Foto – Shutterstock

Mazā meita kļūst liela. Par meitenes intīmo veidošanos; ko pamanīt 0

Sākumskolas vecāku sapulcē izraisījās diskusija par meiteņu dzimumattīstību. Kāda mamma uztraucās, jo dzirdējusi, ka mēnešreizes sākas tad, kad meitene sver 40 kilogramu, un viņas meitas svars drīz tam tuvošoties. Ginekoloģe teikusi: viņas praksē jaunākā meitene, kam sākušās menstruācijas, bijusi vien deviņus gadus veca. Kā ir patiesībā? Arī mana deviņgadīgā meita ir diezgan apaļīga! Līna Siguldā

Ukraiņi sagrauj “Vagner” kaujinieku štābu, kura atrašanās vietu nejauši atklājis krievu kara korespondents 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Lasīt citas ziņas

 

Mūsu eksperte ILONA AUZIŅA, starptautiski sertificēta bērnu un pusaudžu ginekoloģe klīnikā Premium Medical un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jūs komentētu mammu diskusiju par meitu pāragru attīstību? Vai tiešām deviņgadīgai meitenei, kurai ir liels svars, var sākties mēnešreizes?

Meitenēm pubertātes aizsākumi vērojami jau 7–8 gadu vecumā. Pamazām sāk paaugstināties sievišķo dzimumhormonu līmenis asinīs, olnīcas kļūst aktīvas. Ir mammas, kuras to nezina, tāpēc jūtas pārsteigtas – kā, jau tik ātri, viņa taču vēl maziņa! Maza gan, bet procesi organismā jau notiek.

Pirmais, kas par to liecina, – meitēns sāk stiepties garumā. Viena gada laikā var izaugt pamatīgi. Hormonu ietekmē mainās arī domāšana, parādās nebijušas iezīmes raksturā, raudulība, kašķīgums, reizēm agresivitāte. Rodas tieksme protestēt pret visu, var būt neiecietība pret tuviniekiem.

Tas, ka pamazām kāpj sievišķo dzimumhormonu aktivitāte, nes līdzi arī svara pieaugu-mu – figūra sāk noapaļoties. Tomēr tas nenozīmē, ka, meitenes svaram deviņu vai desmit gadu vecumā sasniedzot 40 kilogramu, uzreiz sākas mēnešreizes.

Ja bērnam ir liekais svars, noteikti jāpārdomā, kāpēc tas rodas. Iespējams, pie vainas ir vairogdziedzera problēmas vai aplama ēdienkarte, tajā ir par daudz balto miltu un saldumu.

Ja mēnešreizes sākas 10 gadu vecumā, tās uzskatāmas par agrīnām, bet ne priekšlaicīgām.

 

Kādā vecumā būtu par ātru?

Pārāk agri ir tad, ja mēnešreizes sākas līdz 7–8 gadu vecumam. Tādos gadījumos runājam par priekšlaika dzimumattīstību jeb pubertāti un nepieciešama rūpīga izmeklēšana, lai noskaidrotu iemeslus. Veicam dzimumorgānu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, nosakām hormonu līmeni asinīs, mēdz būt arī citi izmeklējumi.

Agrīna dzimumattīstība (bet ne priekšlaika!) ir tad, ja mēnešreizes sākas 9–10 gadu vecumā. Būtu jāveic hormonu analīzes un dzimumorgānu ultrasonogrāfiskā izmeklēšana, lai redzētu, vai pāragrajam procesam nav veselībai nelabvēlīgu iemeslu.

 

Esmu dzirdējusi mammas sakām – ak, šausmas, ja meitai sāksies mēnešreizes, drīz vien taču radīsies liela interese par puikām!

Tas tomēr nav tik cieši saistīts. Ja meitenei ir priekšlaika vai agrīna dzimumattīstība, ko daļēji nosaka augsts sievišķā hormona līmenis, interese par pretējo dzimumu var izteikti pieaugt, bet tas biežāk saistīts ar pārmaiņām centrālajā nervu sistēmā vai seksuālās uzvedības centros galvas smadzenēs. Tomēr jebkurā gadījumā bērna pubertāte jeb dzimumattīstība ir individuāls un grūts periods gan meitenei pašai, gan ģimenei. Mazās meitenītes pieaugšana notiek pakāpeniski. Vispirms hormonu ietekmē citāds kļūst domāšanas modelis un līdz ar to uzvedība. Notiek pārmaiņas visās organisma sistēmās, parādās sekundārās dzimumpazīmes, ķermenis un figūra kopumā mainās.

 

Kad jāsāk meitenei izskaidrot notiekošo?

Jau aptuveni piecu gadu vecumā meitenei jāizstāsta viņas ķermeņa uzbūve, jārunā par higiēnu. Soli pa solim jāizskaidro, kādas pārmaiņas drīzumā ar viņu notiks, protams, tas jādara šim vecumam saprotamā valodā un paskaidrošanas veidā. Tie ir intīmi un delikāti temati, jāpārdomā, kā tos labāk izklāstīt. Galvenais, lai bērns saprot, ka tas nenovēršami notiks.

Jāstāsta, ka pamazām mainīsies ķermeņa izskats, ka viņa sāks stiepties garumā, būs arī garākas rokas un kājas, sākumā viņa varbūt jutīsies neveikli. Vēders un dibentiņš kļūs nedaudz apaļāki, mazliet pieaugs svars, pastiprināsies svīšana, iespējams, kļūs taukaināki mati.

Meitene ievēro, ka biksītēs parādās nedaudz bālganu un gļotainu izdalījumu, tos pamana arī mamma. Nereti tas ir viens no iemesliem, kāpēc mamma atved meitu pie ginekologa – ārprāts, kas ar viņu notiek!? Taču tas tikai liecina, ka sākušas aktivizēties olnīcas un pieaugt sievišķie hormoni.

Protams, iespējama arī kāda saslimšana, tāpēc, atnākot pie ginekologa, tiek paņemtas analīzes, lai to izslēgtu.

 

Kad meitenei pirmo reizi būtu jāapmeklē ginekologs?

Pirms skolas gaitu sākuma. Tas nepieciešams, lai ārsts pārliecinātos, ka meitenes dzimumorgānu uzbūve ir pareiza, nav iekaisuma pazīmju. Diemžēl mēdz būt iedzimtas patoloģijas, kas nosaka neatbilstošu dzimumorgānu veidošanos. Tad visbiežāk nepieciešama medicīniska iejaukšanās.

Mamma šīs anatomiskās nianses var nepamanīt. Netrūkst arī tādu mammu, kuras saka: es neskatos, neko nepētu, viņa pati mazgājas, pati sevi apkopj… Bet mēdz būt dažas ģenētiskas patoloģijas, kad vajadzīga pat medicīniska iejaukšanās.

Vēl šajā vecumā meitenēm samērā bieži ir ārējo dzimumorgānu iekaisums, ko medicīniski dēvē par vulvītu. Tas izpaužas kā apsārtums starpenes rajonā, dažādi izdalījumi, nieze, sāpes urinācijas laikā, problēmas ar vēdera izeju jeb aizcietējumi. Par to, kā šajā gadījumā rīkoties, kā ārstēt, lemj ginekologs.

Otrreiz meitenei vajadzētu pie ginekologa atnākt 12–13 gadu vecumā. Tas ir vidējais vecums, kad Latvijā un citās mūsu reģiona zemēs meitenēm sākas mēnešreizes. Pie ārsta jādodas, lai pārliecinātos, ka tās norit fizioloģiski, kā arī par to, vai meitenes attīstība kopumā norit normāli.

 

Kādā vecumā jāsāk uztraukties, ja mēnešreizes nesākas?

Noteikti jāapmeklē ginekologs, ja mēnešreizes nav sākušās līdz 16 gadu vecumam. Tam var būt nopietni iemesli, ko steidzami jācenšas novērst.

Jānāk arī tad, ja neattīstās krūts dziedzeri un neveidojas sievišķīgs iegurnis.

 

Vai mēnešreizēm ir saistība ar svaru?

Jā, ir. Būtisks ir gan svara deficīts, kas rodas, piemēram, pusaudzei badojoties, gan liekais svars. Abos gadījumos nopietni ir traucēta reproduktīvā sistēma.

Pastāv tā dēvētā kritiskā masa, 42–43 kilogrami. Ja meitenei ir tik mazs svars, mēnešreizes var nesākties. Visiem procesiem organismā, kas saistīti ar olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu vielmaiņu, ir vistiešākais sakars ar dzimumhormonu izstrādi. Protams, jāņem vērā ķermeņa konstitucionālās īpatnības, proti, maza auguma meitenei (un tādi ir visi ģimenē) svara norma var būt zemāka.

Badošanās mode, vēlme būt izteikti tievai var nodarīt lielu ļaunumu. Ja organisms ir pusbadā, arī olnīcas nestrādā, kā nākas. Tātad netiek izstrādāti sievišķie hormoni, un mēnešreizes nesākas vai izzūd. It īpaši, ja svara zudums ir straujš, piemēram, pāris mēnešu laikā zaudēti 15 kilogrami. Tad iestājas vispārējs organisma izsīkums, pazūd mēnešreizes.

Iespaido arī pārāk liela ikdienas slodze. Neskaitāmi pulciņi, dziedāšana, dejošana, svešvalodu kursi, sporta treniņi… Bērns daudz mācās, lai noturētos līmenī, tiktu labā vidusskolā, vēlāk veidotu veiksmīgu karjeru. Bet šādā pārslodzē visu laiku ir stress. Daudzu meiteņu menstruālais cikls ir traucēts, pievienojas izteikts sāpju sindroms cikla laikā.

 

Pastāstiet, lūdzu, vecākiem, kādām pārmaiņām meitas veselībā jāpievērš uzmanība!

Pirmsskolas vecuma grupā – ja ir iekaisums ārējo dzimumorgānu rajonā, izdalījumi, sāpes starpenē, pārāk bieža vai sāpīga urinācija, vēdera izejas traucējumi. Arī tad, ja rodas dzimumorgānu trauma, sasitums, asiņošana.

Mammas uztraucas, ja pamana meitai kādu veidojumu dzimumorgānu rajonā. Tas var būt saistīts ar anatomiskām uzbūves īpatnībām. Piemēram, ar nevainības plēvīti – tās rajonā var būt izveidojies izaugums, ko dēvē par fimbriju jeb polipu.

Pubertātes vecumā pie ārsta ierodas ar sūdzībām par neregulārām mēnešreizēm. Piemēram, meitenei tās sākas, bet pāris mēnešu to nav. Mamma uztraucas. Vai arī mēnešreizes ir pārāk biežas, asiņo vairākas reizes mēnesī.

Mēnešreižu cikls noregulējas vidēji pusotra līdz divu gadu garumā. Tātad lieki nav jāuztraucas. Vairāk jābažījas, ja menstruācijas ir biežas un daudz asiņo, bērnam ir nespēks, nogurums, galvas reiboņi.

Mēdz būt ļoti sāpīgas mēnešreizes – parasti tāda ir pirmā vai otrā diena. Tas saistīts ar premenstruālās spriedzes sindromu. Jau pirms mēnešreižu sākšanās var būt slikta dūša, caureja, vemšana, ģīboņi. Arī šādas problēmas gadījumā ginekologs var palīdzēt. Parasti tās ir pārslodzes un stresa sekas.

Noteikti jāapmeklē ārsts, ja krūts dziedzeros satausta kādu bumbulīti vai parādās jebkādi – caurspīdīgi, tumšbrūni vai asiņaini – izdalījumi no krūts gala.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Ukraiņi sagrauj “Vagner” kaujinieku štābu, kura atrašanās vietu nejauši atklājis krievu kara korespondents 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls
“Tas jāizdara ar cieņu un bez šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Trīs dienās reģistrēti 2611 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
14:47
Trīs dienās reģistrēti 2611 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
14:31
Bažās par drošību krievu okupanti sākuši izvest savas ģimenes no Melitopoles
14:18