Foto: Maria Simonova/SHUTTERSTOCK

Lapene – tas nav nemaz tik sarežģīti 0

Jauka pēcpusdiena. Krūzē smaržo tikko plūkta piparmētru un upeņu lapu tēja. Pēc saspringtas darbadienas tik labi apsēsties lapenes pavēnī un izbaudīt dārza mieru. Arī kaķis apmeties turpat blakus un apmierināts maļ savus miltu gaņģus.

ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Lasīt citas ziņas

Lai šī aina kļūtu par realitāti, nepieciešama – lapene. Var doties uz tirdzniecības vietu un iegādāties jau gatavu darinājumu, kā visiem. Bet ir iespēja mazliet papūlēties un atpūtas vietu ierīkot paša spēkiem, piešķirot tai īpašu vērtību.

Protams, pirms ķeras pie darba, jāizvēlas savai gaumei piemērotākais modelis, atvēlot dārzā pietiekami daudz vietas, un jāiegādājas materiāli.
CITI ŠOBRĪD LASA

Konstrukcijai jābūt vienkāršai

Induļa Burkas zīmējums

Viens no populārākajiem risinājumiem – salīdzinoši viegla konstrukcija, kas sastāv no bal­stiem, jumta, savukārt sienas apšūtas ar latiņu diagonālrežģi. Šāda lapene dos pietiekami daudz ēnas pat karstā vasaras dienā, sienas nekavēs svaiga gaisa pieplūdi. Taču būvei jāizvēlas vieta, kas nav pakļauta valdošo vēju ietekmei. Pretējā gadījumā būs jācieš no caurvēja.

Ja šādas vietas nav, lapenes sienu vēja pusē ieteicams ar apdares dēļiem apšūt pilnībā.

Arī stiprāka vēja nestas lietus lāses bez šķēršļiem iekļūs lapenē, un paslēpties no šāda lietus tur nevarēs.

Protams, ar laiku saimniece sienas var apaudzēt ar kāpelējošiem vīteņaugiem, un vēlāk varēs baudīt ne tikai pavēni, bet arī lielisku ziedu smaržu. Augi aizkavēs arī lietus lāses.

Lai paslēptos no kaimiņu skatieniem, ar apdares dēļiem var nākties apšūt vairāk nekā vienu sienu. Arī konstrukcijai šajā gadījumā jābūt masīvākai, lai noturētu materiāla svaru.

Jumta materiāla izvēle ir ļoti plaša. Tie var būt bitumena šindeļi, viļņotās jumta loksnes – caurspīdīgas vai necaurspīdīgas polikarbonāta loksnes. To radītā gaismas nokrāsa var sekmēt atpūtu, piemēram, izvēloties zaļās nokrāsas caurspīdīgu vai daļēji caurspīdīgu materiālu.

Lai pasargātu kokmateriālus un lapene kalpotu ilgāk, to ieteicams novietot uz betona plāksnītēm, kuras savukārt izliktas uz noblietētas grunts.

Tādējādi zem lapenes grīdas veidosies gaisa plūsma, kas izvadīs mitrumu. Protams, pašus kokmateriālus apstrādāt ar antiseptisku koksnes aizsarglīdzekli. Vislabāk, ka tāds koksnē iestrādāts jau rūpnieciski.

Lapeni var papildināt ar dārza kamīnu vai turpat netālu ierīkot stacionāru ugunskura vietu.

Jāsagādā arī darbarīki

Lai ierīkotu lapeni, vajadzēs sagādāt elektrisko zāģi (protams, var izlīdzēties ar rokas darbarīku), urbi un urbju komplektu, akumulatora skrūvgriezi, āmuru, mērlenti, celtniecības uzstūri, zīmuli, līmeņrādi, svērteni un kāpnes. No materiāliem vajadzēs brusas, latas, attiecīga izmēra kokskrūves, naglas, var ievajadzēties arī būvkalumus (leņķi un brusu un balsta kurpes).

Taisnstūrveida lapene

Šis ir viens no tradicionālākajiem lapeņu veidiem, ko ierīko visbiežāk.

Konstrukcija būs pietiekami liela, un bez stabiņveida pamatiem iztikt nevarēs. Jāsāk ar balstu vietu iezīmēšanu dabā. Tad attiecīgajās vietās izurbj caurumus, kuros ievieto plastmasas caurules – pietiekama diametra, lai savukārt tajās pietiktu vietas jumta balstiem.

Atkarībā no grunts īpatnībām pietiks, ja caurules gruntī būs 50–70 cm dziļi. Cik atstāt virs zemes? Tas atkarīgs no tā, cik augstu no zemes plānojat pacelt lapenes grīdu. Caurules nostiprina vertikāli, apber ar zemi un par 2/3 piepilda ar betonu. Kad betons sacietējis, izmantojot svērteni un/vai līmeņrādi, caurulē iestiprina vertikālos bal­stus, kuru apakšējo daļu apstrādā ar bitumena mastiku. Betonu papildina līdz caurules augšpusei un ļauj sacietēt.

Vertikālo balstu apakšējā daļā virs betona stiprina apakšējo vainagu. Šīs brusas stiprina ar vītņstieņiem vai kokam domātajām kon­strukciju skrūvēm. Lai koksne neplaisātu, tajā vispirms izurbj caurumus, kas mazliet mazāki par skrūves diametru (konstrukciju skrūvēm) vai tieši skrūves ārējā diametrā vītņstieņiem. Rūpīgi jāpārliecinās, ka apakšējais vainags ir horizontāls.

Kā nākamās stiprina šķērsbrusas, kas lapenes grīdu sadalīs četras daļās, vēlāk ļaujot izveidot pietiekami stingru konstrukciju. Iestiprina grīdas lāgas, katrā blakussektorā tās orientējot perpendikulāri iepriekšējai. Lāgas stiprina, izmantojot brusu kurpes. No terasēm domātajiem dēļiem veido grīdas segumu, skrūvju vai naglu galvas iegremdējot koksnē par 1–2 milimetriem. Starp dēļiem jāatstāj 3–5 mm lielas atstarpes, jo koksne vēlāk mitrumā piebriedīs. Tāpat pa spraugām aiztecēs lietusūdens. Pēc tam ierīko augšējo vainagu, ko stiprina līdzīgi kā apakšējo no vertikālo brusu ārpuses.

Darbu turpina ar norobežojošo margu montāžu. Tās ierīko divās rindās un no ārpuses apšuj ar apdares dēlīšiem.

Seko jumta konstrukcijas ierīkošana. Jumts var būt gan vienslīpes, gan divslīpju vai četrslīpju. Tas, kādu izvēlēties, atkarīgs no jūsu prasmēm un vēlmes izveidot neparastāku dizainu. 1. attēlā parādīta vienkāršākā vienslīpes jumta konstrukcija.

Ja izvēlēts polikarbonāts vai viļņotais jumta materiāls, to stiprina tieši pie latojuma. Ja bitumena šindeļi, pie spārēm stiprina 15 mm biezas finiera loksnes, starp kurām savienojumu vietās atstāj 1–2 mm atstarpes. Virs finiera nepieciešams hidroizolācijas materiāls. Sākot no jumta apakšējās malas, uz augšu stiprina bitumena šindeļus, ievērojot ražotāja norādījumus.

Kad konstrukcija pabeigta, to krāso ar dekoratīviem koksnes aizsarglīdzekļiem.

Neliela lapene divvientulībai


Par visai romantisku atpūtas vietu var kļūt 2. attēlā redzamā lapene. Tai nav nepieciešami pamati. Pietiks, ja konstrukciju balstīs betona plāksnītes stūros. Slēgtas sienas orientējot pret valdošajiem vējiem, tā būs pasargāta no caurvēja, kā arī no ziņkārīgiem skatieniem. Šādā lapenītē būs vieta zvilnim gar lapenes slēgtajām sienām.

Pergola atpūtai

Ja nav nepieciešamības ierīkot lielāku lapeni, pavēni un vietu atpūtai var dot pergola – neliela vieglas konstrukcijas lapene, kas sastāv no balstiem un koka kon­strukciju režģiem.

Šai lapenei vajadzēs ievērojami mazāk materiāla nekā tradicionālajai lapenei. Arī, izvēloties balstu stiprinājumu, nav nepieciešami stabiņveida pamati. Piemēram, ja zem lapenes ir bruģēts vai betonēts laukumiņš, pilnīgi pietiekami, ja ar speciāliem būvkalumiem balstus piestiprinās pie tā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Induļa Burkas zīmējums

Piedāvājam nelielas pergolas shēmu (3. attēls). Protams, kon­strukcija var būt arī daudz lielāka, taču tad jārēķinās, ka nepieciešami stabiņveida pamati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 5
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”?
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus?
“Izlietot līdz” un “ieteicams līdz” – kā atšķiras uzraksti uz iepakojumiem?
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. “Tiešraide” no meža Smiltenes novadā – lūsis sagrauž kamerai vadus, pie reizes nofilmē arī pats sevi
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
Lasīt citas ziņas
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti? 97
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu” 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Mandeļu miltu, šokolādes, kartupeļu… Neierastas vafeļu receptes! 1
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu 4
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu? 14
Psihiatra atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes saņēmuši 22 cilvēki. Dažiem ticis arī atteikums 22
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 8
FOTO. Filmas veidotāji un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki pulcējas “Mātes piens” pirmizrādē
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. Kadirovs sabēdājies. Pārmet Rietumiem, ka tie glābj neeksistējošu valsti Ukrainu, bet Čečeniju no krieviem nepaglāba 26
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijai neveiksmīgs mēģinājums izlauzties cauri ukraiņu pozīcijām Bahmutā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Avīzes pirms 100 gadiem, 1923. gada 1. februāris. Krogā pamatīgi apzagts kāds apskurbis zemnieks
23:09
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
22:12
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 8
22:11