Ilustratīvs attēls. Foto: Dainis Bušmanis
Ilustratīvs attēls. Foto: Dainis Bušmanis
Ilustratīvs attēls. Foto: Dainis Bušmanis

Jautājam partijām: Kā mazināt alkoholisma sērgu Latvijā? 11

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz “LA” lasītāja jautājumu:

Kāds ir jūsu piedāvātais risinājums, lai Latvijā mazinātos alkoholisma sērga?

Jaunā konservatīvā partija, Juris Jurašs:

Jāpilnveido veselības mācība skolu programmās. Jāpalielina akcīzes nodoklis kaitīgajām precēm. Nepieciešams pasākumu kopums, lai ierobežotu alkoholisko dzērienu pieejamību, kā arī mazinātu alkohola reklāmas iedarbību uz jauniešiem.

Nacionālā apvienība, Elīna Treija:

Nepieciešama savlaicīgi pieejama atkarības pazīmju ārstēšana jauniešiem un sociālā rehabilitācija, kurā iesaistās gan pacients, gan vecāki, gan ģimenes ārsti, gan izglītības iestādes un sociālie dienesti.

“Saskaņa”, Uldis Līkops:

Nekādas administratīvās metodes nebūs efektīvas, rezultātus dos tikai izglītība un saprātīgi ierobežojoši pasākumi. Piemēram, kā Somijā, kur ir ierobežota alkohola tirdzniecība.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Būtiski ir īstenot atkarību profilakses un ārstēšanas programmas, īpaši riska grupām. Jāpaplašina valsts apmaksāto alkohola atkarību ārstēšanas programmu loks, iekļaujot arī palīdzību līdzatkarīgajiem ģimenes locekļiem. Jāuzlabo narkologu pieejamība, jākoordinē ģimenes ārstu un sociālo dienestu darbs labākai atkarības pacientu atveseļošanās programmu vadībai.

Latvijas Reģionu apvienība, Sarmīte Veide:

Jāplāno atbalsta tīkls agrīnai atkarību risku identificēšanai un palīdzības sniegšanai, kā arī jāizskauž vardarbība un cita cilvēka attīstību degradējoša ietekme, īpaši bērnu un pusaudžu vecumā.

Reklāma
Reklāma

“Jaunā Vienotība”, Renārs Putniņš:

Līdzīgi kā ASV un Skandināvijas valstīs būtu jāveido atsevišķi alkoholisko dzērienu veikali (arī cigaretēm) un jāsamazina ikdienas alkohola pieejamība lielveikalos. Tur varētu pārdot grādīgos dzērienus ar alkohola saturu ne vairāk kā 5%. Akcīzes nodokli vajadzētu pielīdzināt vismaz Igaunijas līmenim.

“KPV LV”, Artuss Kaimiņš:

Ir jāsāk ar bērnudārzu, skolām, kur jāatjauno veselības mācības stundas.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

Veselības ministrija ir sākusi darbu pie alkoholisko dzērienu patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas rīcības plāna nākamajam periodam. Saskaņā ar Valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm 2018. – 2021. gadam paredzēts turpināt celt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Cik jāmaksā zālēm Latvijā?

Jautājam partijām: Kā uzlabot ģimenes ārstu darba kvalitāti?

Jautājam partijām: Cik jāpelna ārstam?

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.