Dekoratīvais sadzīves ogļskābās gāzes indikators “CO2Maple”.
Dekoratīvais sadzīves ogļskābās gāzes indikators “CO2Maple”.
Publicitātes foto

“Ja telpā par daudz izelpas gāzu, kļavas lapa sārtojas.” Burtnieku uzņēmējs Uldis izveidojis oriģinālu gaisa kvalitātes indikatoru 12

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Ja telpā par daudz izelpas gāzu, kļavas lapa sārtojas – šādu oriģinālu gaisa kvalitātes indikatoru izveidojis Burtnieku uzņēmējs Uldis Reņģe.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās ir uzstādīti speciāli CO2 sensori, kas automātiski ieslēdz ventilācijas sistēmu brīdī, kad ogļskābās gāzes līmenis pārsniedz normatīvus. Laba gaisa etalons ir svaigs lauku gaiss, kurā ir tikai 0,03% ogļskābās gāzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Toties iekštelpās gaisa kvalitāte strauji pasliktinās, jo cilvēks guļot stundā izelpo 10 litrus CO2, kustoties – jau 22,6 litrus. Par pieņemamu telpās uzskata 1000 ppm jeb 0,1% CO2 līmeni.

“CO2 telpā ir kritiski svarīgs, un visi veidi, kā CO2 līmeni var kontrolēt, arī ir kritiski svarīgi. Liels grūdiens mūsu biznesam bija, kad epidemiologi sāka runāt par to ka vīruss izplatās ne tikai ar virsmu starpniecību vai izdaloties pilieniem, bet arī ar mikrodaļiņām, kuras izkļūst cauri maskām.

Cilvēki, kuri ilgi atrodas vienā slikti vēdinātā telpā, ieelpo šos aerosolus. Ja starp viņiem ir saslimušais, tas ir bīstami. Bet CO2 līmeņa mērījumi precīzi parāda ventilācijas kvalitāti, vai nav laiks atvērt logu,” norāda Normunds Bergs, kurš vada uzņēmumu “SAF Tehnika”, kas ražo CO2 gaisa kvalitātes mērītāju “Aranet4”.

Kā neredzamo CO2 konstatēt sadzīvē? Šoreiz ne par precīziem mēraparātiem, bet par asprātīgu dizaina meistarstiķi – CO2 indikatoru.

Dekoratīvu sadzīves indikatoru CO2 līmeņa noteikšanai izgudrojis Burtnieku uzņēmējs Uldis Reņģe.

Produkta ideja viņam radās, laivojot pa Daugavu – baudot svaigo gaisu un skatoties skaistajās ainavās. Viņam gribējās, lai cilvēki dzīvo veselīgāk, vairāk pievērš uzmanību gaisam, ko elpo, nevis domā, kādus medikamentus atkal nopirkt.

Tad radās CO2 monitora koka korpuss, kurā aiz kļavas lapas lodziņa paslēpusies lampiņa, gaismas caurule, viļņa garuma filtrs un infrasarkanais detektors.

CO2 koncentrācijai telpā mainoties, kļavas lapa maina krāsu, un jau pa gabalu kļūst redzama informācija par gaisa kvalitāti.

Reklāma
Reklāma

“Kļavas lapas krāsas atkārto dabas ciklu. Sākumā lapas ir zaļas (izcils gaiss), tad dzeltenzaļas (labs gaiss), dzeltenas (pieņemams gaiss, logus steidzīgi vaļā), oranžas (slikts gaiss) un visbeidzot brīdinoši sarkanas (ļoti slikts gaiss!).

Pandēmijas laikā var sekot līdzi zinātnieku ieteikumam un neļaut indikatoram pazaudēt zaļo – dzīvības toni. Monitors ir pašu izstrādāts no idejas līdz rezultātam.

Piedevām to var personalizēt, iegravēt tekstu vai firmas logo, tā padarot par lielisku, veselīgu dāvanu gan draugiem, gan uzņēmumiem!” stāsta Mārtiņš Straume, “CO2Maple” produkta ražotājs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.