Ilustratīvs foto

Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12

“Dāmas, vai kāda lieto menstruālo piltuvi? Ko sakāt – vai ir vērts? Kur pirkāt?” Šie un līdzīgi jautājumi sociālajos medijos redzami arvien biežāk un sievietes dalās pieredzē, lielākoties – pozitīvā. Arī veselības aprūpes speciālistu viedoklis ir atbalstošs, un ierīces iegāde vairs nav problēma – tās ir nopērkamas lielākajās aptiekās.

VIDEO. Krieviem “leopardus” nevajag. 1944.gada tanku T-34 pievedums no Laosas esot burvīgā stāvoklī 25
Populārais dziedātājs Dzintars Čīča pametis Latviju un sācis strādāt par taksometra šoferi 25
Māris Antonevičs: “Krievu pasaules” ietekmele un pārējie
Lasīt citas ziņas

“Tāpat kā speciāla veļa, kas pasargā no noplūdēm, sieviešu ikdienā ir ienākusi arī menstruālā piltuve,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Turonoka, uzskaitot piltuvju priekšrocības un atbildot uz aptiekā biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Kas ir menstruālā piltuve un kā to lietot?

CITI ŠOBRĪD LASA

Menstruālās piltuves pastāv jau kopš pagājušā gadsimta 30. gadu sākuma, taču to lietošana ir kļuvusi populāra tikai nesen. Daudzas Latvijas sievietes par šādu ierīci pirmoreiz uzzināja, piemēram, apmeklējot jogas nodarbības vai ieraugot tās ekoloģisko preču veikalu plauktos. Tādējādi piltuve sākotnēji tika asociēta ar tādu kā alternatīvu dzīvesveidu, nevis līdzvērtīgi plašu lietojumu, kā, piemēram, paketes vai tamponi. Šobrīd situācija ir mainījusies, un aptiekās ir iegādājamas arī menstruālās piltuves.

Elastīgā piltuve ir izgatavota no silikona, dabiskā kaučuka, lateksa vai termoplastiskiem elastomēriem (gumijas). Tā tiek ievietota makstī menstruāciju laikā, lai savāktu menstruālo asiņu plūsmu.

Tas, cik bieži ir jāiztukšo menstruālo piltuvi, atkarīgs no piltuves izmēra un asiņu plūsmas stipruma. Piltuve var uzkrāt līdz pat trīs reizēm vairāk šķidruma nekā tampons, turklāt piltuves lietošana retāk izraisa alerģiskas reakcijas, nekā, piemēram, menstruālās paketes.
“Pieaugot menstruālo piltuvju popularitātei, to klāsts arvien paplašinās – dažādu formu un izmēru piltuves var piemērot katras sievietes ķermeņa tipam un vajadzībām. Populārākā ir, piemēram, A tipa menstruālā piltuvīte iesācējām – sievietēm, kuras nav dzemdējušas, un B tipa piltuve dzemdējušām sievietēm,” saka farmaceite un īpaši uzsver, ka tieši aptieka ir labākā vieta, kur iegādāties intīmai higiēnai paredzētos līdzekļus, tostarp arī mitrās salvetes, mitrinošos un aizsardzības līdzekļus.

Menstruālās piltuves priekšrocības

Sievietes, kuras devušas priekšroku menstruālajai piltuvei, min vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem menstruāciju higiēnas līdzekļiem:

paaugstināts komforts;

retāk jāmaina;

mazāks kairinājums;

samazināta smaka;

iespēja lietot piltuvi ilgāku laiku nekā vienreizējos higiēnas līdzekļus.

Tātad – piltuve ir ekoloģiskāka un iespējams, ka būs arī finansiāli izdevīgāka. Tā kalpo no sešiem mēnešiem līdz pat desmit gadiem. Atkarībā no tā, kāda zīmola produkts ir izvēlēts un cik bieži nepieciešama maiņa.

Vēl viena būtiska priekšrocība – menstruāciju asinis tiek uzkrātas, nevis uzsūktas, tā saudzējot intīmās zonas mikroklimatu, turklāt neveidojas sausums, kas var rasties, lietojot tamponus.

Menstruālas piltuves ir daudz piemērotākas sievietēm, kuras cieš no dažādām ādas alerģijām un ekzēmām. Piltuvi var lietot arī sievietes ar intrauterīno spirāli (IUS) dzimstības kontrolei. Taču jāņem vērā, ka, izņemot menstruālo piltuvi, nedrīkst vilkt aiz IUS auklas, lai to neizkustinātu.

Cik ērta ir menstruālā piltuve?

Farmaceite skaidro: “Menstruālo piltuvi var nēsāt līdz 12 stundām, viss atkarīgs no menstruāciju stipruma. Parasti tamponi vai paketes jāmaina ik pēc četrām, sešām stundām. Piltuve jāiztukšo daudz retāk, īpaši vāju menstruāciju laikā vai to beigās.

Lietojot menstruālo piltuvi, vairs nav nepieciešams nēsāt līdzi rezerves paketes vai tamponus, kas daudzām sievietēm šķiet apgrūtinoši un neērti.

Atšķirībā no tamponiem, menstruālo piltuvi var ievietot jau pirms paredzamo menstruāciju sākšanās, lai izvairītos no noplūdes pirmajā dienā. Sievietes jebkurā vecumā var lietot menstruālo piltuvi neatkarīgi no tā, vai viņas ir dzemdējušas vai nē. Tā kā asinis tiek savāktas jau ķermenī, arī smaka nav tik spēcīga, salīdzinot ar to, kāda tā būtu, lietojot paketes.”

Menstruālās piltuves un ilgtspēja

Nereti cilvēki satraucas par bērnu autiņbiksīšu kaudzēm izgāztuvēs, taču mazāk tiek runāts par to, ka tur krājas arī tamponi un paketes. Menstruālā piltuve ir vairākkārt lietojama un ievērojami samazina ietekmi uz vidi.

“Lai gan Eiropas Savienības normatīvie akti neprasa, lai uz tamponu un pakešu iepakojumiem tiktu norādītas to sastāvdaļas, ir pamats uztraukumam, ka tamponi satur balinātās kokvilnas vai viskozes šķiedras, dažādas nevēlamas ķīmiskas vielas, kas var palikt makstī. Savukārt menstruālā piltuve ir izgatavota no medicīniskiem materiāliem piemērota silikona, mazinot bažas par kādām šķiedru atliekām,” zina stāstīt farmaceite.

Vai menstruālajai piltuvei ir trūkumi?

Sievietēm var šķist, ka piltuves iztukšošana ir nehigiēniska, īpaši, ja tā tiek mainīta publiskā tualetē. Piltuvi pēc izņemšanas vēlams izmazgāt, kas šajā situācijā var būt grūti izdarāms. Tādā gadījumā piltuves izslaucīšanai var izmantot mitrās salvetes intīmajai kopšanai.

“Dažām sievietēm sagādā grūtības piltuves ievietošana makstī vai izņemšana no tās. Viena izmēra un veida piltuve nav piemērota visām. Ja nav izdevies iegādāties piemērotāko, piltuves lietošana patiešām var radīt diskomfortu vai noplūdi,” atzīst farmaceite, taču iedrošina atrast to, kas derēs vislabāk. Viņa arī atgādina, ka starp menstruācijām piltuvi ieteicams sterilizēt un vienkāršākais veids, kā to izdarīt – uz brīdi ievietot piltuvi verdošā ūdenī.

“Ir zināms, ka tamponu lietošana, lai gan ļoti reti, tomēr var izraisīt toksiskā šoka sindromu (dzīvībai bīstama dažu veidu bakteriālu infekciju komplikācija). Teorētiski arī menstruālā piltuve var radīt toksisko šoku. Precīzs risks gan nav izmērīts, taču tiek uzskatīts, ka tas ir krietni mazāks nekā, lietojot tamponus.

Apkopojot informāciju jāatzīst, ka menstruālā piltuve sniedz salīdzinoši daudz priekšrocību un ir drošs risinājums menstruāciju laikā. Svarīgi ir vien izvēlēties piemērotāko. Ja ir kādas bažas vai neskaidri jautājumi, noteikti ir vērts tos apspriest ar savu ginekologu,” mudina farmaceite Ieva Turonoka.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 20
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu
VIDEO. Krieviem “leopardus” nevajag. 1944.gada tanku T-34 pievedums no Laosas esot burvīgā stāvoklī 25
Populārais dziedātājs Dzintars Čīča pametis Latviju un sācis strādāt par taksometra šoferi 25
Māris Antonevičs: “Krievu pasaules” ietekmele un pārējie
VIDEO. “Tātad, tu nopērc pliku veci?” – Puče pārsteigts par virsnieka Slaidiņa vaļasprieku
FOTO. 300 metru attālumā no dzīvojamās mājas Ogres rajonā kamerās nofilmēts lūsis 21
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Ingrīda Circene: Tas viss iet uz maksas medicīnu tiešā ceļā 137
Circene: Ja izdotos Covid-19 vakcīnas iemainīt pret inovatīviem medikamentiem onkoloģijas pacientiem, Latvija būtu ieguvēja 19
Iekšlietu ministrs: Par jauniešu sliktās fiziskās sagatavotības problēmu ir jābļauj 37
Sīkie kaitnieki trombi – to ceļojums pa asinsriti un draudi dzīvībai 7
Zāļu meklējumos no aptiekas uz aptieku. Arī slimnīcās situācija nav diez ko labāka 12
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ziņo, ka Ukrainas teritorijā manīti Baltkrievijas karavīri. Informācija tiek pārbaudīta
Elksniņš pieņēmis lēmumu izstāties no “Saskaņas” un sākt veidot jaunu politisko spēku 26
No Antarktikas šelfa ledāja atlūzis aisbergs gandrīz Londonas lielumā. Kādas tam var būt sekas? 1
Ne visi, kas ir pret Putinu, ir Latvijas draugi – Šņore mudina piesardzīgi vērtēt arī “labos” krievus 40
VIDEO. Kā gada laikā izmainījies Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska izskats? 7
Māris Antonevičs: “Krievu pasaules” ietekmele un pārējie
Krievijā slepkavas, sadistus un varmākas atbrīvo no cietumiem. Bērnu slepkava jau manīts Turcijā
VIDEO. Krieviem “leopardus” nevajag. 1944.gada tanku T-34 pievedums no Laosas esot burvīgā stāvoklī 25
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Bojā gājuši zvejnieki. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
23:05
Dziesmu svētku musturi Igaunijā un Lietuvā. Kā Dziesmu un deju svētku biļetes tiek tirgotas mūsu kaimiņvalstīs
22:27
1997. gada bailes un posts. Solvita Lapiņa vērtē Jāņa Joņeva romānu “Decembris”
21:35