Bakteriālās iedegas bojāts ābeles celms. Arhīva foto.
Bakteriālās iedegas bojāts ābeles celms. Arhīva foto.
Foto – LETA/Krists Spruksts

Latgalē konstatēta bakteriālā iedega, jāizcērt liels komercdārzs 0

Rēzeknes novada Lendžu pagasta zemnieku saimniecībā “Ķirši” konstatēta bīstama augļu koku slimība bakteriālā iedega jeb ervīnija. Lai apturētu infekcijas tālāku izplatību, augļu dārza īpašniekam jāizcērt 807 bumbieres un 88 ābeles.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Pirmo reizi bakteriālā iedega Latvijā konstatēta 2007. gadā, un līdz šim tāsskārusi augļu kokus Zemgalē un Kurzemē. Šogad šī infekcija nonākusi arī Latgalē.

“Iespējams, ka jau agrāk infekcija bija mūsu dārzā, to mēs nezinām, bet šogad laikam tas karstums ļāva baktērijai tik intensīvi attīstīties. Sāka melnēt jaunie dzinumi un zari gandrīz vienā laikā visām bumbierēm. Bakteriālā iedega skārusi pilnībā visu koku, un nav variantu kaut ko izglābt ar zaru izciršanu,” stāsta augļu dārza īpašnieks Dmitrijs Pavlovs. Viņš vēl nav sācis koku izciršanu, bet to plāno drīzumā izdarīt. Lai ierobežotu infekcijas izplatību, nocirstie koki jāsadedzina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele informēja, ka 3 km rādiusā ap saimniecību izsludināta buferzona, kurā saimniekaugu ziedēšanas laikā un divas nedēļas pēc tam ierobežota bišu stropu pārvietošana.

“Pastāv tālāki infekcijas izplatīšanās draudi, tāpēc VAAD inspektori apmeklēs visas mājas buferzonā un pārbaudīs, vai tur nav inficēti bakteriālās iedegas saimniekaugi – bumbieres, ābeles, pīlādži, krūmcidonijas, korintes.”
Šogad kopumā VAAD inspektori veikuši 550 pārbaudes un noņēmuši 178 paraugus bakteriālās iedegas klātbūtnes noteikšanai. 2017. gadā bakteriālā iedega konstatēta vienā komercdārzā Jelgavas novadā, bet 2016. gadā bakteriālā iedega netika konstatēta.

Ik gadu sezonas laikā VAAD veic pārbaudes un noņem paraugus bakteriālās iedegas konstatēšanai komercdārzos, ceļmalās, savvaļā augošiem augiem, pamestos dārzos, piemājas dārzos, parkos.
Par inficēšanos ar ervīniju liecina tas, ka lapas un augļi kokos nobrūnē, sačokurojas, izskatās kā apdeguši vai apsaluši, koka miza uzpūšas un plaisā, mitrā laikā no mizu plaisām un augļiem izdalās šķidrums, zaru gali apkalst.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.