Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Olafs Zvejnieks: Kas būs ieguvēji no dekarbonizācijas? 10

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 40
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu” 166
Lasīt citas ziņas

Tās valstis, kas zaudēs no pasaules ekonomikas dekarbonizācijas, proti, atteikšanās no fosilajiem energoresursiem – oglēm, naftas un gāzes –, ir diezgan acīmredzamas. Tās ir valstis, kas iegūst un pārdod šos resursus visai pasaulei. Bet kuras iegūs?

Mēs būtu diezgan pārsteigti, ieraugot veikalu plauktos Norvēģijā audzētus ananasus vai Somijas apelsīnus, vai ne? Toties mūs nekādi nepārsteidz tas, ka starp pasaules lielākajām tāda enerģētiski ietilpīga produkta kā tērauds ražotājām ir enerģētiski nabadzīgas valstis – Japāna vai Dienvidkoreja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc tā? Atbilde slēpjas tajā, ka mūsdienu svarīgākajiem energoresursiem – oglēm un naftai – piemīt unikāla īpašība, salīdzinot ar citiem energoresursiem – koksni, dabasgāzi vai ūdeņradi. Proti – šie divi resursi ir pārsteidzoši energoietilpīgi, ja rēķina uz vienu masas vai tilpuma vienību.

Šis fakts savienojumā ar mūsdienu sasniegumiem transporta tehnoloģijās, kas ļauj energoresursus transportēt gandrīz uz jebkuru vietu pasaulē par nelielu daļiņu pašu energoresursu cenas, ir ļāvis attīstīties energoietilpīgām ražotnēm arī tur, kur energoresursi ir deficīts.

Taču tā vienmēr nav bijis. Pirms dzelzceļu parādīšanās būtiski svarīgs dzelzs ražošanas priekšnoteikums bija ogļraktuvju tuvums.

Savukārt upju tuvums, kas varētu griezt ūdens dzirnavu ratus, bija būtisks noteikums industrializācijas un mehanizācijas rītausmā – manufaktūru attīstības periodā. Ogles un nafta padarīja šos faktorus nebūtiskus, taču vai tā varēs palikt arī nākotnē, ja pasaule gatavojas atteikties no šo energoresursu izmantošanas?

Diez vai, jo, pirmkārt, atjaunojamie energoresursi – saule, vējš, upju ūdens un ģeotermālā enerģija – pasaulē izvietoti ļoti nevienmērīgi, bet, otrkārt, to transportēšana būs dārga, jo no šiem resursiem iegūtās enerģijas uzglabāšanas iekārtas pagaidām ir visai nepilnīgas.

No tā var secināt, ka enerģētiski ietilpīgā ražošana pasaules dekarbonizācijas procesā pamazām atgriezīsies tur, kur pieejami energoresursi, gluži tāpat kā savulaik manufaktūras būvēja pie upēm. Šīs ziņas varētu nepatikt tādām valstīm kā Japāna, Dienvidkoreja, Ķīna vai, piemēram, Tuvo Austrumu alumīnija industrijai, kuru pašlaik darbina dabasgāze.

Kuras valstis varētu iegūt no šīm pārmaiņām? Gan ES Zaļais kurss, gan vispasaules dekarbonizācija paredz visas ražošanas un ekonomikas elektrifikāciju. Tā savukārt ir ārkārtīgi atkarīga no vara, alumīnija, kobalta, litija un retzemju metālu pieejamības, kas atkarīga no kalnrūpniecības darbu paplašināšanas galvenokārt tādās valstīs kā Čīle, Peru, Bolīvija, Meksika, Ķīna, Dienvidāfrika, Kongo un dažās citās Āfrikas vidienes valstīs, un, starp citu, arī Afganistānā.

Šie plāni savukārt atduras pret to, ka dažas no minētajām valstīm ir politiski nestabilas, bet citas saskaras ar dabas sargu prasībām ierobežot kalnrūpniecību, kas jau rezultējusies ar jaunu licenču izsniegšanas ierobežojumiem. Katrā ziņā – rekordaugstās minēto resursu biržas cenas signalizē par saspringto situāciju šajā jomā.

Vēl viena atbilde nākotnes enerģētikas izaicinājumiem varētu būt hidroelektrostaciju un kodolspēkstaciju pastiprināta būve visā pasaulē. Igaunija jau šobrīd pēta otro iespēju, jo paredzētā degslānekļa rūpnīcu slēgšana radīs enerģētisko krīzi mūsu kaimiņvalstī.

Taču jāatzīmē, ka šādi risinājumi ir ļoti atkarīgi arī no politiskās vienprātības katrā konkrētajā valstī. Cik tas varētu būt sarežģīti, var mēģināt iztēloties, iedomājoties, kā būtu panākt politisku piekrišanu Daugavpils HES būvei Latvijā.

Katrā ziņā, kā raksta bijušais Venecuēlas plānošanas ministrs un pašreizējais Hārvarda universitātes Džona F. Kenedija pārvaldības skolas profesors Rikardo Hausmans, uzvarētāji no dekarbonizācijas būs tie, kuriem paveicies ģeogrāfiski un kas spēs šo veiksmi papildināt ar savlaicīgu un gudru rīcību, jo saule un vējš nevar pārvērsties elektrībā bez cilvēka iejaukšanās.

Šādā aspektā vērtējot, “Lat­energo” plāni dubultot elektrības ražošanu Latvijā līdz 2030. gadam vērtējami vairāk nekā savlaicīgi un varētu pat jautāt – vai ar to pietiks? Citas valstis savukārt sekos Francijas piemēram kodolenerģijas attīstībā, un, piemēram, Kazahstāna varētu būt liela ieguvēja, pateicoties tās lielajiem urāna krājumiem.

Vēl citas, kā Austrālija, Čīle, Namībija un Sahāras zonas valstis, varētu kļūt par pasaules vadošajām saules enerģijas ieguvējām. Katrā ziņā dekarbonizācijas process radīs milzīgu rūpnīcu pārvietošanu, un valstīm jau tagad būtu jādomā par to, ko tās var iegūt no šī procesa, raksta Hausmans.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kabajeva nosūtīta pensijā? Baumo, ka Putinam ir jauna mīla – Bārbijas tipa blondīne, kura ir 32 gadus jaunāka par viņu
Lasīt citas ziņas
Apšaude Jelgavā. Vīrietis sašāvis pasažieru autobusu un ēkas logus – “vēlējos pavingrināties šaušanā”
Zelenskis aicina Poliju nekavējoties tikties “graudu sarunās” uz robežas: “Tā ir militārā ekonomika, tā nodrošina fronti!”
“Beidzot! Par latviešu valodu spēj cīnīties tikai ministrs, kurš nav latvietis!” soctīkli jūsmo par Abu Meri paziņojumu
Kabajeva nosūtīta pensijā? Baumo, ka Putinam ir jauna mīla – Bārbijas tipa blondīne, kura ir 32 gadus jaunāka par viņu
Zelenskis aicina Poliju nekavējoties tikties “graudu sarunās” uz robežas: “Tā ir militārā ekonomika, tā nodrošina fronti!”
18:14
Dārzs
Sējam ārstniecības augus! Kādu augsni meklēt, kur meklēt sēklas un kad tās sēt – padomi
18:06
Streika dēļ trešo dienu slēgts Eifeļa tornis. Pašvaldība atteikusies tikties ar arodbiedrību
17:35
TV24
“Mēs pasi, varētu teikt, izīrējam uz laiku lietošanā! Bārdu bildē piezīmēt nedrīkst!” Ierēdņi mēģina skaidrot, kāpēc pase nav bez maskas
Rinkēvičs: Nav pieņemami, ka ar sarežģījumiem apgūstamās naudas kategorijā ir 500 miljoni ES fondu naudas
Dārzs
Kā atkopt veikalā brāķētos citruskociņus? Tiem nav raksturīga īpaša izturība un dzīvelība
Ja iespējams, pārceliec svarīgas tikšanās uz citu dienu! Horoskopi 22. februārim
Mājas
Kas notiek saldētavā un ledusskapī?
Streika dēļ trešo dienu slēgts Eifeļa tornis. Pašvaldība atteikusies tikties ar arodbiedrību
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
Kokteilis
FOTO. Teilore Svifta no pasaules popmūzikas princeses kļuvusi par Velsas princeses stila māsu
5 “neērti” jautājumi, ko uzdot “atvērto durvju dienā”, ejot raudzīties jauno mājokli
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
Receptes
Vietējo zivju – līdaku, asaru, zandartu un citu spuraiņu ikri, tā tik ir manta!
Ministrija apšauba Dzemdību nama atbilstību mūsdienu prasībām. Kas ir nozares ministra šaubu pamatā?
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
TV24
Enerģētikas eksperti prognozē, cik tuvākajā laikā maksās gāze, degviela un elektrība: “Ilgākā termiņā gan mēs nevaram pateikt”
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Ceturtdienas rītā daudzviet gaidāma migla. Kāda būs diena?
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi