Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kārlis Streips: Ķīna mēģina pārrakstīt stāstu par koronavīrusa izcelsmes vietu? 32

Neatceros, pie kura no maniem tekstiem šajā portālā tas bija, bet kāds cilvēks komentāros vaimanāja, ka tajā esot pārāk daudz dažādu tematu un tāpēc cilvēks tam visam nevarēja sekot līdz.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
Lasīt citas ziņas
Šai personai gribētos citēt pasaules labāko Karlsonu, kurš vienā no grāmatām Bokas jaunkundzei teica: “Neskumstiet. Ne visi pasaulē var būt apdāvināti.”

Pieļauju, vairums LA.LV portāla lasītāji nav tik aprobežoti savā domāšanā, ka viņi apjuks līdz neprātam, ja arī šonedēļ parunāšu par diviem dažādiem tematiem. Tiesa, nemaz nezinu ko teikt par tiem dabas bērniem, kuri pagājušajā nedēļā no materiāla par ASV prezidenta Trampa juristu Rūdiju Džuliani tikai un vienīgi izvilka vārdus par brūno šķidrumu, un tos izmantoja, lai visnotaļ rupji spriestu par manu seksualitāti.

Viņiem es tikai gribētu jautāt, ja kāds no tiem rakstītu, piemēram, par tomātu sulu, vai būtu pareizi man jautāt, vai viņi tikai domā par sievietes menstruāciju.

O, tomātu sula! Sarkans šķidrums! Autors ir heteroseksuāls, un tāpēc acīmredzot liels speciālists jautājumā par sarkaniem šķidrumiem. Absurda domāšana? Tādā gadījumā tie, kuri pagājušajā nedēļā spriedāt par brūno šķidrumu, paskatieties spogulī un atcerieties veco krievu teicienu par spoguļa nevainošanu, ja pašam ģīmis greizs.

Un tad vēl cilvēks, kurš pagājušajā nedēļā pats, pats pirmais atstāja komentāru zem mana teksta. Tur bija rakstīts: “EJ DI%ST, PIDA%!” Vien burtiņu “R” aizstājot ar citu, lai portāla automatizētais algoritms to neuzķertu. Šādus acīmredzot ļoti labi audzinātus cilvēkus esmu manījis arī citos portālos – nu, dikti, dikti gribas lietot to rupjo vārdiņu, bet ai, tie algoritmi. Tad jau labāk rakstīt pede*asts.

Vien arī šiem cilvēkiem gribu palūgt paskatīties spogulī, un šajā gadījumā sev uzdot jautājumu, kāpēc es esmu tik briesmīgs kretīns?

Un labi, kārtīgi labi padomāt par atbildi. Jo visnotaļ skaidri zinu, ka māmiņa tev par tādu rupju radījumu nemācīja būt.

Bet katrā gadījumā par tām divām tēmām. Pirmkārt, pagājušajā ceturtdienā jau minētais ASV prezidents Donalds Tramps sarīkoja tikšanos ar medijiem. Tā bija pirmā reize kopš vēlēšanām 3. novembrī, jo parasti itin runātīgais prezidents daudz golfu spēlēja, daudz tvītoja, bet ar žurnālistiem nerunāja vispār.

Reiz pienāca tas brīdis pagājušajā nedēļā, daudzi cilvēki piefiksēja skatu, kāds redzams materiālam pievienotajā fotogrāfijā, proti – pasākums bija nevis Ovālajā kabinetā, kur prezidentam ir liels un dūšīgs rakstāmgalds, bet gan kādā citā telpā ar attēlā redzamo daudz mazāko galdu. Britu laikrakstā “The Guardian” virsraksts bija šāds: “Tas nav rakstāmgalds, Donald. Tas ir galdiņš, uz kura paredzēts ēst vakariņas, kamēr skaties televīziju.”

Un pirmajā rindkopā jautāja: “Vai Donalds Tramps ir atzinis savu zaudējumu ar dizaina palīdzību? Vai mēbeļu izvēle nozīmē, ka zemapziņā viņš ir atzinis, ka zaudēja?”

Preses pasākums vienā ziņā bija ierastais. Prezidents turpināja apgalvot, ka patiesībā 3. novembrī uzvarēja viņš, viss process bija pilns ar krāpniecību u.tml. Tobrīd vēl procesā bija vairākas prāvas, kurās Trampa kampaņa centās par to pašu pārliecināt kādu no tiesām.

Par tām rakstīju pagājušajā nedēļā ar atgādinājumu, ja jurists grib tiesu pārliecināt, ka ir notikusi baisa krāpšanās, tad nepietiek preses konferencē pa gaisu pavicināt papīra gabalu un apgalvot, ka tur ir uzskatīti simtiem cilvēku, kuriem ir konkrēti pierādījumi par krāpšanos. Tiesnesis gribēs zināt, kas tie ir par cilvēkiem un ko tad viņi tādu var pierādīt. Šajā gadījumā nav ne tādu cilvēku, nedz arī tādu pierādījumu, jo, kā ari minēju pagājušajā nedēļā, Amerikas slepenie dienesti vienā balsī bija pateikuši, ka patiesībā 2020. gada vēlēšanas bija pašas drošākās vēlēšanas Amerikas vēsturē.

Prezidents Tramps savā preses pasākumā arīdzan tipiskā kārtā sagāja ragos ar vairākiem klātesošiem žurnālistiem, vienu nosaucot par “vārgulīti” un otram nocērtot vārdus “ar mani tā nerunājiet!”

Taču pienāca brīdis, kad varēja likties, ka prezidents tomēr ir beidzot sapratis, ka vēlēšanās ir zaudēts. Vairākkārt žurnālisti jautāja, vai pēc tam, kad Elektorālā koledža būs nobalsojusi un līdz ar to būs skaidrs, ka ir uzvarējis Džo Baidens, prezidents piekritīs izvākties no Baltā nama pēc jaunā prezidenta inaugurācijas, un beidzot Trampa kungs pateica “Protams, ka tā darīšu. To zina visi pēc kārtas.”

Nezina visi pēc kārtas. Aizgājušajās brīvdienās laikrakstā “The Washington Post” bija plašs materiāls ar virsrakstu: “20 dienas ar fantāzijām un izgāšanos: Trampa centieni apgāzt vēlēšanu rezultātus.” Un pašā materiālā: “Fakti bija neapstrīdami. Prezidents Tramps bija zaudējis. Taču Tramps atteicās tam piekrist. Tā rezultātā bija bezprecedenta pēcvēlēšanu posms ASV vēsturē. Noliedzot rezultātu par spīti veselai rindai zaudējumu tiesu priekšā, Tramps apdraudēja Amerikas demokrātiju, draudēja kaitēt nacionālajai drošībai un sabiedriskajai veselībai, un ar negodīgumu panāca, ka miljoniem viņa sekotāju uzskata, iespējams uzskatīs mūžīgi, ka Baidens tika ievēlēts neleģitīmi.”

Ir fakts, ka tūdaļ pēc minētās preses konferences, Donalds Tramps atgriezās vidē, kurā viņš jūtas visērtāk — Tviterī, kur pēdējā laikā portāls ir sācis ikkatru no viņa paziņojumiem par vēlēšanām un to rezultātiem atzīmēt ar vārdiem “Citi šo vēlēšanu rezultātus ir interpretējuši citādāk,” kas ir maigs veids kā pateikt “Amerikas prezidents kārtējo reizi pūš pīlītes,” lai neteiktu smagāk. Bet tāda pati piezīme bija Trampa rakstītajam, ka Džo Baidens varēs stāties amatā tikai tādā gadījumā ja viņš pierādīs, ka viņš saņēma 80+ miljonus balsu “leģitīmi.” It kā Džo Baidenam tas būtu jāpierāda.

Un vēl, ka Donalds Tramps Pensilvānijā uzvarēja nepārprotami un ar lielu vairākumu, kā gan kāds cits var to nesaprast? “Citi šos vēlēšanu rezultātus ir interpretējuši citādāk.” Tajā skaitā vēlēšanu organizētāji Pensilvānijā, kuri tobrīd jau bija sertificējuši rezultātus, kuros redzams, ka vairākumu balsu un līdz ar to štata 20 balsis Elektorālajā koledžā bija saņēmis kādreizējais ASV senators un viceprezidents Džo Baidens. Par 80 tūkstošiem balsu vairāk viņš saņēma nekā aizejošais prezidents.

Tagad pabrīdināšu tos portāla lasītājus, kuriem nervu sistēma ir pārāk vāja, lai pieņemtu materiālu, kurā runa ir par ne tikai vienu, bet par divām tēmām.

Ja lasītājam liekas, ka tāpēc sāksies sirds klape, tad varbūt tagad aizejiet no datora. Esat aizgājis? Labi.

Tiem, kuriem ir stiprāka nervu sistēma, pateikšu, ka varbūt tāpēc, ka Amerikas politikā patlaban ir tik masīvs haoss, Ķīna acīmredzot ir nolēmusi, ka šīs situācijas aizsegā tā var pamēģināt pārrakstīt stāstu par to, no kurienes un kā radās jaunais koronavīruss.

Oficiālajā valdības laikrakstā “Tautas Balss” bija rakstīts: “Visi pieejami pierādījumi liecina, ka koronavīruss nesākās Uhaņas pilsētā centrālajā Ķīnā.” Kādreizējais Ķīniešu Slimību Profilakses un kontroles centra vadītājs žurnālistiem teica:”Uhaņa bija vieta, kur koronavīruss atklāts, bet tur tas nesākās.

Lai arī Ķīna bija pirmā, kura ziņoja par saslimšanu, tas ne par visu varu nenozīmē, ka tas aizsākās Ķīnā. Pirmsākumu izmeklēšana ir process, kurš vēl nav beidzies un, iespējams, būs saistāms ar vairākām valstīm un reģioniem.”

Neesmu epidemiologs un tāpēc par šādām lietām pats nevaru spriest, bet Pasaules Veselības organizācija jau sen paziņoja, ka visticamāk vīrusa sākums bija tirgū minētajā pilsētā, kur pārdeva dzīvus dzīvniekus. Jau šī gada 20. janvārī PVO apstiprināja, ka vīruss var pārceļot no viena cilvēka uz nākamo.

Diktatūras nemēdz būt īpaši pretimnākošas attiecībā uz taisnību, un ir fakts, ka Ķīna kādu laiku centās pieaugošo infekciju apslēpt.

Taču drīz vien tā bija identificējusi jaunās infekcijas genomu, un tad tā ar to dalījās visā pasaulē. Kāpēc tagad Pekina mēģina pārrakstīt vēsturi? Grūti spriest, bet, kā minēju, tas ir iespējams tāpēc, ka patlaban Amerikā ir masīvs haoss, vai arī varbūt tāpēc, ka drīz amatā stāsies jauns Amerikas prezidents, kura attieksme pret Āzijas milzi noteikti būs citādāka.

Un, lai šo komentāru atvestu atpakaļ uz pirmo tēmu, nupat Internetā pamanīju vēsti, ka Donalds Tramps, iespējams, vēlēsies atkal kandidēt 2024. gadā un, arī iespējams, ka viņš pirmo kampaņas pasākumu rīkos tajā pašā dienā, kad būs Džo Baidena inaugurācija.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tas nu būtu viens pagalam kretīnisks gājiens. Ir ticams, ka Trampa kungam nākamie mēneši un gadi pēc aiziešanas no amata būs jāpavada tiesas zālē, un no atkārtotas kandidēšanas nekas nesanāks, bet tomēr.

Lūk, kas man šonedēļ sakāms. Un nobeidzot palūgšu tos, kuri ieraugot, ka portāls ir publicējis jaunu komentāru no Streipa, priecīgi salecas, jo viņi atkal var rakstīt kaut ko par zilo mafiju vai sazini ko padomāt vēlreiz, vai tas ir nepieciešams, it īpaši atceroties, ka patiesībā internetā pilnīgi anonīms nav neviens. Arī tad, ja lietotājs ir gadiem ilgi ganījies pa portāliem ar nosaukumu Amālija, lai demonstrētu vienkārši prātam neaptveramus aizspriedumus un homofobiju, fakts ir tāds, ka portāliem attiecīgās personas IP adrese ir zināma un identificējama. Tas tā – pārdomām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 39
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Jaundzimušo skaits turpina sarukt: decembrī tas bijis mazākais pēdējā simtgadē 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesu izpildītājam Veinbergam, kurš, iespējams, izkrāpis sirmgalvei mājokli, piemērots aizdomās turētā statuss
55 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Mašīnā nevar 2 mājsaimniecības, bet autobusā 100 gan var. Ar kuru galu domājat?” Rīdzinieki dusmīgi
31 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis atbild, vai iepriekš kļūdījies savos uzskatos par Covid-19 9
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Siguldas trase un pilsēta attīstās ar katru gadu.” Saruna ar visu laiku izcilāko kamaniņu sportistu Georgu Haklu
15:29
LL
Lilija Limane
Stāsti
Latviešu bēgļu reevakuācija plašos apmēros
15:25
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms stiprs sniegs, atkala un lietus. Laika prognoze ceturtdienai
15:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms stiprs sniegs, atkala un lietus. Laika prognoze ceturtdienai
19 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Arī Francijā, Vācijā, kur saslimstības divreiz zemāka nekā Latvijā, turpina ieviest stingrākus ierobežojumus 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hercogienes Keitas Midltones slaiduma noslēpums: recepte, kas remdē “kāri pēc kaut kā salda” un neļauj “norauties”
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ne tikai skaists, bet arī bīstams: uzkritušais sniegs deformē skujkokus – kā to risināt?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā faktiskais bezdarba līmenis pagājušā gada beigās pieaudzis līdz 8,3%
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 39
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nigērijā mednieki notvēruši Latvijā apgredzenotu zivjērgli 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājs Dzintars Čīča pusotru gadu slēpis faktu, ka ir kļuvis par meitas tēvu: nav zinājuši pat radi 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skatītāju iemīļotā TV personība Elīna tomēr izlēmusi atgriezties TV ekrānos
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdien atklāti 1088 Covid-19 gadījumi, bet 20 sasirgušie miruši
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
300 miljoni Pierīgas mobilitātei. Pierīgai ar Rīgu iecerēti vienoti maršruti, viena biļete un vienoti tarifi 8
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
6 fakti par pingvīniem: savādie putni, kuru pakāpeniskā izmiršana rada draudus visai planētai 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko romānu autori Karīnu Račko pēc Covid-19 vakcīnas sagaida negācijas: “Tika apgalvots, ka esmu uzpirkta, “atmazgāju” naudu, bilde “safabricēta”…” 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Oļģerts, Aļģirts, Orests un Aļģis
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 71
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kur likt kafijas biezumus: 10 radošas un pārsteidzošas idejas
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Uz nama jumta bīstams sniegs, bet pārvaldnieks novelk brīdinājuma lentas: vai darbs padarīts un sniegs vairs nevienu neapdraud? 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 19. līdz 24.janvārim
1 diena