Foto: Shutterstock

Kā tīrīt dūnu, poliestera, sintepona spilvenus 4

“Man ir vairāki dūnu spilveni, kas lietoti gadus piecpadsmit, taču ne reizes nav tīrīti. Kā tos kopt?”
 ANTRA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Padomi vīriešiem – 11 lietas, kas parasti tracina sievietes
“Meitenīte histēriski raud, viņu ienes iekšā, aizslēdz durvis, tētis raud!” Jūrmalnieces skaudrais stāsts par bērnudārza gaitu uzsākšanu 59
Kokteilis
Bijušais Saeimas deputāts atklāj, kādu algu saņem, karojot Ukrainas armijā
Lasīt citas ziņas

Pirms iegādājas spilvenu, der noskaidrot visu par tā kopšanu – vai jātīra tikai ķīmiski vai drīkst arī mazgāt, cik bieži tas jādara, kādā temperatūrā u.tml.

Vispirms netīrs kļūst spilvena pārvalks, bet pēc trim četriem mēnešiem var ieviesties putekļu ērcītes (pat daudzi miljoni!). Drīz vien pagalvja pildījums būs pilns ne tikai ar sīkbūtnēm, bet arī ar to atstātajiem mēsliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šim parazītam patīk silta un mitra vide, tas var ieviesties spilvenos, segās, matračos, paklājos, grāmatās un pat kosmētikas maciņā, visur, kur dzīvo un ko lieto cilvēks, jo ērcītes barojas ar to, kas paliek aiz mums, – ar ādas plēksnītēm, blaugznām, sīkmatiņiem un citām organiskām atliekām. Tās nesmādē spilvenus ne ar dabiskā materiāla (piemēram, dūnu un griķu sēnalu), ne sintētisko pildījumu, kas ir poraini. Parazīti nemitinās vienīgi blīvos sintētiskos materiālos. Vēl viens mierinājums – putekļu ērcītes slimības nepārnēsā, bet alerģiju gan var izraisīt.

Dūnu un spalvu pildījums. Šie spilveni regulāri jāsakrata un jāvēdina, taču tos nevajadzētu dauzīt kā vecus paklājus vai sūkt ar putekļu sūcēju. Nav ieteicams pašiem mazgāt (būs grūti izžāvēt), bet jānes uz ķīmisko tīrītavu. Ja pagalvim ir plāns dūnu pildījums un veļas mašīnai jaudīga centrifūga, var mēģināt mazgāt +60 °C, pēc tam likt veļas žāvētājā. Tomēr dūnas, iespējams, pilnībā neizžūs, mitras sāks pelēt un smirdēt, tāpēc spilvenu labāk uzticēt speciālai tīrītavai.

Dūnu izstrādājumu tīrītavā “Baltie sniega mākoņi” spilvenus tīra ar tvaiku speciālā iekārtā +300 °C temperatūrā. Pildījumu apstrādā ar antistatiskiem līdzekļiem, kas atgrūž netīrumus. Pēc tīrīšanas visiem pagalvjiem no speciāla kokvilnas auduma sašuj jaunus pārvalkus.

Ja spilvens kalpojis aptuveni divdesmit gadu, tīrot var būt diezgan liels (no 30% līdz 45%) pildījuma zudums. Tad klientam piedāvā vai nu sašūt mazāku spilvena pārvalku, kur iepildīt pārpalikumu, vai iztīrītajām dūnām pievienot jaunas.

Spilvenus ar dūnu un spalvu pildījumu var nodot jebkurā tuvākajā ķīmiskajā tīrītavā, no kurienes tos ved uz “Baltajiem sniega mākoņiem”, kur ir tīrīšanai nepieciešamās iekārtas.

Poliestera pildījums. Šādus spilvenus var mazgāt saudzējošā režīmā +40 °C, cik vien bieži nepieciešams. Obligāti jāizskalo vismaz 4–5 reizes. Jo pildījumā mazāk mitruma, jo tas ātrāk izžūst. Lielākam efektam jāizvēlas mazgāšanas līdzekļi, kas nesatur naftas produktus un veselībai kaitīgas vielas, nav toksiski un neizraisa alerģiju. Spilveniem ar poliestera pildījumu nav ilgs mūžs, jo šķiedra mazgājot saveļas, zaudē apjomu un saplok.

Reklāma
Reklāma

Sintepona pildījums. Ar sintētisko vati jeb sinteponu pildītos spilvenus mazgā veļas mašīnā +60 °C reizi divos vai trijos mēnešos. Ziemā pagalvi var izsaldēt -15 °C aukstumā, naktī atstājot laukā. Mazgājot veļas mašīnā, irdeni mīkstais pildījums reizēm saveļas kunkuļos, bet tos var izplucināt. Pēc tam spilvenu žāvē, pildījumu vēl paplucinot.

Aitas vilnas pildījums. Regulāri jāvēdina, bet reizi pāris gados ieteicams aiznest uz ķīmisko tīrītavu. Mājas apstākļos nevajadzētu mazgāt, jo grūti izžāvēt. Ja to dara, ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt +40 °C, citādi vilna savelsies.

Griķu sēnalu pildījums. Ik pa laikam pildījumu izber bļodā, griķu sēnalas izvēdina vai izsijā caur sietu, lai atdalītu putekļus.

Dormeo ražojumus nav ieteicams tīrīt ķīmiski vai mitrā veidā, jo izstrādājums var zaudēt savu unikālo funkciju, sacietēt. Drošāk ir izsūkt ar jaudīgu putekļu sūcēju. Ķīmiskās tīrītavas izvairās pieņemt tīrīšanā šo izstrādājumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.