Klāss Relotiuss.
Klāss Relotiuss.
Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Godalgotais “Der Spiegel” žurnālists atzīstas, kādēļ viltojis publikācijas 0

Vācijas žurnāla “Der Spiegel” redaktors un ar vairākām žurnālistikas balvām apbalvotais Klāss Relotiuss vairākus gadus viltojis publikācijas, kā arī viņš tiek turēts aizdomās par ziedojumu piesavināšanos.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Bijušais “Der Spiegel” darbinieks atmaskots neilgi pirms ceremonijas decembra sākumā, kurā viņam bija jāsaņem Vācijas reportieru balva par gada labāko reportāžu par kādu sīriešu zēnu.

“Visi avoti izdomāti. Daudz, kas ir izdomāts, izgudrots, melots. Citāti, vietas, notikumi, iespējamie cilvēki no miesas un asinīm. Viltojums,” raksta “Der Spiegel”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neilgi pirms ceremonijas bijušajam žurnāla darbiniekam rakstījusi kāda Arizonas pilsoņu patruļas sabiedrisko attiecību darbiniece, kura jautājusi Relotiusam, kā iespējams izveidot materiālu par aktīvistu grupu, nemaz nerunājot ar tās pārstāvjiem un nesavācot faktus uz vietas.

Trauksmi par materiālu, “Jēgera robeža”, kura vēsta par Arizonas pilsoņu patruļu pie robežas ar Meksiku, cēla žurnāla reportieris no Meksikas Huans Moreno, kurš medijā strādā kopš 2007. gada.

“Moreno strīdā ar Relotiusu riskē ar savu darbu, tikmēr viņš izmisīgi pēta savu kolēģi uz sava rēķina. Trīs līdz četras nedēļas Moreno iet cauri ellei, jo kolēģi un vadītāji Hamburgā vispirms nespēj noticēt viņa aizdomām,” raksta žurnāls.

Novembra beigās un decembra sākumā redakcijā pieļauj, ka Moreno vērpj intrigas, bet Relotiuss ir upuris.

Relotiuss atvaira aizdomas, kuras balstās uz Moreno rūpīgi izmeklētajiem pierādījumiem un sējot šaubas, ticami atspēko apgalvojumus un vērš notikumus sev par labu.

Galu galā decembra sākumā viens no Relotiusa vadītājiem – “Der Spiegel” korporatīvās daļas vadītāja vietnieks Ezlems Gezers paziņo, ka viņš vairs neuzticas Relotiusam. Pēc viņa viltojumu atmaskojuma, Relotiuss lauž līgumu ar “Der Spiegel”.

33 gadus vecais Relotiuss bija viens no redzamākajiem “Der Spiegel” autoriem, kurš vairākas reizes saņēmis žurnālistikas balvas un tika uzskatīts par savas paaudzes žurnālistikas elku. Tomēr savus stāstus un varoņus viņš bija izdomājis. Žurnāla ieskatā: viņš lasītājiem stāstījis labi veidotas “pasakas”. Relotiuss “Der Spiegel” rakstījis septiņus gadus, tāpat arī viņa publikācijas parādījušās citos Vācijas medijos.

Relotiuss šādi esot rīkojies, jo baidījies no neveiksmes.

“Manī esošais spiediens, kas nepieļāva neizdošanos, kļuva arvien lielāks, man kļūstot aizvien veiksmīgākam.”

Relotiusa gadījums iezīmē dziļāko krīzi “Der Spiegel” 70 gadu pastāvēšanas vēsturē. Viens no paņēmieniem, kā Relotiuss slēpa izdomājumus, bija atteikšanās tulkot rakstus angļu valodā. Tulkojums pavērtu iespējas plašākai faktu pārbaudei. Žurnāls atzinis, ka saskāries ar redakcionālās pārbaudes sistēmas krahu.

Kā raksta “The New York Times”, daudzos gadījumos pastāvēja iespēja ar vienu telefona zvanu pārliecināties, vai bijušā žurnālista piedāvātie fakti ir patiesi.

Relotiuss apgalvojis, ka dažu interviju ierakstus esot pazaudējis, taču tās nekad viņš nav veicis. Nekad nav notikušas sarunas ar amerikāņu sportista un sabiedriskā aktīvista Kolina Kapernika vecākiem un pēdējo izdzīvojušo no antifašistiskās kustības “Baltā roze”.

Reklāma
Reklāma

Par vienu no nopietnākajiem viltojumiem “Der Spiegel” min 2017.gadā publicēto Relotiusa rakstu par Fērgusfolas pilsētu Minesotas štatā. Materiāls bija iecerēts kā mēģinājums labāk izprast cilvēkus, kuri balsojuši par pašreizējo ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Nesen uz pilsētu “Der Spiegel” aizsūtīja citu reportieri, kurš veica faktu pārbaudi.

Relotiuss rakstīja, ka pilsētu ieskaujot mežs, bet tā pilsētā nav, tāpat kā saistības starp reāliem cilvēkiem un Relotoiusa stāsta varoņiem.

Trauksmi bija cēluši arī vietējie iedzīvotāji, kuri iepriekš lūdza žurnālu, izmantojot sociālo tīklu “Twitter”, pievērst uzmanību Relotiusa safabricētajam materiālam, taču viņi neesot saņēmuši atbildi.

“Der Spiegel” nosūtītais žurnālists, kurš veica Relotiusa raksta pārbaudi, uzsvēris, ka pilsētas iedzīvotāji pēc tam, kad viņi to iztulkojuši ar programmu “Google Translate”, padomājuši, ka programma slikti strādā, jo “atklājušies” neiespējami fakti par pilsētu.

Relotiusa darbības likušas ASV vēstniekam Vācijā Ričardam Grenelam apsūdzēt “Der Spiegel” antimerikāniskā nostājā un aicināt veikt neatkarīgu izmeklēšanu.

Savukārt cita safabricētā materiāla kontekstā, Relotiuss lūdzis pārskaitīt viņam naudu, lai viņš varētu sniegt palīdzību bāreņiem – māsai un brālim Turcijā, kuri dzīvojot uz ielas. Galu galā izrādījies, ka stāsta varonim Ahmedam nav māsas, bet viņa māte ir dzīva un strādā Turcijas pilsētā Gaziantepā.

Nav zināms, cik daudz naudas Relotiusam sūtījuši ziedotāji.

Izrādījies, ka Relotiuss esot pārskaitījis 9000 eiro kādai palīdzības organizācijai, bet jautājums ir: vai tā bijusi visa summa, kuru savācis bijušais žurnālists? Žurnāls par šo gadījumu sola visu nepieciešamo informāciju sniegt prokuratūrai.

Relotiuss izgudrojis stāstus un galvenos varoņus” vismaz 14 no 60 rakstiem, kas parādījušies žurnāla drukātajās un interneta versijās, raksta “Der Spiegel”, brīdinot, ka var būt skarti arī citi izdevumi, tā savukārt ziņoja LETA. Izveidota komisija visa Relotiusa darba žurnālā izmeklēšanai.

Relotiuss arī veidojis rakstus virknei citu labi pazīstamu mediju, tostarp laikrakstiem “taz”, “Welt” un “Frankfurter Allgemeine” svētdienas izdevumam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.