Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai vasaras vidū iesaka Vija Beinerte0

Polinas Viljunas un publicitātes foto

Mākoņi gan aizsedz, taču neiznīcina sauli. /Lavaters/

Grāmata

Jau pēc pirmās Galbraita grāmatas radās sajūta, ka viņa Kormorans Straiks varētu ieņemt vietu līdzās Šerlokam Holmsam 
un Erkilam Puaro. Sērijas otrā un trešā grāmata šo sajūtu apstiprināja. Turklāt trešās fināls bija tik intriģējošs, ka nekavējoties nopirku nākamo – “Lethal White” – un izlasīju, negaidot tulkojumu.

Attiecības, kas veidojas starp abiem galvenajiem varoņiem – Kormoranu un viņa asistenti Robinu –, nu jau mani interesē vairāk nekā tas, kurš kuru un kāpēc ir noslepkavojis.

Psiholoģiski precīzi izzīmēti personāži, meistarīgi savērpta krimināla intriga, kur pat šķietami nejauši sižeta pavedieni beigās saliekas nevainojamā musturā, laba deva humora un valoda, kas aiz šķietama viegluma slēpj skarbākās akmeņlauztuves tulkotājam.

Roberts Galbraits (ar šādu pseidonīmu tagad parakstās Džoanna Roulinga) arvien vairāk pārsteidz un aizrauj. “Baltā nāve” – sērijas ceturtā grāmata, tumšākā un arī spēcīgākā no līdz šim lasītajām, – augustā nāk klajā lieliskās Silvijas Brices tulkojumā.

Labāk sākt piektdienas pavakarē, jo nolikt malā būs gandrīz neiespējams.

Filma

Otrais pasaules karš. Parīzes kinoteātrī Jozefa Gebelsa filmas pirmizrādē satiekas nacistu virsnieks Hanss Landa (par šo lomu Kristofs Valcs saņēmis “Oskaru”, “Zelta globusu” un Labākā aktiera balvu Kannu kinofestivālā), saukts “ebreju mednieks”, un ASV armijas leitnants Aldo Reins (Breds Pits), kurš vada ebreju kareivju vienību, sauktu par “mērgļiem”, kam labs nacists ir beigts nacists.

Ciniski noziegumi, brutāla atriebība, negaidīti sižeta pavērsieni. Kamols kaklā un jau pēc mirkļa – nevaldāmi smiekli. Kventina Tarantīno “Bēdīgi slavenie mērgļi” ceturtdien, 18. jūlijā, kino “Citadele”.

Koncerts

Dzintaru koncertzālē ceturtdien, 25. jūlijā, muzicēs Osokini – tēvs un dēli, visi trīs Lielās mūzikas balvas laureāti. Osokinu vārds jau kļuvis par pianisma izcilības zīmi. Viņu koncerti allaž ir svētki un prieks. Programmā Ferenca Lista Pirmais klavierkoncerts, fragmenti no Pētera Čaikovska Pirmā klavierkoncerta un Volfganga Amadeja Mocarta Divdesmit pirmā klavierkoncerta, kā arī Riharda Vāgnera “Izoldes nāve”, Kamila Sensānsa “Nāves deja” un Džordža Gēršvina “Rapsodija blūza stilā”.

Izstāde

Jūlijā modes un izklaides centra “Rīga Plaza” pirmajā stāvā galerijā “M māksla” ik dienu no pulksten 10 līdz 21 apskatāma atspulgu meistares Alises Mediņas gleznu un porcelāna darbu izstāde “Fragile. Trausls”. Ekspozīcija ir kā nojausmu un sajūtu atspīdumi, kas atklāj īsāko ceļu no sirds 
uz sirdi – mīlestību. Par moto māksliniece ir izvēlējusies Imanta Ziedoņa vārdus: 
Uz cilvēku neved neviena laipa, neviens tilts. Uz cilvēku var aiziet tikai pa atspulgiem.

Saruna muzejā

Līdz 29. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, Skārņu ielā 10, skatāma muzeja trīsdesmit gadu jubilejai veltīta izstāde “Redzēts. Neredzēts. Izredzēts”.

Muzeja krājumā glabājas 11 928 vienības, taču pastāvīgajā ekspozīcijā izlikti ir tikai 522 priekšmeti. Tādēļ muzeja darbinieki vēlas apmeklētājiem stāstīt par kolekcijas neredzamo daļu, atklāt noslēpumus, ieinteresēt un ieintriģēt, mudinot uz sarunu par muzejos glabātām vērtībām un to nozīmi 21. gadsimtā.

Vērts izmēģināt

Lidojuma sajūta – tā visīsāk varētu raksturot dēļošanu aiz motorlaivas jeb veikbordu, sporta veidu, kas spēj izraisīt šalti visspilgtāko emociju. Saule, vējš, ātrums, ūdens šļakatas un neizteicama līksme – tie, kas paši to piedzīvojuši, sapratīs arī bez vārdiem, bet tiem, kas vēl nav izmēģinājuši, jāliek lietā iztēle. Vai jāizmēģina. Tomēr uzreiz gribu brīdināt – veikbords rada atkarību!

Pasaules plašumos

Ja vēlies piedzīvot kaut ko pavisam īpašu un neparastu, dodies uz Lofotu salām aiz polārā loka. Tā ir cita Eiropa un cita Norvēģija. Golfa straumes apskalotas, Lofotu salas apbur ar ziemeļu dabas atturību, zivju pārpilnību (tās tur ķeroties pat uz kaijas spalvas) un gluži vai pirmatnēju mieru un klusumu.

Tepat Latvijā

Visi, kas vēlas sagaidīt saullēktu, klausoties jūras šalkās, vēja čukstos un ērģeļu skaņās, aicināti uz “Jūrmalas festivāla” atklāšanas koncertu “Saullēkta mūzika”, kas notiks Dzintaru pludmalē pirmdien, 22. jūlijā, pulksten 4 no rīta. Muzicēs ērģelniece Iveta Apkalna. Būs atvērtas tuvumā esošās pludmales kafejnīcas.

Tiem, kas koncertu gribēs baudīt piekrastes smiltīs, ieteicams līdzi paņemt pledus. Koncerta laikā atļauts fotografēt, peldēties un dzert tēju vai kafiju no sava termosa.

Koncerta kulminācija paredzēta pulksten 5:03, kad putni pacelsies debesīs, dziedot slavu gaismai, un pirmie saules stari liks visam mirdzēt un trīsuļot priekā.

Jaunums

Mēnesene jeb smaržīgā vakarene, kam latīniskais nosaukums Lunaria Annua, apbur ne tikai ar savu vārdu un smaržu, bet arī ar iedarbību. Britu selektīvās kosmētikas zīmols “Elemis”, apvienojot labāko, ko sniedz daba un zinātne, uz šā auga eļļas bāzes ir radījis unikālu formulu, kas iekļauta jaunās līnijas “Peptide” dienas krēmā un nakts maskā. Abi produkti darbojas kā pretinde stresa un vides piesārņojuma ietekmei uz ādu. Tie ne tikai baro, mitrina, izlīdzina, bet arī mudina šūnas atgūt dabisko spēju atjaunoties.

Labas lietas jūlijā iesaka Vija Beinerte
LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Nacionālajā mākslas muzejā atklās Džemmas Skulmes personālizstādi
14 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
LTV gaida spožas idejas jauniešiem domātam seriālam
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Kultūra
Marinas Kosteņeckas sirdsbalss Latvijai
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Pasaulē
“Esmu palicis dzīvs un varu liecināt par notikušo.” Saruna ar Ukrainas patriotiem
Intervija 6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Deva goda vārdu, bet uzmeta – Elbakjans paver LBS prezidenta vēlēšanu aizkulises 2
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viens meta ar alus pudeli, otrs – aizstāvējās un iedūra kaklā nazi…
9 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” pārtrauc sausuma periodu, taču turpina zaudēt
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irānā par Trampa nogalināšanu piedāvā 3 miljonus dolāru
6 stundas