Foto – Dainis Bušmanis

LLKC: Ražas prognoze šobrīd ir laba 1

Patlaban visā Latvijā kuļ graudus un rapsi, savukārt ražas prognoze ir laba, informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ visā valsts teritorijā ir aktīvākais laiks ziemas kviešu un ziemas rapša kulšanai. LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norāda, ka nedēļas beigās tiks novākti arī pirmie rudzu lauki.

Ziemāju graudaugu ražas vākšana šogad ir sākusies agrāk nekā pērn un citus gadus, kviešu ražas vākšana Zemgalē – par 10 dienām. Līdzīgi ir arī citos Latvijas reģionos. Kuļamās ziemāju graudaugu platības ir aptuveni 431 000 hektāru (LAD dati).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neskatoties uz sausumu un veldri, saimnieki par iekultajām ražām ir apmierināti jau pirms ražīgāko šķirņu kulšanas. LLKC ekspertu apsekoto sējumu un apzināto saimnieku sniegtā informācija liecina: ja laikapstākļi būs labvēlīgi un nebūs lietavu, kas var mazināt ražas aplēses un pasliktināt tās kvalitāti, tad valstī ziemas kviešu ražība, iespējams, pat pārsniegs vidēji 5 tonnas no hektāra,” norāda Balodis.

Vienīgās bažas radot rudzu lauki, kuros pēc aplēsēm ir aptuveni 30-50% veldres, kas iestājās jau jūnija negaisu un jūlija laikā. Šādos apstākļos graudiem rudzu maizes cepšanas īpašības gandrīz zudušas, bet, uzsākot kulšanu, būs redzama patiesā situācija.

Ziemas rapša lauki ir vienmērīgi visos reģionos. Ražas līmenis visā valsī varētu sasniegt apmēram 3 tonnas no hektāra. LLKC eksperti vērtē, ka valstī ziemas rapša lielais īpatsvars veicinās lielāku rapša sēklu kopapjoma ievākšanu (jākuļ 116 000 hektāru ziemas rapša).

Kā ziņots, kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.