Foto: Maria Simonova/SHUTTERSTOCK

Lapene – tas nav nemaz tik sarežģīti 0

Jauka pēcpusdiena. Krūzē smaržo tikko plūkta piparmētru un upeņu lapu tēja. Pēc saspringtas darbadienas tik labi apsēsties lapenes pavēnī un izbaudīt dārza mieru. Arī kaķis apmeties turpat blakus un apmierināts maļ savus miltu gaņģus.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Lai šī aina kļūtu par realitāti, nepieciešama – lapene. Var doties uz tirdzniecības vietu un iegādāties jau gatavu darinājumu, kā visiem. Bet ir iespēja mazliet papūlēties un atpūtas vietu ierīkot paša spēkiem, piešķirot tai īpašu vērtību.

Protams, pirms ķeras pie darba, jāizvēlas savai gaumei piemērotākais modelis, atvēlot dārzā pietiekami daudz vietas, un jāiegādājas materiāli.

Konstrukcijai jābūt vienkāršai

CITI ŠOBRĪD LASA
Induļa Burkas zīmējums

Viens no populārākajiem risinājumiem – salīdzinoši viegla konstrukcija, kas sastāv no bal­stiem, jumta, savukārt sienas apšūtas ar latiņu diagonālrežģi. Šāda lapene dos pietiekami daudz ēnas pat karstā vasaras dienā, sienas nekavēs svaiga gaisa pieplūdi. Taču būvei jāizvēlas vieta, kas nav pakļauta valdošo vēju ietekmei. Pretējā gadījumā būs jācieš no caurvēja.

Ja šādas vietas nav, lapenes sienu vēja pusē ieteicams ar apdares dēļiem apšūt pilnībā.

Arī stiprāka vēja nestas lietus lāses bez šķēršļiem iekļūs lapenē, un paslēpties no šāda lietus tur nevarēs.

Protams, ar laiku saimniece sienas var apaudzēt ar kāpelējošiem vīteņaugiem, un vēlāk varēs baudīt ne tikai pavēni, bet arī lielisku ziedu smaržu. Augi aizkavēs arī lietus lāses.

Lai paslēptos no kaimiņu skatieniem, ar apdares dēļiem var nākties apšūt vairāk nekā vienu sienu. Arī konstrukcijai šajā gadījumā jābūt masīvākai, lai noturētu materiāla svaru.

Jumta materiāla izvēle ir ļoti plaša. Tie var būt bitumena šindeļi, viļņotās jumta loksnes – caurspīdīgas vai necaurspīdīgas polikarbonāta loksnes. To radītā gaismas nokrāsa var sekmēt atpūtu, piemēram, izvēloties zaļās nokrāsas caurspīdīgu vai daļēji caurspīdīgu materiālu.

Lai pasargātu kokmateriālus un lapene kalpotu ilgāk, to ieteicams novietot uz betona plāksnītēm, kuras savukārt izliktas uz noblietētas grunts.

Tādējādi zem lapenes grīdas veidosies gaisa plūsma, kas izvadīs mitrumu. Protams, pašus kokmateriālus apstrādāt ar antiseptisku koksnes aizsarglīdzekli. Vislabāk, ka tāds koksnē iestrādāts jau rūpnieciski.

Lapeni var papildināt ar dārza kamīnu vai turpat netālu ierīkot stacionāru ugunskura vietu.

Jāsagādā arī darbarīki

Lai ierīkotu lapeni, vajadzēs sagādāt elektrisko zāģi (protams, var izlīdzēties ar rokas darbarīku), urbi un urbju komplektu, akumulatora skrūvgriezi, āmuru, mērlenti, celtniecības uzstūri, zīmuli, līmeņrādi, svērteni un kāpnes. No materiāliem vajadzēs brusas, latas, attiecīga izmēra kokskrūves, naglas, var ievajadzēties arī būvkalumus (leņķi un brusu un balsta kurpes).

Taisnstūrveida lapene

Šis ir viens no tradicionālākajiem lapeņu veidiem, ko ierīko visbiežāk.

Konstrukcija būs pietiekami liela, un bez stabiņveida pamatiem iztikt nevarēs. Jāsāk ar balstu vietu iezīmēšanu dabā. Tad attiecīgajās vietās izurbj caurumus, kuros ievieto plastmasas caurules – pietiekama diametra, lai savukārt tajās pietiktu vietas jumta balstiem.

Atkarībā no grunts īpatnībām pietiks, ja caurules gruntī būs 50–70 cm dziļi. Cik atstāt virs zemes? Tas atkarīgs no tā, cik augstu no zemes plānojat pacelt lapenes grīdu. Caurules nostiprina vertikāli, apber ar zemi un par 2/3 piepilda ar betonu. Kad betons sacietējis, izmantojot svērteni un/vai līmeņrādi, caurulē iestiprina vertikālos bal­stus, kuru apakšējo daļu apstrādā ar bitumena mastiku. Betonu papildina līdz caurules augšpusei un ļauj sacietēt.

Vertikālo balstu apakšējā daļā virs betona stiprina apakšējo vainagu. Šīs brusas stiprina ar vītņstieņiem vai kokam domātajām kon­strukciju skrūvēm. Lai koksne neplaisātu, tajā vispirms izurbj caurumus, kas mazliet mazāki par skrūves diametru (konstrukciju skrūvēm) vai tieši skrūves ārējā diametrā vītņstieņiem. Rūpīgi jāpārliecinās, ka apakšējais vainags ir horizontāls.

Kā nākamās stiprina šķērsbrusas, kas lapenes grīdu sadalīs četras daļās, vēlāk ļaujot izveidot pietiekami stingru konstrukciju. Iestiprina grīdas lāgas, katrā blakussektorā tās orientējot perpendikulāri iepriekšējai. Lāgas stiprina, izmantojot brusu kurpes. No terasēm domātajiem dēļiem veido grīdas segumu, skrūvju vai naglu galvas iegremdējot koksnē par 1–2 milimetriem. Starp dēļiem jāatstāj 3–5 mm lielas atstarpes, jo koksne vēlāk mitrumā piebriedīs. Tāpat pa spraugām aiztecēs lietusūdens. Pēc tam ierīko augšējo vainagu, ko stiprina līdzīgi kā apakšējo no vertikālo brusu ārpuses.

Darbu turpina ar norobežojošo margu montāžu. Tās ierīko divās rindās un no ārpuses apšuj ar apdares dēlīšiem.

Seko jumta konstrukcijas ierīkošana. Jumts var būt gan vienslīpes, gan divslīpju vai četrslīpju. Tas, kādu izvēlēties, atkarīgs no jūsu prasmēm un vēlmes izveidot neparastāku dizainu. 1. attēlā parādīta vienkāršākā vienslīpes jumta konstrukcija.

Ja izvēlēts polikarbonāts vai viļņotais jumta materiāls, to stiprina tieši pie latojuma. Ja bitumena šindeļi, pie spārēm stiprina 15 mm biezas finiera loksnes, starp kurām savienojumu vietās atstāj 1–2 mm atstarpes. Virs finiera nepieciešams hidroizolācijas materiāls. Sākot no jumta apakšējās malas, uz augšu stiprina bitumena šindeļus, ievērojot ražotāja norādījumus.

Kad konstrukcija pabeigta, to krāso ar dekoratīviem koksnes aizsarglīdzekļiem.

Neliela lapene divvientulībai

Induļa Burkas zīmējums


Par visai romantisku atpūtas vietu var kļūt 2. attēlā redzamā lapene. Tai nav nepieciešami pamati. Pietiks, ja konstrukciju balstīs betona plāksnītes stūros. Slēgtas sienas orientējot pret valdošajiem vējiem, tā būs pasargāta no caurvēja, kā arī no ziņkārīgiem skatieniem. Šādā lapenītē būs vieta zvilnim gar lapenes slēgtajām sienām.

Pergola atpūtai

Ja nav nepieciešamības ierīkot lielāku lapeni, pavēni un vietu atpūtai var dot pergola – neliela vieglas konstrukcijas lapene, kas sastāv no balstiem un koka kon­strukciju režģiem.

Šai lapenei vajadzēs ievērojami mazāk materiāla nekā tradicionālajai lapenei. Arī, izvēloties balstu stiprinājumu, nav nepieciešami stabiņveida pamati. Piemēram, ja zem lapenes ir bruģēts vai betonēts laukumiņš, pilnīgi pietiekami, ja ar speciāliem būvkalumiem balstus piestiprinās pie tā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Induļa Burkas zīmējums

Piedāvājam nelielas pergolas shēmu (3. attēls). Protams, kon­strukcija var būt arī daudz lielāka, taču tad jārēķinās, ka nepieciešami stabiņveida pamati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Krāšņi zied līdz pat oktobrim! 5 jautājumi, kas jāzina par klinšrozītēm
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Populāra spāņu šefpavāra recepte, kas iecienīta visā pasaulē: griķu paelja ar vistas gaļu un tomātu mērcīti 7
2 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
FOTO. No kādiem materiāliem un kā izgatavot kāpnītes pie loga, lai kaķis no ielas tiktu mājās? 3
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 11
8 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 188
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Paaugstinoties Covid-19 izplatības rādītājiem, iedzīvotājiem pieaug arī bezcerības un bezspēcības sajūtas 73
8 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
3 dienas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 22
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilām pusdienām vai vakariņām: spageti ar maltu gaļu, tomātiem un burkāniem 1
4 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kas jāzina par virsstundu darbu? 2
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
10 padomi mārtiņrožu ieziemošanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Katram piektajam testam izrādoties pozitīvam, sestdien Latvijā reģistrēti 2252 jauni Covid-19 gadījumi 68
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pastāsta, cik pārkāpumu lietas sāktas trešajā pandēmijas naktī 10
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet spīdēs saule 4
4 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Gada laikā iedzīvotāji biežāk sākuši lietot alkoholu 9
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Apdzīšana krustojumā – atļauta, bet bīstama
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
54 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kāpēc māju renovācija Latvijā notiek gliemeža tempā?
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 185
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 115
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Veikls pircējs atbruņo laupītājus degvielas uzpildes stacijā 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pica ar vai bez ananasiem? Strikta itāļu vecmāmiņa nosauc, ko drīkst likt uz picas 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 40
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 229
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ļausies tam, kas šodien ar tevi notiek! Horoskopi 25.oktobrim
18:51
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Pie mums Bebrenē zirgu drīz jau būs vairāk nekā cilvēku!” Joks ar lielu daļu patiesības
18:44
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
18:01