Foto: Timurs Subhankulovs

Mediķi ar politiķiem nespēj vienoties; protesta akcijas turpināsies 1

Nepanākot vienošanos par atalgojuma garantiju izpildi, mediķi plāno turpināt protestēt un visā Latvijā rīkos akciju “Nolaid karogu, iededz sveci!”, no 8. novembra līdz 13. novembrim lielākajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un citiem aizdedzot sveces, kā arī pusmastā nolaižot valsts karogu, informē Latvijas Ārstu biedrības un Latvijas Jauno ārstu asociācijas pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas
“Politiķiem ir jādzird sabiedrība ne tikai priekšvēlēšanu laikā,

bet jo īpaši tad, kad viņi jau ir ievēlēti Saeimā vai kļuvuši par ministriem. Jo tauta deputātus ir ievēlējusi, lai viņi rūpētos par visas valsts prioritātēm un cilvēku interesēm. Tā ir liela atbildība, kas prasa pienācīgu attieksmi un drosmīgu rīcību,” uzsver LĀB prezidente Ilze Aizsilniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sapulces laikā Saeimas deputātiem un valdībai tika iesniegta prasība pildīt Veselības aprūpes finansēšanas likumu un nodrošināt veselības aprūpes nozarē strādājošo atalgojuma pieaugumu par 20%, paredzot atbilstošu 2020. gada valsts budžeta finansējumu 120 milj. eiro apmērā.

Mediķi protestē pie Saeimas (07.11.19.)

Tāpat sapulces dalībnieki pieprasīja pārskatīt veselības aprūpes nozarei paredzēto finansējumu 2021. un 2022. gadam, nodrošinot Eiropas Savienības dalībvalsts cienīgu finansējuma pieaugumu līdz 5% no Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP).

Veselības aprūpes nozares reformu īstenošanā mediķi aicina ievērot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Pasaules Veselības organizācijas un Pasaules Bankas rekomendācijas, kā arī konsultēties ar nozares profesionālajām organizācijām, uzklausīt pacientu un visas sabiedrības viedokli.

“Veselības nozarē samilzušās problēmas un to atbildīga risināšana varētu kalpot par pagrieziena punktu Latvijas politikā un partiju politiskajā kultūrā.

Neatkarīgajā Latvijā ir izaugusi jauna paaudze, kas vairs nav gatava samierināties ar “kā var nesolīt” politiku,

tāpēc mēs neesam gatavi kompromisiem un turpināsim iestāties par visu mūsu tiesībām saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi,” norāda Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis.

Akciju “Nolaid karogu, iededz sveci!” rīko Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA), Latvijas Ārstu biedrība (LAB), Latvijas Māsu asociācija (LMa) un Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), kā arī atbalsta visas veselības aprūpes profesionālās organizācijas, kā arī ārstniecības iestādes.

Reklāma
Reklāma

Akcijas organizatori atgādina, ka neraugoties uz to, ka Igaunijā nav Veselības ministrijas, Sociālo lietu ministrijas ietvaros veselības nozarei tiek atvēlēts vislielākais budžets – 1,54 miljardi eiro, bet Latvijā – 1,17 miljardi eiro. Attiecīgi Slovākijā tie ir 1,23 miljardi eiro no valsts budžeta un vēl aptuveni 2 miljardi eiro no pašvaldību budžeta.

Salīdzinot ar Latviju, Igaunija uz vienu iedzīvotāju ir gatava tērēt gandrīz divas reizes vairāk naudas – 1165 eiro gadā, bet Slovākija – 2179 eiro gadā.

Attiecīgi Latvijā tie ir nieka 610 eiro. Jāatzīmē, ka veselības budžeta īpatsvars kopējā budžetā Latvijā un Igaunijā ir salīdzināms (attiecīgi – 12,8% un 13,9%). Savukārt, tā procentuālais īpatsvars IKP Latvijā ir zemāks – 3,8%; bet Igaunijā augstāks – 5,8%.

Igaunijā ir visaugstākais bruto darba algas līmenis veselības nozarē – 1 357 eiro, kas par 39% pārsniedz Latvijas, bet par 34% – Slovākijas rādītājus. Jāatzīmē, ka Igaunijā mediķu atalgojums ir par 4% augstāks nekā vidējais atalgojums valstī.

Savukārt Latvijā veselības nozarē nodarbināto algu līmenis ir viszemākais – 976 eiro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas), turklāt, tas ir par 3% zemāks nekā vidēji ekonomikā.Diemžēl pašlaik Latvijā rezidenti – jaunie ārsti mēnesī saņem 950 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet pie līdzīga budžeta Lietuvā – 1345,67 un Igaunijā – 2083,20 eiro.

Savukārt rezidenti Lielbritānijā, Nīderlandē un Portugālē, atšķirībā no līmeņa un specializācijas saņem no 2000 līdz pat 5000 eiro mēnesī.

Svarīgi uzsvērt, ka iepriekš plānotais un tik ļoti nepieciešamais atalgojuma pieaugums nākamgad bija plānots medicīnas personām, kuras saņem mazākās jeb minimālās likmes.

Proti, tiek paaugstināta minimālā pieļaujamā likme par pilnu darba slodzi, bet, ja konkrētā persona saņem lielāku atalgojumu, tad palielinājums absolūtos skaitļos nemainās un procentuāli ir mazāks.

Piemēram, rezidenta likme par slodzi ir 950 EUR, klāt bija plānoti 20% jeb 190 EUR. Savukārt, ja ārsts saņem, piemēram, 1500 EUR, tad maksimāli iespējams palielinājums būtu tie paši 190 EUR, bet procentuāli 12,7%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.