Foto-LETA

Īpašniekam mežs ir jāuzrauga un jākopj 0

Man netālu no Igaunijas robežas ir no vecākiem mantots meža īpašums, par kuru līdz šim īpaši neinteresējos. Pat īsti nezinu, kur precīzi ir meža robežas. Tagad gatavojos pārcelties uz dzīvi Norvēģijā, jo esmu tur atradis darbu (pagaidām pārdot savu īpašumu netaisos). Kas man tagad būtu jādara? 
Jānis Saknītis Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Lasīt citas ziņas

Latvijā ir daudz līdzīgu gadījumu, kad īpašnieki pat lāgā nezina, kur atrodas viņu meža īpašums un kādā stāvoklī tas ir. Ja mežs atrodas ceļa malā, tad precizēt tā robežas nebūs tik grūti, bet, ja īpašums ir, piemēram, liela meža vidū, tad skaidrs, ka būs jāmeklē speciālista palīdzība.

Biedrības “Praktiskais mežkopis” vadītājs, mežsaimniecības inže­nieris Zigmārs Trapencieris stāsta, ka 90. gados jau gan mērnieki visus meža īpašumus iemērīja, izveidoja kupicas un iztīrīja robežstigas. Taču bieži vien īpašnieki aizmirst, ka ik pa pieciem gadiem vismaz vajadzētu kupicas un robežstigas atjaunot, jo tās aizaug un pazūd.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja kāds kaimiņš, piemēram, tagad veic sava gabala precīzo uzmērīšanu, jo vēlas to pārdot vai arī izcirst kokus, tad nereti gadās, ka kupicas parādās citā vietā. Ja tādā veidā pēkšņi jūsu meža robežas ir mainījušās, īpašniekam to ir grūti pierādīt un viņš var zaudēt daļu no platības. Tāpēc, ja īpašnieks īsti nezina, kur atrodas viņa mežs un kādas ir tā robežas, vēl jo vairāk tad, ja gatavojas uz laiku braukt projām no Latvijas, tad jāmeklē speciālists, kas veiks robežzīmju atjaunošanu. Tas ir svarīgs priekšnosacījums, kas būtu jāizdara arī tad, ja neviens īpašumu neapdraud.

“Praktiskais mežkopis” (www.praktiskaismezkopis.lv, tālr. 27706332) piedāvā šādus pakalpojumus saviem biedriem un citiem meža īpašniekiem – atrod vecās kupicas pēc vecajiem plāniem un tās atjauno, iztīra stigas un veic citus ar to saistītos pasākumus. Ja kupica būs redzama, ar to nevarēs nerēķināties. Jāatceras, ka katram meža īpašniekam būtu jāveic meža inventarizācija, kas ir derīga saimnieciskās darbības veikšanai un ir Valsts meža dienesta apstiprināta.

Bez tam meža īpašniekam ir vēl arī citi svarīgi pienākumi:

• jāuzrauga īpašums (par patvaļīgu koku ciršanu, piemēram, Valsts mežu dienests piemēro sodu, tāpēc par jebkuru nelikumīgu darbību mežā bez kavēšanās jāinformē vietējā mežniecība vai policija);

• jāuztur meliorācijas sistēmas (nereti viena sistēma aptver vairākus īpašumus un traucējumi kādā sistēmas posmā var sagādāt zaudējumus arī kaimiņiem, kas īpašniekam būs jāatlīdzina);

• jācīnās pret kaitēkļiem un slimībām;

• izcirtumos savlaicīgi jāatjauno mežs (atkarībā no augšanas apstākļiem ir noteikts meža atjaunošanas veids, termiņi un piemērotākās sugas);

• jākopj jaunaudzes (skuju koku kopšana obligāti jāveic desmitajā gadā, bet lapu koku – piektajā gadā, lai nodrošinātu kokiem pietiekamu augšanas telpu).

• regulāri jāmaksā nodokļi (par nekustamo īpašumu un ar saimniecisko darbību saistītie).

Tāpēc, ja jums nav iespēju apsaimniekot īpašumu pašam, noteikti izlemiet, kam uzticēsiet meža uzraudzību!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.