Foto: Shutterstock

Kā kopt lavandas, lai tās būtu krāšņas un kuplas? 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Cik zemu drīkst griezt lavandas? Gribētos, lai ir gan lieli, kupli krūmi, gan mazi ezīši”, – jautā Dace Siguldā.

Izvēlas piemēroto

“Augums lavandām atkarīgs gan no šķirnes, gan apgriešanas un augšanas apstākļiem. Veidojot krūmiņa formu, lavandām īsina tos dzinumus, uz kuriem redzami jaunie pumpuru pušķīši,” skaidro stādaudzētāja Maija Baiža. Izvēloties šķirni, jāņem vērā auga izmēri: ir gan 20–30 cm, gan 40–60 augstas. Tāpēc, ja vēlas veidot konkrētu kompozīciju, nevis iestādīt vienkārši jebkādu lavandu, vispirms izraugās piemēroto šķirni. Ir ļoti grūti pēc tam cīnīties ar auga ģenētisko informāciju un mēģināt pārveidot tā augšanas dabu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī augšanas vietai ir liela nozīme. Dažādos Latvijas reģionos lavandas jutīsies atšķirīgi. Svarīga arī piemērota dobes vieta – tām patiks irdena, barības vielām bagāta augsne, saulaina dzīve aizvējā. Taču jārēķinās, ka šis augs mēdz būt diezgan kaprīzs, un dažkārt pat vienas dobes dažādās vietās lavanda aug atšķirīgi.

Apgriež regulāri

Lavandas sāk apgriezt no pašas jaunības, tad tās veidos kuplu formu, daudz dzinumu. Piemēram, katrā ziedu vākšanas reizē apgriež, izveidojot zemu ezīti. To pieformē arī pavasarī. Nenogrieztā daļa lēnām pārkoksnēsies, galos veidojot jaunus dzinumus. Jo biežāk tiks apgriezts, jo lēnāk notiks augu pārkoksnēšanās un augs būs zemāks. Jārēķinās, ka arī cītīgi apgriezts krūmiņš visu laiku kļūs lielāks, pārkoksnēsies.

Regulāri apcirpts krūmiņš izskatās pēc mākonīša un var noaugt pat kvadrātmetru dobes.

Pievalda vecās

Teorētiski lavandas var arī neapgriezt, tad tās veidos lielāka auguma brīvas formas krūmus. Bet, ja negriež nemaz, dzinumi mēdz izgāzties, kļūst par garām un līkumotām pīckām, vidusdaļa paliek plika. Tāpēc arī tad, ja vēlas lielāka auguma krūmu, lavandas ieteicams vismaz piespicēt. To var darīt saudzīgāk nekā ar zemajām, atstājot lielāku gabalu pērnā pieauguma.

Ja vēlas samazināt lielu, vecu krūmu, to var apgriezt, nocērpot trešdaļu auguma. Griežot līdz pārkoksnētajiem stumbriem, var cerēt, ka atmodīsies kāds snaudošais pumpurs. Tomēr šāda apgriešana var arī neizdoties, un augs nespēs saņemties jaunai dzīvei. Ja krūma izskats vairs neatbilst dobes kompozīcijas iecerēm, labāk stādīt jaunu.

Jārēķinās ar to, ka lavandas ir dienvidzemju augs, tāpēc labāk izziemos zemāk apcirptās, kuras pasargās sniegs. Lielākos krūmiņus var nākties apgriezt tik un tā, jo bez seguma, virs sniega dzinumu gali būs apsaluši.

Ja lavanda patlaban izskatās melna un nosalusi, to vēl nevajag raut ārā. Jāpagaida līdz maija vidum – varbūt atdzīvojas.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa!

Lavandām nepatīk pārstādīšana, jo saknes ir koksnainas, jutīgas. Ja tomēr vajag, to var mēģināt. Pārstādot der apskatīt krūmu – dažkārt tas izveidojies tā, ka ceru var sadalīt.

Padoms!

Pērkot lavandas, jānoskaidro, vai tās izturēs Latvijas ziemas. Kuplie krūmiņi ar lielajām ziedu vālēm, ko tirgo lielveikalos, ir viengadīgs prieks.

Foto: Inita Šteinberga

Apcirptās lavandiņas saulainā dienā pabužina, lai nobirst vecās lapiņas. Tad labāk veidosies jaunie dzinumi.

Foto: Inita Šteinberga

Lavandas griež līdz vietai, kur redzami jaunie dzinumi.

Foto: Inita Šteinberga

Nogrieztos dzinumu galus var izmantot kā spraudeņus. Tos sprauž podiņā un mitrā, siltā vietā apsakņo.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

Noliekušos lavandas dzinumu var apbērt ar zemi (piesprauž vai piespiež zemei ar akmeni) un mēģināt apsakņot kā noliektņus.

Foto: Inita Šteinberga

Reizēm dzinumi apsakņojas paši. Ja tādu pamana pie krūma, var atdalīt un iestādīt jaunā vietā.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

Viena no neparastākajām un skaistākajām, kas arī labi ziemo, ir šķirne ‘Ēdelveiss’. Tās dzinumi ir ap 20 cm augsti, ziedi – 60 cm gari.

Foto: Inita Šteinberga

‘Hidcote’

Foto: Inita Šteinberga

‘Ellagance Purple’

Foto: Inita Šteinberga

‘Platinum Blonde’

Foto: Inita Šteinberga

‘Rosea’

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.