Foto: AFP/SCANPIX
Foto: AFP/SCANPIX
Ukrainas prezidents Volodomirs Zdelenskis tiekas ar Ukrainas armijas karavīriem.

Kā Ukraina gatavojas lielajam triecienam, lai atgūtu Krimu, izstumtu krievus un pazemotu Vladimiru Putinu 119

Lai gan militārie eksperti dažādi apraksta, kā varētu izskatīties ukraiņu pretuzbrukums, viņi visi ir vienisprātis, ka Ukraina ir spējīga satriekt krievus.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Onkologi nosauc pārtikas produktus, kurus būtu tūlīt jāpārtrauc lietot uzturā, ja grib izvairīties no vēža 47
Kokteilis
VIDEO. Eirovīzijas uzvarētājs Nemo pāris minūtes pēc triumfa saplēš savu stikla mikrofonu 2
Kokteilis
FOTO, VIDEO. “Tu esi mūsu uzvara!” Dons ierindojas 16. vietā, uzvaras laurus Eirovīzijā plūc Šveices pārstāvis Nemo 107
Lasīt citas ziņas

Ukrainas karavīri jau mēnešiem ilgi ir noturējušies pret okupantu iebrukumu, Bahmutā izturot vienas no asiņainākajām kaujām šajā karā.

Ukrainas vadība ir skaidri paudusi, ka viņi uzskata, ka šīs cīņas ar lielu kritušo kaujinieku skaitu ir cena, ko ir vērts maksāt, kamēr viņi gatavojas pretuzbrukumam.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ukrainas karavīri pozīcijās pie Bahmutas

Aiz frontes līnijas kaujām gatavas ir jaunas karavīru vienības, kas apmācītas lietot Rietumu ieročus un ir apņēmības pilnas aizsargāt savu dzimteni.

Tās dosies kaujās ar tankiem “Challenger 2”, “M1 Abrams” un “Leopard 2”, bruņumašīnām “Stryker” un “Bradley”, kā arī jaunām artilērijas sistēmām.

Ar šiem ieročiem – teorētiski – vajadzētu pārspēt krievus, liekot pamatus jaunajai ofensīvai.

Bijušais ASV ģenerālis Bens Hodžess laikrakstam “The Sun Online” sacīja , ka, viņaprāt, Ukraina koncentrēs savus centienus, lai beidzot atgūtu Krimu, kas kopš 2014. gada atrodas Krievijas rokās.

“Galvenais ir uzvarēt Krimā – tas būs izšķirošais apvidus. Tiklīdz Krima būs atbrīvota, viss būs beidzies, tas visu mainīs. Ukraina zina, ka tā nekad nebūs droša, ja neatgūs Krimu,” atzina Hodžess.

Ņemot vērā Hodžesa plašo militāro pieredzi, viņš uzskata, ka ofensīva būs vērsta uz anektētās Krimas pussalas izolēšanu, atdalot sauszemes tiltu no daļēji Krievijas kontrolētajām teritorijām Ukrainas dienvidos.

“Tās mērķis būs pārraut šo sauszemes tiltu un ar precīzākiem ieročiem trāpīt pa mērķiem un padarīt situāciju pussalā krieviem neapskaužamu,” viņš skaidroja.

Viņš uzskata, ka šis uzbrukums ietvers triecienu Krievijas gaisa spēku bāzēm, vērienīgus uzbrukumus Krievijas Melnās jūras flotei un mērķēšanu uz loģistikas un vadības centriem dziļi ienaidnieka kontrolētajā teritorijā Krimā.

“Kad tas būs lietderīgi, viņi varētu “atkal” uzspridzināt Krimas tiltu,” Hodžess sacīja.

Ģenerālis Hodžess apgalvo, ka ofensīva tiks koncentrēta šaurā teritorijā, lai izlauztos cauri labi ieraktajām Krievijas līnijām.

Reklāma
Reklāma

“Domāju, ka Ukraina izvēlēsies vienu vai divas vietas, lai koncentrētu uzbrukumu šaurā, dažus kilometrus platā frontē un izlauztos cauri nocietinātajām frontes līnijām, izmantojot tankus, mehanizēto kājnieku, inženieru un artilēriju.

Viņš turpināja: “Viņi izmantos savus gaisa spēkus, lai palīdzētu tos nosegt, un Krievijas aizmugurē darbosies īpašie spēki un partizāni, lai apturētu viņu reakciju [uz uzbrukuma].”

Kad tas varētu notikt? “Tā nekad nebija paredzēta pavasara ofensīva,” viņš paziņoja.

“Viņi ir bijuši aizņemti ar mācībām, treniņiem un rūpīgu informācijas aizsardzību – viņi gaida piemērotus apstākļus satiksmes spējai – gaida uz zemes, lai spētu uzturēt uzbrukumu,” viņš izteica pieņēmumu.

Bijušais britu pulkvedis Hamišs de Bretons-Gordons arī prognozē, ka ukraiņi pretuzbrukumā būs ambiciozi – galvenais būs viņu jaunais kaujas tanku arsenāls.

Viņš sacīja, ka Rietumu bruņutehnika pārspēs novecojušo padomju laika tanku floti, ko pašlaik izmanto Putins, un pārspēs tanku slazdus, tranšejas un dzeloņstieples.

Uzbrukums varētu līdzināties 1991. gada operācijai „Tuksneša vētra”, kad Sadama Huseina nocietinājumus dažu stundu laikā pārvarēja ASV spēki, izmantojot “M1 Abrams” tankus – tieši tādus, kādi tagad ir ukraiņu arsenālā.

Sauszemes ofensīva ilga tikai 100 stundas, un amerikāņu un britu spēku vadītā armija sadragāja Sadama tankus un karaspēku, kas beigās masveidā padevās.

Ja ukraiņi spēs līdzīgā stilā izlauzties cauri Krievijas aizsardzībai, viņi izmantos šo pozīciju, lai radītu haosu un postījumus ienaidnieka līnijās.

Pulkvedis De Bretons-Gordons uzskata, ka ukraiņu uzvaras atslēga būs loģistikas nodrošināšana, lai uzturētu šādu virzību, līdz tā var nokļūt pietiekami tālu aiz Krievijas līnijām, lai radītu maksimālu postījumu.

Viņš piebilda: “Ukraiņi ir ļoti atjautīgi. Esmu pārsteigts par to, kā viņi darbojas.

“Mēs viņiem daudz ko nevaram iemācīt. Protams, mēs viņiem iemācījām, kā izmantot mūsu tankus un artilēriju, bet attiecībā uz ģenerāļu mācīšanu viņi jau ir ļoti iespaidīgi.

“Tagad viņiem ir tanki un artilērija tuvcīņai, es esmu diezgan pārliecināts, ka viņi spēs [gūt panākumus].”

Jau vairākus mēnešus karš ir “nonācis strupceļā”, un frontes līnijas ir palikušas “diezgan statiskas”, taču
atvaļinātais britu armijas brigādes komandieris Bens Barijs norāda, ka pārmaiņas tuvojas.

“Ukraina vēlas būt pārliecināta, ka ofensīva izdosies, tāpēc mēs gaidām koncentrētu uzbrukumu ar “lielu sprādzienu”,” viņš sacīja.

Viņš turpināja: “Jo ilgāk viņi ar to kavēsies, jo modernāki ieroči un bruņutehnika būs viņu rīcībā un jo vairāk cilvēku tiks apmācīti ar tiem rīkoties.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.