Fakts, ka valdības vadītāji savā vietā atstāj partijas biedrus, nav nekas neparasts, un līdzīgi iepriekš rīkojušies arī citi premjeri. Taču Kučinska valdība ir viena no tām, kurā izveidots īpašs Ministru prezidenta biedra jeb vicepremjera postenis. To ieņem ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”). Taču vicepremjeram Ministru prezidenta aizstāšana uzticēta tikai divas reizes (un tikai gadījumos, kad nebija jāvada valdības sēdes), kamēr ZZS pārstāvji premjeru aizvietojuši 34 reizes.
Fakts, ka valdības vadītāji savā vietā atstāj partijas biedrus, nav nekas neparasts, un līdzīgi iepriekš rīkojušies arī citi premjeri. Taču Kučinska valdība ir viena no tām, kurā izveidots īpašs Ministru prezidenta biedra jeb vicepremjera postenis. To ieņem ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”). Taču vicepremjeram Ministru prezidenta aizstāšana uzticēta tikai divas reizes (un tikai gadījumos, kad nebija jāvada valdības sēdes), kamēr ZZS pārstāvji premjeru aizvietojuši 34 reizes.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Gods pasēdēt blakus. Kas aizvieto premjeru atvaļinājuma laikā? 2

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) šonedēļ devies ikgadējā atvaļinājumā. Vakar gan viņš bija ieradies valdības mājā vadīt Ministru kabineta (MK) sēdi un arī šodien, visticamāk, būs sastopams Saeimā, kur tiks skatīta apjomīgā nodokļu reforma. Taču vēlāk laiku līdz 6. augustam viņš iecerējis pavadīt, darbojoties savā lauku īpašumā Valmieras pusē un atpūšoties pie jūras. Premjera pienākumus tikmēr pildīs viņa kolēģi no ZZS rindām – finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Iepriekš esot bijusi kārtība, ka komandējumu un atvaļinājumu laikā viņu aizstāj zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, bet, ja arī viņš ir aizņemts,  tad finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (abi tāpat kā M. Kučisn­skis pārstāv ZZS). Pie šīs kārtības valdība parasti arī turējusies. Arī jūlija sākumā premjers, dodoties komandējumā uz Vāciju, savā vietā atstāja Dūklavu, kaut arī tobrīd atklātībā jau bija nonākušas “oligarhu sarunas”, kas metušas ēnu uz zemkopības ministru (“Vienotība” pat aicinājusi izvērtēt Dūklava atbilstību ieņemamajam amatam). Pēc sabiedrībā izskanējušās neapmierinātības nolemts šoreiz dot priekšroku citiem ZZS pārstāvjiem.

Fakts, ka valdības vadītāji savā vietā atstāj partijas biedrus, nav nekas neparasts, līdzīgi iepriekš rīkojušies arī citi premjeri. Taču Kučinska valdība ir viena no tām, kur izveidots īpašs ministru prezidenta biedra jeb vicepremjera postenis. To ieņem ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”). Taču vicepremjeram Ministru prezidenta aizstāšana uzticēta tikai divas reizes (un tikai gadījumos, kad nebija jāvada valdības sēdes), kamēr ZZS pārstāvji premjeru aizvietojuši 34 reizes.

CITI ŠOBRĪD LASA

A. Ašeradens par šādu kārtību nejūtas aizvainots: “Esmu atsevišķos gadījumos aizvietojis premjeru. Toreiz gan nebija jāvada MK sēdes, bet bija tikšanās ar ārvalstu delegācijām. Aizvietošanas kārtību nosaka premjera birojs, un es to respektēju.”

Viņš arī paskaidroja, ka iekšpolitiski premjera biedra amats viņam nedod nekādas papildu pilnvaras, pienākumus vai tiesības salīdzinājumā ar citiem ministriem. “Šim amatam nozīme vairāk ir ārpolitikas lauciņā, veidojot attiecības ar citu valstu valdību pārstāvjiem vai aizstāvot Latvijas pozīciju starptautiskajās organizācijās. Vicepremjera amatam tomēr ir lielāks skanējums nekā ekonomikas ministram,” paskaidroja Ašeradens. Arī nekādu papildu atalgojumu par premjera biedra pienākumu pildīšanu viņš nesaņem. Tik vien kā gods pie valdības galda sēdēt tuvāk Ministru prezidentam.

“No politiskās loģikas viedokļa ir tikai likumsakarīgi, ka valdības vadītājs savā vietā nozīmē kādu no partijas biedriem, jo politiskā atbildība nekur nemigrē. Tomēr arī premjera biedra postenis nav tikai reprezentatīvs goda amats – tas ļauj uz jautājumiem skatīties plašāk nekā tikai savas ministrijas nozares ietvaros,” uzskata politologs Filips Rajevskis.

Sabiedrībai drīzāk vajadzētu būt īpaši modrai reizēs, kad kāds valdības vadītājs ignorē šo politisko loģiku un savā vietā nozīmē cita politiskā spēka pārstāvi. Šādā veidā premjers var norobežoties no kādiem šaubīgiem lēmumiem, ļaujot melno darbu paveikt citam. Noplūdinātās oligarhu sarunas apliecinājušas, ka šādi rīkojies premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”). Proti, viņš nevēlējās pats smērēt reputāciju ar jautājumu par zemes transformāciju Jūrmalā (koku izciršanu Aināra Šlesera mājas vajadzībām), bet noraidīt to arī nespēja. Tādēļ, dodoties uz ziemas olimpiskajām spēlēm Vankūverā, viņš savā vietā atstāja to pašu Dūklavu, kurš valdības sēdē izbīdīja Šleseram vajadzīgo lēmumu un par to esot arī nopelnījis konjaku.

Reklāma
Reklāma

Premjera Kučinska aizvietotāji

2016. gadā premjers prombūtnē bija 21 reizi un viņu aizvietoja: zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) 13 reizes; finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) sešas reizes; satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) vienu reizi; vicepremjers un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”) vienu reizi.

2017. gadā līdz šim Ministru prezidents prombūtnē bijis 15 reizes un viņu aizvietoja: zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) 10 reizes; finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) trīs reizes; aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) vienu reizi; vicepremjers un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”) vienu reizi.