Dārzos krāšņi zied lilijas. Bet kāpēc sāk dzeltēt lapas? 0

Dārzā patlaban zied lilijas, taču daudzām sāk dzeltēt lapas. Kāpēc tā notiek – vai lilijām uzmetusies kāda slimība vai trūkst barības vielu? “Praktiskā Latvieša” rubrikā “Kas darāms šonedēļ” lasīju, ka lilijas jāapsmidzina ar kosu novārījumu, taču nebija norādīta tā koncentrācija. 
JANĪNA SALENIECE RIEBIŅU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Vainīgas salnas


“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

Pēc liliju selekconāra Gunta Granta domām, vainīga ir pelēkā puve, kas šogad Latvijā ir ļoti stipri izplatījusies un nodarījusi lielu kaitējumu Āzijas liliju stādījumiem.

Pelēkās puves attīstību šopavasar veicināja salnas. Bojātajās lapu virsmās izveidojās infekcijas aizmetņi – pelēcīgi, norobežoti slimības perēkļi, kurus dārzkopji, iespējams, neievēroja. Ilgajās lietavās ap Jāņiem puves perēkļi strauji palielinājās, saplūda kopā, pārgāja uz stublāju, līdz lapas nobrūnēja un noliecās uz leju. Karstā un sutīgā laikā puve dažu dienu laikā var inficēt visu liliju stādījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādi secinājumi radušies liliju audzētājam? Augi jāstāda mazās grupiņās (vienā vietā 3–5 sīpoli) dažādās dārza vietās, jo tad tās neslimo. Pelēkajai puvei patīk lieli stādījumi, tur slimības uzliesmojums ir neizbēgams, tāpēc augus nākas miglot ar fungicīdiem.

Puve sīpolus nebojā


Pelēkā puve liliju sīpolus nebojā, tie nākamajā vasarā dod jaunus, veselīgus dzinumus. Infekcija saglabājas un pārziemo augsnes virskārtā vecajās augu paliekās. Tāpēc otrs svarīgs puves ierobežošanas pasākums ir laiku pa laikam rūpīgi savākt visas vecās, kritušās un slimās lapiņas, neko neatstājot zemē. Ziedkātus ar lapām vēlams nogriezt un aizvākt tikai tad, kad tie kļuvuši pilnīgi sausi. Ja griezīs ātrāk, sīpols paliks, kāds bijis griešanas brīdī, un nākamajā gadā ziedu būs mazāk.

Kosu uzlējums… Vai iedarbīgs?


Kosu (Equisetum sugas) uzlējumu reizēm iesaka izmantot kā pesticīdu cīņā ar sēņu slimībām. Gatavojot to, 1 kg svaigu kosu iemērc 10 l ūdens un patur 24 stundas. Tad īslaicīgi pavāra, atdzesē un nokāš. Pirms lietošanas atšķaida ar ūdeni attiecībā 1 : 5 un sausā, saulainā laikā regulāri apsmidzina lilijas.

Guntis Grants uzskata: – Diemžēl kosu uzlējuma lietošanu dārzā vērtēju kā šamanismu. Tas ir mazefektīvs augu aizsardzības līdzeklis un mēslojums. Lilijām vajag slāpekli, fosforu, kāliju un mikroelementus. Turklāt gandrīz visi mūsdienu liliju hibrīdi ir rijīgas puķes, kas prasa diezgan lielas mēslojuma devas. Manuprāt, vislabākais mēslošanas līdzeklis ir granulētie kompleksie minerālmēsli. Iestrādājot augsnē pavasarī, tie visas vasaras garumā lēnām baro augus, nodrošinot nepieciešamo barības vielu daudzumu. Organiskais mēslojums, piemēram, komposts, noder augsnes ielabošanai, tomēr tikai ar to vien nepietiek, jo lilijām vajadzīgās barības vielas tajā ir daudz mazākā koncentrācijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.