Ekonomists salīdzina inflāciju ar aizvērtu šampanieša pudeli – iekšā ir, bet klāt netiek, kamēr nesāk kratīt 23

Eiropas Centrālā banka (ECB), nosakot procentu likmes, skatās pēc apstākļiem eirozonā, – kāda ir inflācija, kādas ir inflācijas prognozes, un cenšas inflāciju dabūt pēc iespējas tuvāk 2%. Šādu komentāru TV24 raidījumam “Nacionālo interešu klubs” sniedza Pēteris Strautiņš, bankas “Luminor” ekonomists.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
Lasīt citas ziņas

Pirms 10 gadiem ECB ilgstoši mērķēja pat uz 1%, turklāt inflācija ilgstoši arī bija pat zem 1%, tā šķita jau gandrīz neatrisināma problēma.

“Pret zemu inflāciju ir grūtāk cīnīties, nekā risināt augstu,” saka Strautiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Situāciju varētu salīdzināt ar šampanieša pudeli,” saka ekonomists, “bija aizvērta pudele, bet dzērienam netiek klāt. Attiecīgi zemā inflācija eirozonā bija zemāka, nekā tai vajadzētu būt – nenotika ražošana, patēriņš, ceļošana mazāk, nekā tam vajadzētu būt. Stimulējot ekonomiku, šmpmanieša pudele tiek kratīta, un tagad dzēriens ir visur. Nu, atkal ir par daudz. Mūsdienu pasaulē korķa izlidošanu veicināja arī karš, pandēmija, rezultātā cēla procentu likmes.”

Procentu likmju celšana ir domāta, lai samazinātu ekonomisko aktivitāti, motora darbības ātrumu. Respektīvi, tiek slāpēta aizņemšanās, tiek slāpēts patēriņš un tiek veicināta uzkrāšana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.