
Kas notiks ar ASV militāro klātbūtni Eiropā? Vācijai starp visām valstīm ir visvairāk iemeslu šo brīdinājumu uztvert nopietni 0
Galīgais ziņojums par ASV militārās klātbūtnes pārvērtēšanu pasaulē tiks publicēts līdz septembrim. Taču, kā ziņo medijs “Politico“, ASV varētu samazināt savu karaspēku Eiropā par 30%.
Tiek norādīts, ka ASV veic Globālo spēku dislokācijas pārskatu (Global Force Posture Review) — apjomīgu ASV militārās klātbūtnes visā pasaulē pārvērtēšanu, kuru vada Pentagons.
Tās mērķis ir pārgrupēt ASV spēkus atbilstoši mainīgajām globālajām prioritātēm, jo īpaši pieaugošajai spriedzei Indo-Klusā okeāna reģionā un spiedienam samazināt ārvalstu izdevumus. Tiek sagaidīts, ka galīgais ziņojums tiks publicēts līdz septembrim.
Kā norādījusi Ailina Matlē, Vācijas Ārpolitikas padomes vecākā pētniece drošības politikas jautājumos, viens no ticamākajiem šī pārskata rezultātiem varētu būt aptuveni 20 000 ASV karavīru izvešana, kuri tika nosūtīti uz Eiropu 2022. gadā toreizējā prezidenta Džo Baidena laikā pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Tomēr tas joprojām atstātu ievērojamu ASV klātbūtni Eiropā, viņa piebilda, norādot, ka pašreizējais ASV karavīru skaits kontinentā svārstās no 90 000 līdz 100 000.
Taču, pēc citiem datiem, samazinājums varētu būt daudz būtiskāks.
“Kāda NATO amatpersona, kurš vēlējās palikt anonīms, atklāti paziņoja “Politico”, ka iespējama līdz pat 30% liela spēku samazināšana Eiropā, kas nozīmētu ievērojamāku pārdislokāciju.”
Vienlaikus “Politico” raksta, ka Vācijai starp visām Eiropas valstīm ir visvairāk iemeslu šo brīdinājumu uztvert nopietni.
Vācijā atrodas ievērojami vairāk ASV karavīru nekā jebkurā citā Eiropas valstī – apmēram 35 000 ASV militārpersonu ir dislocēti aptuveni 35 pašvaldībās. Tajā skaitā – Ramšteinas aviobāze, kas ir galvenais ASV gaisa operāciju un satelītsakaru centrs; Grafenvēras militārais poligons, kas saskaņā ar armijas datiem ir lielākais ASV sauszemes spēku apmācību laukums ārpus ASV, kā arī vairākas galvenās militārās štāba ēkas.
Taču, kā norādīja Ailina Matlē, ASV klātbūtne Eiropā kalpo arī Vašingtonas interesēm.
“Tādas bāzes kā Ramšteina netiek izmantotas tikai Eiropas aizsardzībai,” viņa sacīja intervijā “Politico”, “bet arī spēka projicēšanai Tuvajos Austrumos un zināmā mērā arī Āfrikā.” Piemēram, Eiropa kalpo kā “caurlaides punkts” ASV militārajai tehnikai uz citām pasaules daļām.
Iepriekš ASV aizsardzības ministrs Pīts Hegsets paziņoja, ka viņa valsts nevar būt pastāvīgs drošības garants Eiropai. Viņš uzsvēra, ka Eiropai jāuzņemas lielāka atbildība un jāpalielina savs militārais spēks, lai stiprinātu NATO.