Kaut gan Apvienotajā Karalistē kustība notiek pa kreiso ceļa pusi, tomēr avārijas visbiežāk atgadās apļveida krustojumos.
Kaut gan Apvienotajā Karalistē kustība notiek pa kreiso ceļa pusi, tomēr avārijas visbiežāk atgadās apļveida krustojumos.
Foto: Daniel Leal Olivas/AFP/SCANPIX/LETA

Eiropas šoferi britu kreisajā joslā 0

Kas notiek, ja, braucot pie Latvijā apdrošināta auto stūres, sanāk iekļūt satiksmes negadījumā Apvienotājā Karalistē? Vai par vainīgu atzīs to, kurš iebrauca auto aizmugurē, un vai pēkšņi vari būt vainīgs pats, ja sadursmi izraisījis cits? Diemžēl britu tiesās ne vienmēr par vainīgu tiks atzīts tas, kurš tiešām izraisījis sadursmi.

Problēma – kustība pa apli

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 34
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Dzidra Nūra strādā par vecāko prasību vērtētāju Mančestrā bāzētajā “Balcia Insurance SE”, kas pārstāv vairākus apdrošinātājus, kuri pārdod auto apdrošināšanas polises Eiropas Savienībā. Viņai bieži nākas aizstāvēt Latvijas un Lietuvas tālbraucējus, taču gadās arī privātie auto.

Tā kā Apvienotajā Karalistē kustība notiek pa kreiso ceļa pusi, tad varētu domāt, ka avārijas notiek tieši tādēļ, taču Dzidra Nūra, kura Anglijā dzīvo 19 gadus un ir ieguvusi juristes diplomu Mančestras universitātē, kā arī jau vairākus gadus ir Mančestras domes deputāte, apgalvo, ka ar braukšanu pretējā pusē šoferi tiek galā gluži labi. Problēmas radot kustība pa apli, un apļi tiešām Anglijā ir teju uz katra krustojuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā aplī pa malējo joslu var turpināt braukt, cik ilgi vien vēlas, turpretī Lielbritānijā, ja nav īpašu apzīmējumu uz brauktuves, malējā josla griež pa kreisi vai brauc taisni, un aplī var iebraukt nevis tad, kad var paspēt iespraukties, bet gan tad, ja labā puse brīva.

Pat profesionāliem šoferiem, kuri precīzi ievēro noteikumus, gadās ķibeles, jo Anglijā, tāpat kā visur citur, vieglie auto mēdz līst priekšā smagajiem, pie tam, ja stūre kreisajā pusē, tad labajā pusē būs neredzamā zona. “Daži mūsu šoferi ļoti godīgi pasaka: “Nu, mainīju joslu un neredzēju! Nav nekā, un pēkšņi dzirdu troksni!” Ātrums uz šosejām ir liels, vieglajai mašīnai no kreisā stūra iesit, un tā mašīna aiziet riņķu riņķiem, kamēr kaut kur atsitas. Citreiz ir tā, ka pat piecas mašīnas tiek sasistas vienlaikus,” stāsta Nūra. Atļautais ātrums uz ceļiem ar divām joslām katrā virzienā un atdalošo joslu ir 70 jūdzes stundā, kas ir 112 km/h, avārijas uz šādiem ceļiem ir ārkārtīgi bīstamas.

Videoreģistratori lieti noder

Labi, ja ir uzstādīts videoreģistrators, Apvienotajā Karalistē to neprasa reģistrēt.

“Reiz sieviete ar trīs dienas vecu “Range Rover” uz šosejas sajauca pedāļus un gāzes vietā nospieda bremzes. Un smagā mašīna ieskrēja aizmugurē. Parasti vainīgs tas, kurš ieskrien aizmugurē. Bet mēs noskatījāmies video – viņai tak nekas priekšā nenotika, lai tā ņemtu un apstātos pašā ceļa vidū, tieši priekšā fūrei! Fūre sver 40 tonnas, nevar uzreiz reaģēt. Aizsūtījām ekspertiem pārbaudīt, beigās lietu vinnējām. Taču bieži saņemam pretenzijas no britiem, sakot, ka iebrauca sānā vai aizmugurē, mainīja joslu. Tad, kad saņemam video no mūsu klientu kamerām, var redzēt, ka vieglie negrib braukt smagajam nopakaļus un lien priekšā, neapzinoties, ka mūsējie sēž augšā kreisajā pusē, un viņi nemaz tās mazās mašīnas, kas lien priekšā no labā stūra, neredz.”

Katra šofera pienākums – uzmanīties

“Tas, ka tev ir priekšroka, nenozīmē, ka vari visur braukt neskatoties. Tiesā pēc tam prasa – nu tu taču redzēji, ka tā otra mašīna bija? Tātad abi vainīgi! Ja pasaki, ka neredzēji, tas nenozīmē, ka tev noticēs un tiksi sveikā cauri,” stāsta Nūra. “Latvijā atbrauc policisti un pasaka, kurš vainīgs. Šeit nav tā, policisti vispār neiesaistās, lai apdrošināšanas kompānijas tiek pašas galā. Autovadītājiem svarīgi dabūt aculieciniekus. Ja nav liecinieku, tad tiesa skatās, kuram var noticēt! Arī video ne vienmēr palīdz, tiesneši var teikt – tu taču redzēji, ka tā mašīna tur brauca, kaut kur tak viņai bija jāpaliek!” Dažkārt abiem ir bijis pienākums skatīties un uzmanīties, teiktais nesakrīt, liecinieku nav, tātad vainīgi abi.

Agrāk bija daudz krāpniecības gadījumu, speciāli brauca priekšā un bremzēja, lai izraisītu avāriju un saņemtu apdrošināšanas atlīdzību. Šobrīd daudziem auto ir videoreģistratori un šāds “cash for crash” (latviski – nauda par avāriju) izraisītājiem var beigties nepavisam ne tā, kā iecerēts, taču tas nenozīmē, ka šādu gadījumu vairs nav.

Īpaši jāuzmanās no gājējiem, kas gandrīz nekad neesot vainīgi. “Gadās, ka piedzēruši iztenterē no bāra tieši priekšā mašīnai. Vai bērni izskrien. Tiesas spriedumi var būt ļoti dažādi, jo uzskata, ka šofera pienākums ir piebremzēt un ļoti uzmanīties apdzīvotā vietā, pieļaujot, ka uz ielas var nejauši izskriet bērni, spēlējot bumbu, var būt riteņbraucēji. Ja notiks avārija, tad skatīsies, ar kādu ātrumu brauca, vai redzēja, vai neredzēja,” brīdina Nūra.

Jāpaziņo apdrošinātājam uzreiz

Ja notiek negadījums, tad šofera pienākums ir paziņot apdrošinātājam, bet to ne vienmēr izdara. “Citreiz mūsu šoferi saka – mēs vispār nekad neesam bijuši Anglijā! Un tad mēs prasām, lai britu puse sūta pierādījumus. Dažkārt gadās, ka briti iedod nepareizu informāciju, tad lieta pat tiek vinnēta.”

Ir autovadītāji, kas dzīvo Anglijā, bet brauc ar Latvijā reģistrētu mašīnu. Uztaisa avāriju un zvana radiem uz Latviju, lai ātri paņem apdrošināšanu. Kad tiek salīdzināts avārijas izraisīšanas laiks un polises izrakstīšanas laiks, izrādās, ka polise nopirkta tikai pāris stundas vēlāk. Sanāk, ka avārijas brīdī nebija derīgas apdrošināšanas polises, tad ar lietu strādā britu “Motor Insurer’s Bureau” (Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas broja jeb LTAB analogs Lielbritānijā). Vēlāk no Latvijas LTAB piedzen iztērēto, savukārt LTAB mašīnas pieprasa atmaksāt auto īpašniekam. Summas var sasniegt astronomiskus apmērus, tādēļ Nūra silti iesaka bez apdrošināšanas nebraukt. Arī bēgšana no avārijas vietas var beigties nelāgi. Reiz tika notriekts motociklists, vainīgais autovadītājs nolēma mukt, noņemot numurus un pametot auto ceļmalā. “Noņemtos numurus iesvieda turpat krūmos, cik tad ilgi policistiem tos numurus atrast!” ironizē Nūra.

180 000 mārciņu par noskrāpētu tilta malu

Ja avārijā iesaistītas smagās automašīnas, tad gadās apskādēt arī ceļa stabus un barjeras, īpaši tad, ja apgāžas fūre. Taču ne vienmēr bojājumi rodas avārijas brīdī. Britu ceļu uzturētāji, atklājot bojājumus, mēdz sazināties ar policiju, lai noskaidrotu, kādi ceļu satiksmes negadījumi pēdējā laikā notikuši, un tad prasa apdrošinātājiem atlīdzināt zaudējumus cerībā, ka kāds arī samaksās.

Nūrai ir gadījies saņemt prasību par 180 000 mārciņu (270 000 eiro) apskrāpētas tilta barjeras dēļ. Bojājums nozīmē, ka uzturētājam jāslēdz ceļš, jāsauc eksperti pārbaudīt struktūru un tilta drošību, kas maksā ļoti dārgi, tādēļ juriste pēc avārijas iesaka vienmēr safotografēt visu iespējamo, ne tikai sava un otra auto bojājumus, bet arī apkārtējo vidi. “Reiz mums lika maksāt par stabiem, bet es viņiem saku – skatieties, kur bija avārija, bet kur ir tas stabs! Tas stabs taču vismaz 400 m tālāk! No sākuma nepiekrita, bet mēs braucām, skatījāmies, salīdzinājām ar bildēm no notikuma vietas. Cīnījāmies gadu, līdz pierādījām, ka mums nevajag maksāt par to stabu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 34
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 135
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 40
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 38
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 67
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 146
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība?
19:40
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 370 gadiem Gambijā ar mērķi dibināt koloniju piestāja hercoga Jēkaba sūtītais 20 lielgabalu kuģis
19:32
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, cik daudz senioru aizvien nav saņēmuši poti pret Covid-19 4
19:29
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 12
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 135
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 19
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
4 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 131
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 34
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Asiņaina izrēķināšanās Cēsīs: sieviete nogalina dzīvesbiedru 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 66
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 31
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 99
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 110
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 72
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 45
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 261
1 diena