
Lietuvas premjers cer uz rezultatīvu izmeklēšanu par iespējamu CIP cietumu valstī 0
Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs paudis cerību, ka prokuratūra izmeklēs informāciju par ASV Senāta ziņojumu, kurā pieļauts, ka Lietuvā 2005.-2006.gadā atradies Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) slepenais cietums iespējamo teroristu nopratināšanai.
Butkevičs ceturtdien sacīja, ka viņam nav nekādas informācijas par iespējamu aizdomās par terorismu turētu personu nogādāšanu Lietuvā. Viņš teica, ka prokuratūrai ir jāveic izmeklēšana par visiem apstākļiem pēc tam, kad Senāts publicēja savu ziņojumu par CIP veikto spīdzināšanu.
“Spriežot no tā, ko man teikuši par šo jomu atbildīgie cilvēki, neviens nav man teicis, ka cietums šeit bija un cilvēki tur tika turēti, spīdzināti un nogādāti, pārkāpjot humānās vai starptautiskās tiesības,” ceturtdien Lietuvas premjers teica intervijā ziņu radiostacijai “Žiniu radijas”.
“Domāju, ka Ģenerālprokuratūrai drīz vajadzētu lūgt papildu informāciju un veikt izmeklēšanu,” viņš piebilda.
Jau vēstīts, kaLietuvas Ģenerālprokuratūra trešdien paziņoja, ka lūgs ASV papildu informāciju par terorismā aizdomās turēto personu slepeno aizturēšanu un nopratināšanu ārzemēs.
Lietuvas Ģenerālprokuratūra šobrīd veic pirmstiesas izmeklēšanu par ziņojumā teikto, ka Lietuvā, iespējams, no 2004. līdz 2006.gadam ticis turēts Saūda Arābijas pilsonis Mustafa al Havsavi, kurš šobrīd atrodas Gvantanamo cietumā.
Arī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite trešdien norādīja, ka ASV Senāta ziņojums par iespējamo CIP slepeno cietumu atrašanos Lietuvā ir jāizanalizē Ģenerālprokuratūrai, un, ja informācija izrādīsies patiesa, Lietuvai būs jāuzņemas atbildība.
Lietuvas prezidente tādu nostāju pauda pēc tam, kad ASV parlamenta augšpalāta otrdien publiskoja ziņojuma kopsavilkumu, kurā secināts, ka CIP iespējamo teroristu nopratināšanas, kas notika arī slepenos cietumos vairākās ārvalstīs, metodes bija brutālas un neefektīvas.
Cilvēktiesību aktīvisti uzstāj, ka Lietuvā atradās cietums, kurš dokumentā dēvēts par “violeto”. Senāta ziņojumā teikts, ka tas bija atvērts 2005.gada sākumā un slēgts 2006.gadā, jo tajā nebija iespējams sniegt medicīnisko palīdzību.
Senāta dokumentā pieļauts, ka Viļņas centrs bija vieta, kur tika turēts Saūda Arābijas pilsonis Mustafa al Havsavi. Aizdomās turētais pašlaik atrodas Gvantanamo bāzē Kubā. 2014.gada februārī prokuratūra sāka izmeklēšanu par viņa ierašanos Lietuvā.
Tajā arī apgalvots, ka CIP piedāvāja neatklātu summu, kas mērāma miljonos ASV dolāru, lai “paustu pateicību” par atbalstu programmai, un ka vārdā nenosauktas valsts amatpersonai, visticamāk, nebija pilnīgas informācijas par institūcijas patieso funkciju.
Lietuvas parlamentārās izmeklēšanas laikā 2009.gada beigās tika secināts, ka Viļņā un tās pievārtē ir divas vietas, kur telpas varētu būt piemērotas un aprīkotas personu aizturēšanai.
Slepenajā parlamentārajā izmeklēšanā noskaidrots, ka ar CIP saistītas lidmašīnas no 2002.līdz 2005.gadam vairākkārt ieradušās Lietuvas teritorijā, tomēr neesot ziņu par iespējamiem cietumniekiem.
Pēc secinājumu saņemšanas prokuratūra sāka atsevišķu izmeklēšanu, kas tika slēgta 2011.gada janvārī.
Lietuvas valsts un drošības struktūru bijušie līderi noliedz, ka Lietuvā varētu būt bijuši CIP cietumi.