
Mēs tāpat vien nepadosimies! Ukraina sāk gatavoties sliktākajam scenārijam 0
ASV prezidenta Donalda Trampa uzvedība, viņa draudi un apvainojumi Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim jau gandrīz bija kļuvusi par ierastu lietu. Taču ilgu laiku neviens negribēja ticēt, ka Tramps patiešām varētu būt gatavs piekāpties Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam un dot tam visu, ko tas vēlas.
Tomēr pēc Trampa miera plāna publiskošanas viss mainījās.
“Mēs cerējām, ka tā ir tikai Trampa sarunu taktika. Taču no Trampa puses nav nekāda spiediena uz Putinu, nav nekādu sankciju, nav pat sašutuma par brutālajiem uzbrukumiem civiliedzīvotājiem, izdevumam “Bild” atklāja kāds Ukrainas valdības pārstāvis.
Trampa ieraksts sociālajos tīklos – “Apstājies, Vladimir!” – bija vienīgā reakcija no ASV prezidenta puses uz Krievijas uzbrukumiem, kuros dzīvību zaudēja desmitiem cilvēku.
Ukrainai jau sen ir skaidrs, ka tā nevar pilnībā paļauties uz ASV, un tā sākusi sagatavoties sliktākajam iespējamajam scenārijam – militārās atbalsta pārtraukšanai no Vašingtonas puses.
Tramps devis Ukrainai un Krievijai divas nedēļas laika, lai parakstītu miera līgumu, kas patiesībā ir Ukrainas kapitulācijas akts.
Ukrainas amatpersona izdevumam atklāja, ka Kijiva ir ļoti vīlusies Trampa piedāvātajā miera līguma plānā.
Vēl lielāku sašutumu izraisa fakts, ka ASV prezidents izdara spiedienu tikai uz vienu cilvēku – Volodimiru Zelenski, tajā pašā laikā atsakoties pastiprināt sankcijas pret Krieviju.
Trampa ierosinātais miera līgums nav Ukrainas interesēs. Pat ja valdība apstiprinātu šo plānu, ukraiņu tauta tomēr iebilstu pret to.
Tikmēr ASV prezidents paziņojis, ka Krievijas piekrišana neieņemt visu Ukrainu ir “diezgan liela piekāpšanās” no Maskavas puses.
“Mēs izdarām lielu spiedienu uz Krieviju, un Krievija to zina,” sacīja Tramps, kurš tiek vainots pārāk labā attieksmē pret Krieviju savos centienos izbeigt karu.
Jau vēstīts, ka ASV miera plānā par Ukrainas konflikta noregulējumu ir septiņi punkti, kas cita starpā paredz Krievijas veiktās Krimas aneksijas formālu atzīšanu, Kijivas atteikšanos no iestāšanās NATO un ASV Krievijai noteikto sankciju pilnīgu atcelšanu.
ASV miera plāna pirmie trīs punkti paredz tūlītēju pamieru, Ukrainas un Krievijas tiešu sarunu uzsākšanu, Ukrainas atteikšanos no iestāšanās NATO, saglabājot iespēju pievienoties Eiropas Savienībai (ES).
Ceturtais un piektais punkts skar teritoriju jautājumu – ASV “de iure” atzīst Krievijas veikto Krimas aneksiju, bet karojošās puses iesaldē frontes līniju.
Dokumentā nav paredzēts, ka pārējie okupētie Ukrainas rajoni tiek formāli atzīti par Krievijas teritoriju, bet atbilstoši “Daily Telegraph” informācijai tas paredz šīs kontroles faktisku atzīšanu no Vašingtonas puses.
Daļai Ukrainas teritoriju Hersonas apgabalā ir jānonāk atpakaļ Kijivas kontrolē, bet Zaporižjas atomelektrostacijai – ASV kontrolē.
Sestais punkts paredz, ka ASV un Ukraina paraksta vienošanos par kopīgu derīgo izrakteņu ieguvi.
Septītajā punktā noteikts, ka ASV un Krievija var izveidot jaunas ekonomiskās saites, pilnībā atceļot Savienoto Valstu sankcijas un uzsākot Maskavas un Vašingtonas sadarbību enerģētikas jomā.
Plānā nav nekādu skaidru ASV drošības garantiju Kijivai.