi cīnīsies arī mākslas vingrotāja Jeļizaveta Polstjanaja. Aprīlī notiks četri Pasaules kausa sacensību posmi, trīs sekmīgāko posmu rezultātus daudzcīņā saskaitīs, un pirmo triju vietu ieguvējas tiks pie olimpiskās ceļazīmes. Eiropas čempionātā no 21. līdz 24. maijam Kijevā to nopelnīs tikai augstākās vietas ieguvēja daudzcīņā, kura nebūs kvalificējusies pērnajā pasaules čempionātā vai šogad Pasaules kausa izcīņas četros posmos.

Pasaules čempionātā modernajā pieccīņā no 25. līdz 31. maijam Ķīnas pilsētā Ksjameņā olimpiskās ceļazīmes iegūs pirmie trīs, taču, ja viņi būs kvalificējušies jau iepriekš, tad šīs vietas pieskaitīs olimpiskajam pasaules rangam. Mūsu Pāvels Švecovs piedalīsies Pasaules kausa izcīņas posmos, cenšoties sakrāt punktu summu, kas ļautu 1. jūnijā rangā būt starp pirmajiem sešiem atlētiem (iespējams, vēl vairākiem), kuri pirms tam nebūs kvalificējušies.

Līdz jūnija beigām

Olimpiskajam turnīram pludmales volejbolā jau kvalificējušies Tīna Laura Graudiņa un Anastasija Kravčenoka, tāpat Mārtiņš Pļaviņš un Edgars Točs, taču tas vēl jāizdara Aleksandram Samoilovam un Jānim Šmēdiņam. Iespējas ir divas – 15. jūnijā būt starp pirmajiem 15 olimpiskajā rangā vai arī uzvarēt Kontinentālā kausa atlasē. Latvijas vīriešu komanda ir nodrošinājusi līdzdalību Kontinentālā kausa izcīņas otrajā kārtā no 14. līdz 17. maijam Antaljā (Turcija), fināla kārta notiks no 22. līdz 28. jūnijam Eindhovenā (Nīderlande).

8. jūnijā tiks publicēts Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) rangs, un pirmās 56 tenisistes (bet ne vairāk kā četras no vienas valsts) kvalificēsies Tokijai. Anas­tasija Sevastova un Jeļena Ostapenko patlaban rangā ieņem attiecīgi 40. un 41. vietu, kas, domājams, daudz nemainīsies.

Trīs iespējas kvalificēties Tokijai ir mūsu BMX riteņbraucējiem. Nāciju rangā 2. jūnijā jābūt no sestās līdz 11. vietai, kas garantē viena sportista līdzdalību. Pašreiz latvieši gan vīriešu, gan sieviešu vērtējumā ir 12. vietā. 2. jūnijā tiks skatīts arī individuālais rangs, un pie ceļazīmēm tiks pirmie trīs, kuri nebūs kvalificējušies nāciju rangā. Ceļu uz Tokiju atvērs arī veiksmīgs starts pasaules čempionātā no 26. līdz 31. maijam Hjūstonā (ASV), izcīnot divas augstākās vietas starp atlētiem, kuri nav kvalificējušies. Šajā cīņā piedalīsies, visticamāk, Helvijs Babris, Kristens Krīgers, Mikus Strazdiņš, Vineta Pētersone un Vanesa Buldinska.

Vieglatlētiem kvalifikācijas periods beigsies tikai 29. jūnijā, un vairāk nekā gadu viņiem bija iespējams sasniegt kvalifikācijas normām atbilstošus rezultātus vai arī būt pietiekami augstu savas disciplīnas rangā, lai tiktu uzaicināti uz Tokiju. Normas jau sasniegušas Laura Ikauniece septiņcīņā, Laura Igaune vesera mešanā un šķēpmetēja Līna Mūze. Cerības viņām pievienoties atbilstoši rezultātam vai rangam ir Madarai Palameikai, Līgai Velverei, Sindijai Bukšai, Rolandam Štrobinderam, Gatim Čakšam, Ruslanam Smolonskim un Arnim Rumbeniekam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.