Foto – Shutterstock

Sieva svešiem izdāļā mantas. Kā pasargāt iedzīvi? 0

Mana sieva pēdējā laikā sākusi izdāļāt svešiem cilvēkiem vērtīgas mantas. Mutiski aizrādījumi diemžēl nelīdz – viņa savu rīcību nespēj izskaidrot vai stāsta, ka nodarbojoties ar labdarību. Dažādu apģērbu un rotaslietu nav žēl, bet tagad jau ķērusies klāt arī manām mantām (makšķerēšanas piederumiem, sadzīves tehnikai, datoram utt.). Ģimenes ārste šādu rīcību izskaidro ar vecuma īpatnībām un vispārējo veselības stāvokli (sievai ir 63 gadi, pirms pusotra gada bija viegls insults). Ko darīt, kā pasargāt mūsu iedzīvi? ĒVALDS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma

Kā aizsargāt, lai pasargātu

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Civillikums paredz: ja personai ir garīgi vai citi veselības traucējumi, tās rīcībspēju var ierobežot, ja tas nepieciešams šīs personas interesēs un ir vienīgais veids, kā tās aizsargāt. Šādā gadījumā personai jānodibina aizgādnība. Rīcībspēja var tikt ierobežota tādā apjomā, kādā persona nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt.

Tiesa, izvērtējot personas spējas, nosaka, vai un kādā apjomā aizgādnis ar aizgādnībā esošo rīkosies kopā un patstāvīgi. Ja tiesa ierobežo rīcībspēju, tā paziņo bāriņtiesai, kas pēc vajadzības ieceļ pār šo personu vienu vai vairākus aizgādņus, kam uzdod rīkoties tiesas noteiktajā apjomā. Aizgādnis palīdz aizgādnībā esošajam apgūt nepieciešamās prasmes un spējas, lai viņš varētu atjaunot savu rīcībspēju. Aizgādnim nav pienākuma pašam kopt šo personu, bet viņam jānodrošina kopšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Personai noteikto rīcībspējas ierobežojumu pārskata tiesa Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Atceļot šo ierobežojumu, tiesa uzdod bāriņtiesai atbrīvot aizgādņus no attiecīgo pienākumu pildīšanas pēc tam, kad viņi iesnieguši norēķinu un nodevuši šai personai mantu, kas atradusies viņu pārvaldībā.

Pagaidu aizgādnība

Saskaņā ar Civillikumu personai, kam ir garīgi vai citi veselības traucējumi un kas nespēj saprast savas darbības nozīmi vai to vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma, ja tas steidzami nepieciešams personas interesēs, ja traucējumi ir pārejoši vai persona ar savu aktīvo darbību nespēj radīt sev kaitējumu.

Tiesa pagaidu aizgādnību nodibina uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus, un tikai tad, ja tas ir vienīgais veids, kā aizsargāt personas intereses.

Pagaidu aizgādni ieceļ bāriņtiesa. Viņam ir pienākums gādāt tikai par noteiktām lietām, kas saistītas ar personas neatliekamu lietu kārtošanu vai personas pamatvajadzību vai kopšanas nodrošināšanu.


LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.