Publicitātes foto

Kādi koki augs Latvijas mežos pēc 30 un 50 gadiem? Kādas meža funkcijas būs svarīgas nākotnē? 4

Aiga Grasmane, žurnāls “Baltijas Koks”

Eiropas Komisija pirmo pielāgošanās stratēģiju klimata pārmaiņām akceptēja 2013. gadā. Tā ir vērsta uz ES valstu koordinētu rīcību, lai samazinātu un pielāgotos klimata pārmaiņu radītai ietekmei uz planētu un attiecīgi arī uz mūsu dzīvi. Ir veikts šīs stratēģijas novērtējums, un patlaban tiek strādāts pie jaunas šī dokumenta versijas turpmākam periodam.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
14 stundas
Lasīt citas ziņas

EK uzskata, ka klimata pārmaiņas notiek jau pašlaik un ir sagaidāms, ka tās turpināsies, jo paaugstinās temperatūra, mainās nokrišņu režīms, kūst ledus un sniegs, kā arī ceļas jūras līmenis. Ārkārtēji laika apstākļi un ar klimatu saistīti notikumi, kas izraisa apdraudējumu, piemēram, plūdus un sausumu, daudzos reģionos kļūs biežāki un intensīvāki.

Pat ja globālie centieni samazināt emisijas ir efektīvi, nav iespējams novērst atsevišķas klimata pārmaiņas, bet ir vajadzīga papildu rīcība, lai pielāgotos to radītajai ietekmei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir skaidrs, ka meža resursiem ir ļoti nozīmīga loma klimata regulācijā, tāpēc ir svarīgi izprast, kā klimata izmaiņas ietekmēs mežu un mežsaimniecību un kādai ir jābūt mežsaimniecībai, lai tā būtu noturīga pret izmaiņām un sniegtu labumu pārmaiņu samazināšanā.

Eiropas Meža īpašnieku konfederācija (CEPF), paužot savu pozīciju jaunās pielāgošanās stratēģijas izstrādes procesā, uzsver, ka mežos ir nozīmīgs potenciāls klimata izmaiņu samazināšanai.

Atbildīgās organizācijas tiek aicinātas savos dokumentos uzsvērt aktīvi apsaimniekotu mežu lomu pielāgošanās stratēģijā un ietekmes samazināšanā, konkrēti norādot uz šādiem pasākumiem:

  • uzsvērt oglekļa dioksīda uzglabāšanas potenciālu koksnes produktos, kā arī klimata izmaiņu samazināšanu, aizstājot fosilos izejmateriālus un enerģiju ar aktīvāku koksnes un tās produktu izmantošanu;
  • palielināt CO2 piesaisti ar aktīvu meža apsaimniekošanu un jaunu mežu veidošanu;
  • pielāgot meža apsaimniekošanas praksi, lai meži būtu noturīgāki mainīgos klimatiskos apstākļos.

Nenoliedzami, klimata izmaiņas ietekmē arī mežsaimniecību. Pēdējo gadu karstās vasaras skaidri parāda, ka globālā sasilšana rada vairāk meža ugunsgrēku, kas noposta aizvien lielākas meža platības. Turklāt meža ugunsgrēki ir drauds ne vien klimatam, videi un bioloģiskajai daudzveidībai, bet arī apdraud cilvēku dzīvību lauku apvidos.

Meža īpašnieki un apsaimniekotāji aizvien biežāk ziņo arī par citu dabas parādību – vētru, kaitēkļu populācijas savairošanās un ilgstošu sausuma un karstuma periodu – ietekmi,  un nākotnē šī ietekme palielināsies.

Risinājums, lai pretotos šīm negatīvajām tendencēm, ir ilgtspējīga adaptīva meža apsaimniekošana, kas rada sinerģiju starp klimata ietekmes samazināšanu un pielāgošanās vajadzībām.

Meža nozare palīdz samazināt klimata izmaiņas, aizstājot fosilos izejmateriālus un enerģiju ar koksnes biomasu, nodrošinot mežu augšanu, kā arī pārējās meža funkcijas. Turklāt, attīstot tirgu tehnoloģiskai koksnei, tādi klimata ietekmes samazināšanas pasākumi kā regulāra kopšana būs ekonomiski pievilcīgāki meža īpašniekiem ar ilgtermiņa pozitīvu ietekmi uz mežu dzīvotspēju un veselību.

Šajā brīdī gan ir svarīgi ņemt vērā katras valsts apstākļus un zināšanas. Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētnieki ir noskaidrojuši, ka mežaudzes kļūst daudz vairāk pakļautas vēja riskam dažus gadus pēc krājas kopšanas cirtes veikšanas, kamēr koka vainags, stumbrs un sakņu sistēma nostabilizējas pēc izmaiņām.

Līdz ar to īpašniekiem ir rūpīgi jāplāno gan sugu izvēle, gan stādīšanas biezība, gan kopšanas intensitāte, lai mežaudze jau no paša sākuma veidotos noturīga.

Politikas dokumentos arī nevajadzētu baidīties no ilgtermiņa plānošanas un attiecīgi rezultātu sasniegšanas atbilstoši mežsaimniecības plānošanas ilgumam. Piemēram, šāda diskusija ir par 2030. gada emisiju samazināšanas un COpiesaistes mērķu sasniegšanu.

Rosinot mazāku aktivitāti mežsaimniecībā, varētu sasniegt CO2 piesaistes mērķus, jo patlaban mežā esošais koksnes apjoms tur paliktu un būtiski nesamazinātos, kas ļautu sasniegt 2030. gadam izvirzītos mērķus. Taču ir viens BET.

Meža augšanas sākumā neveidojot noturīgi mežaudzi, ko dara ar aktīvas mežsaimniecības paņēmieniem, tiks palaistas garām iespējas sasniegt nākamo desmitgadu mērķus attiecībā uz produktīvu un noturīgu mežaudžu veidošanu. Mērķiem vajadzētu būt pragmatiskiem, nevis politiskiem.

Augusta vidū CEPF rīkotajā starptautiskajā vebinārā speciālisti stāstīja par pieredzi dažādās valstīs attiecībā uz mežsaimniecības modelēšanu ar dažādiem klimata sasilšanas scenārijiem.

Francijas pētnieki veic pētījumus par sugu izvēli konkrētos augsnes tipos ar trim dažādiem temperatūras izmaiņu scenārijiem. Ja temperatūra kāpj par 2⁰C, tad ir jāmaina mežsaimniecības prakse, piemēram, stādīšanas biezība un vecuma struktūra. Ja temperatūra palielinās vairāk nekā par 3⁰C, ir jāmaina koku sugas.

Pētnieki no Bavārijas ir secinājuši, ka pēdējo 70 gadu laikā gaisa temperatūra vasarā ir palielinājusies par 1,7 grādiem vidēji. Temperatūras ekstrēmi rada sausuma periodus vasarā, kas rada meža ekosistēmai stresu un kam ir ietekme uz meža veselību, augšanu un sugu jutīgumu pret klimata ekstrēmiem.

Pārstāvis no Eiropas Meža institūta Meža ģenētisko resursu programmas stāstīja par meža reproduktīvā materiāla izvēles iespējām noturīgu mežaudžu veidošanā. Atzīstot, ka vietējais reproduktīvais materiāls ir vislabākais, ar noteiktiem klimata scenārijiem ir rekomendējams pētīt provinču maiņu piemērotību. Latvijā tas varētu izpausties kā Kurzemes izcelsmes stādu stādīšana Vidzemē un Latgalē.

Vebinārā apdrošināšanas kompānijas Länsförsäkringar AB pārstāvis no Zviedrijas iepazīstināja ar uzņēmuma pieredzi un secinājumiem meža apdrošināšanā.

Kompānija ir izmaksājusi lielas kompensācijas gan par 2005. gada vētras postījumiem, gan par 2014. gada ugunsgrēku sekām. Kā apdrošinātājs tā spēj novērtēt, kādi meži un kādi pasākumi samazina riskus mežsaimniecībai?

Piemēram, lai samazinātu vētras postījumu riskus, svarīgi ir šādi faktori: savlaicīgi veiktas jaunaudžu un krājas kopšanas cirtes, meža tipam atbilstoša koku sugu izvēle, samazināts galvenās cirtes vecums, jauktu koku audzes un dažāda vecuma audzes.

Ugunsgrēku risku samazināšanai svarīgi ir ceļu tīkls mežā, dažādu sugu un vecumu koku sastāvs, augsnes mitrums un meža tipam atbilstošs koku sugu sastāvs. Šī pieredze no Zviedrijas ir vērtīga ar to, ka tā ir kā trešās puses novērtējums par meža noturību pret riskiem, turklāt to ir iespējams veidot ar zināšanās balstītiem lēmumiem.

Līdz šā gada augusta vidum notika jaunās pielāgošanās stratēģijas publiskā apspriešana, kurā ieinteresētās puses varēja paust savus viedokļus. Latvijas mežsaimniekiem ir pieejamas pētnieku sniegtās zināšanas, kas jāievieš praksē šodien, lai sasniegtu vēlamos rezultātus nākotnē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 4
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
1 diena
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 5
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 85
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 1
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
5 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
6 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 62
22. jūlijs, 2021
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 5
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 20
5 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 98
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 57
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nakts otrajā pusē vējš pakāpeniski pierims. Laika prognoze sestdienai 4
7 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Tas ir milzīgs pagodinājums!” Harijs Vītoliņš atvaļinājumā laikā tika pie piedāvājuma, no kura nevar atteikties 5
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 73
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 283
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 1
21:46