Pasažieri iet gar Ķīnas firmas “Nuctech” drošības skeneriem Briseles dzelzceļa stacijā.
Pasažieri iet gar Ķīnas firmas “Nuctech” drošības skeneriem Briseles dzelzceļa stacijā.
Foto: Erika Kinetz/AP/SCANPIX

“Situācija kļūst arvien bīstamāka.” Ķīna pārrauga drošības skenerus Eiropā 11

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Lasīt citas ziņas

Arvien vairāk rietumvalstu drošības ekspertu un amatpersonu bažījas, ka Ķīna varētu izmantot tās firmas “Nuctech” ražotos drošības skenerus, lai veiktu sabotāžu svarīgos transporta mezglos vai slepeni piekļūtu valdību, firmu vai privātpersonu datiem no elektroniskajām ierīcēm, ko pārbauda “Nuctech” iekārtas.

Firmu “Nuctech” subsidējot Ķīnas valdība

Ķīnas uzņēmums noraida šīs bažas un apgalvo, ka tā darbība Eiropā notiek saskaņā ar vietējiem likumiem, ievērojot stingras drošības pārbaudes un datu privātuma noteikumus. Virknē globāli svarīgu punktu to administratori ir izvietojuši drošības skenerus, ko izgatavo Ķīnas firma “Nuctech”, kam ir plaši sakari Ķīnas valdības augstākajās militārajās un politiskajās aprindās, atzīmē aģentūra “The Associated Press”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pasaules Ekonomikas forums Davosā, Eiropas lielākās ostas un lidostas, NATO valstu robežas ar Krieviju – visas šīs iestādes, uzņēmumus un teritorijas pārrauga skeneri, ko ražo “Nuctech”, kas strauji kļuvusi par pasaules vadošo firmu šajā jomā.

“Nuctech” jau daudzus gadus ir liegts darboties ASV tirgū nacionālās drošības apsvērumu dēļ, taču firma ir spējusi iekļūt Eiropas tirgū, izvietojot savas iekārtas 26 no 27 ES dalībvalstīm.

Firmas “Nuctech” īpašnieku samezglotā struktūra un tās augošā globālā izplatība ir izraisījusi bažas abās Atlantijas okeāna pusēs, atzīmē “AP”.

Kritiķi apgalvo, ka Ķīnas valdība subsidē firmu “Nuctech”, lai tā varētu izkonkurēt sāncenšus un dot Pekinai ietekmi kritiski svarīgā Rietumu infrastruktūrā, Ķīnai cenšoties kļūt par tehnoloģiju lielvalsti globālā mērogā.

Datu apstrāde ir ļoti sensitīva joma

“Šo iekārtu apstrādātie dati ir ļoti sensitīvi: tie var būt personu dati, militārie dati, kravu statistika. Var tikt apdraudēti tirdzniecības noslēpumi. Tam visam būtu jābūt drošās rokās,” uzskata Barts Grothuss, kurš, pirms kļūt par Eiroparlamenta deputātu, bija Nīderlandes Aizsardzības ministrijas kiberdrošības nodaļas vadītājs. “(Ķīnas gadījumā) jūs esat atkarīgs no ārvalsts, kas ir ģeopolitisks pretinieks un stratēģisks sāncensis,” atzīmē Grothuss.

Drošības ekspertu ieskatā, Eiropai šobrīd nav pietiekamu instrumentu, lai pārraudzītu un pretotos drošības apdraudējumam datu apstrādes jomā.

Valstīm ir dažādi viedokļi par “Nuctech” iekārtu radītajiem drošības riskiem. Neviens pat nav apkopojis, cik un kur Eiropā ir izvietoti “Nuctech” skeneri. Firmas pārstāvji apgalvo, ka “tā ir mūsu aparatūra, bet jūsu dati”.

“Mūsu klients nosaka, kas notiek ar datiem”, izteicies Roberts Boss, “Nuctech” pārstāvja vietnieks Nīderlandē, kur firmai ir pētniecības un attīstības centrs. Viņaprāt, firma ir kļuvusi par upuri nepamatotām apsūdzībām datu noplūdē, kas kopš 2019. gada samazinājušas tās tirgus daļu Eiropā gandrīz uz pusi.

Datu apstrādē paplašinoties drošības skrīninga procesiem, firma “Nuctech” ir iesaistīta ASV un Ķīnas asajā sāncensībā par tehnoloģisko dominanci, kas izvēršas arī Eiropā.

Reklāma
Reklāma

Skeneri var tikt izmantoti slepenai informācijas vākšanai

Līdz ar datu un bagāžas skeneriem firma “Nuctech” ražo arī sprāgstvielu detektorus, sejas atpazīšanas ierīces, ķermeņa temperatūras mērītājus un identitātes karšu lasītājus. Kritiķi bažījas, ka saskaņā ar Ķīnas nacionālās drošības likumu, kas prasa Ķīnas firmām iesniegt datus pēc valsts drošības iestāžu pieprasījuma, “Nuctech” nevarēs atteikties nodot datus par cilvēkiem, ierīcēm un kravām, ko reģistrējuši tās skeneri.

2020. gadā Kanādas valdības veiktajā firmas “Nuctech” darbības drošības pārbaudē tika atklāts, ka tās rentgena drošības skeneri var tikt izmantoti slepenai informācijas vākšanai un nosūtīšanai, kā arī ietekmēt pārnēsājamo elektronisko ierīču darbību.

Četras no piecām NATO valstīm, kam ir robeža ar Krieviju – Igaunija, Latvija, Lietuva un Polija – , ir izvietojušas Ķīnas firmas aparatūru savos robežpārejas punktos ar Krieviju. “Nuctech” iekārtas izmanto arī Somija. Eiropas Savienībā 2020. gada beigās tika ieviesti vairāki pasākumi, lai izvērtētu Ķīnas ieguldījumus sensitīvās jomās, taču Briseles amatpersonas atzīmē, ka joprojām nav īstenota ES mēroga sistēma, lai gan ir pieaugušas bažas par Ķīnas firmu izmantotajām valsts subsīdijām un ierobežojumiem, kas liedz vienlīdzīgu pieeju tirgum.

Izmantojot valsts subsīdijas, “Nuctech” piedāvājums var būt 30% vai pat 50% lētāks nekā tās konkurentiem. Nereti tiek izmantoti pagarināti līgumi remonta pakalpojumiem un aizdevumi ar izdevīgiem noteikumiem.

“Situācija kļūst arvien bīstamāka,” brīdina Eiroparlamenta deputāts no Vācijas Aksels Voss, kurš strādā datu aizsardzības jomā.

Viņaprāt, Ķīnas valdības darbība eksporta jomā liecina par tālejošu plānu ieguldījumiem stratēģiski svarīgās nozarēs. ASV Transporta drošības pārvalde ir liegusi izmantot firmas “Nuctech” aparatūru pasažieru, bagāžas un citu kravu pieejai un kontrolei ASV lidostās un transporta mezglos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.