Krievijas prezidents Vladimirs Putins (no kreisās) apbalvojis Ališeru Usmanovu par aktivitātēm labdarības jomā.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins (no kreisās) apbalvojis Ališeru Usmanovu par aktivitātēm labdarības jomā.
Foto – EPA/LETA

Miljardieris apsūdz opozicionāru 0

Krievijas miljardieris Ališers Usmanovs paziņojis, ka Kremļa kritiķis Aleksejs Navaļnijs ir pārkāpis “sarkano līniju”, apgalvojot, ka Usmanovs devis kukuļus Krievijas premjerministram Dmitrijam Medvedevam un draudējis sūdzēt Navaļniju tiesā par apmelošanu.

Reklāma
Reklāma

Darījums starp “seniem pudeles brāļiem”

Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

Nodomu sūdzēt tiesā Navaļniju Usmanovs apliecinājis intervijā laikrakstā “Vedomosti”, kurā apgalvo, ka viņš (Usmanovs) esot uzdāvinājis savrupnamu Rubļovkā, prestižā rajonā Maskavas tuvumā, labdarības organizācijai “Socgosproekt” apmaiņā pret nekustamo īpašumu, kas piederējis organizācijai Usmanova mājas tuvumā. Pēc miljardiera teiktā, viņš sākotnēji nopircis savrupnamu savai māsai pēc vecāku nāves, bet viņa nav tajā ievākusies, jo izlēmusi, ka māja viņai ir par lielu. Usmanovs esot apspriedis nekustamo īpašumu apmaiņu ar Medvedeva studiju biedru Iļju Jeļisejevu, kurš pastāstījis par “Socgosproekt” plānu uzbūvēt piecus lielus savrupnamus viņa mājas tuvumā Rubļovkā. “Es jau ilgi biju meklējis iespēju paplašināt manu zemes gabalu, kur esmu dzīvojis ilgāk nekā 20 gadus, tāpēc piedāvāju apmainīt viņu 12 hektāru zemes gabalu pret manas māsas apbūves gabalu netālu no manas mājas ar jau pabeigtu namu,” skaidroja Usmanovs, piebilstot, ka abu īpašumu vērtība bija aptuveni 50 miljoni dolāru. Jautāts, vai viņš zinājis, ka premjerministrs Dmitrijs Medvedevs dažreiz apmeklē dāvināto savrupnamu Rubļovkā, Usmanovs teica, ka Jeļisejevs tikai minējis plānus lietot šo īpašumu “plašiem pasākumiem”. “Es neesmu iedziļinājies, ko dara “Socgosproekt”. Esmu dzirdējis, ka labdarības fonds ziedojis naudu Konstantinovskas pils atjaunošanai Sanktpēterburgā un atbalstījis citus sociālos projektus, turklāt es pazīstu Iļju Jeļisejevu, senu pudeles brāli,” teica Usmanovs.

Lepojas ar labdarību

Marta sākumā Alekseja Navaļnija vadītais Pretkorupcijas fonds publicēja pētījumu, apsūdzot premjerministru Dmitriju Medvedevu dārgu nekustamo īpašumu un jahtu lietošanā, kas formāli pieder labdarības organizācijām, ko kontrolē viņa draugi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Pretkorupcijas fonda informācijas, Usmanovs uzdāvinājis savu namu Rubļovkā organizācijai “Socgosproekt” kā kukuli premjerministram ar Iļjas Jeļisejeva, Medvedeva studiju biedra, starpniecību. Usmanovs paziņojis, ka Navaļnijs ir pārkāpis “sarkano līniju”, personiski apsūdzot Usmanovu nozieguma izdarīšanā. “Vienīgais, ko es varu teikt par šiem (Navaļnija) paziņojumiem, ir tas, ka tie ir meli,” intervijā avīzē “Vedomosti” apgalvoja miljardieris, kurš pērn Krievijā esot nomaksājis nodokļos vairāk nekā 400 miljonus dolāru. Jautāts, kuras valsts tiesā viņš plāno iesniegt prasību pret Navaļniju, Usmanovs paziņoja, ka darīšot to Krievijā, jo “tam jābūt starp diviem Krievijas pilsoņiem”. Viņš kritizēja Navaļniju par draudiem virzīt šo lietu Rietumu tiesās, lai, Usmanova ieskatā, “pārskatītu lietas būtību”. Usmanovs apgalvoja, ka viņa bizness ir “legāls un caurskatāms” un ka viņš katru gadu ziedojot dažādiem labdarības pasākumiem vairāk nekā simt miljonus dolāru. 2007. gadā Usmanovs par 20 miljoniem mārciņu izsolē nopirka čellista Mstislava Rostropoviča mākslas darbu kolekciju, kas izvietota Krievijas valsts muzejā.

Neizmeklēs apsūdzības pret Medvedevu

Pēc Navaļnija aicinājuma 26. martā desmitiem tūkstošu cilvēku daudzās Krievijas pilsētās piedalījās demonstrācijās pret korupciju. Vairāki simti aktīvistu tika aizturēti, tajā skaitā Navaļnijs, kuram tika piespriests 15 diennakšu administratīvais arests par piedalīšanos varas iestāžu neatļautā publiskā pasākumā un nepakļaušanos policijas rīkojumiem. Krievijas amatpersonas paziņojušas, ka neprasīs sākt oficiālu izmeklēšanu pret Krievijas premjerministru Dmitriju Medvedevu sakarā ar viņam izvirzītajām apsūdzībām korupcijā, vēsta Krievijas oficiālā ziņu aģentūra TASS.

Aprīlī Medvedevam ir paredzēts informēt Krievijas Valsts domes deputātus par valdības darbu, taču likumdevēji jau paziņojuši, ka nerosinās jautājumu par izmeklēšanu pret Medvedvu par apsūdzībām kukuļņemšanā. “Tie ir Navaļnija izdomājumi. Kāpēc mums par tiem būtu jāinteresējas,” izteicies Kremļa partijas “Vienotā Krievija” vadītāja vietnieks Andrejs Isajevs. Kremļa satelītpartijas “Taisnīgā Krievija” vadītāja vietnieks Mihails Jemeļjanovs intervijā telekanālam “Doždj” paziņojis, ka “deputātus interesē valdības politika un tās sociālā un ekonomiskā ietekme, bet ne viltus ziņas”.

Medvedeva preses sekretāre Natalja Timakova, cenšoties atvairīt apsūdzības korupcijā pret savu priekšnieku, nodēvēja tās par “notiesāta likumpārkāpēja propagandas uzbrukumiem”. Analītiķi atzīmē, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātā miljardiera Usmanova drauds sākt tiesas prāvu pret Navaļniju nāk Kremlim īstajā laikā, jo tiesāšanās traucētu viņam izvērst kampaņu pirms nākamgad paredzētajām Krievijas prezidenta vēlēšanām, bet notiesājošs spriedums izsvītrotu opozicionāru no kandidātu loka. Navaļnijs aicinājis Krievijas iedzīvotājus iziet ielās demonstrācijās pret korupciju Krievijas dienā 12. jūnijā.

Reklāma
Reklāma

Ališers Usmanovs 

Dzimis 1953. gadā Uzbekistānā, Krievijas pilsonis

Tiek uzskatīts par bagātāko cilvēku Krievijā un otro bagātāko Britānijā. Pēc žurnāla “Forbes” 2014. gada datiem, viņa īpašumu vērtība tiek lēsta ap 27 miljardiem dolāru. Pēc finanšu ziņu aģentūras “Bloomberg” datiem, viņa īpašumu vērtība 2017. gada martā bija 13,7 miljardi dolāru.

Jaunībā nodarbojies ar paukošanu, bijis PSRS izlasē šajā sporta veidā. Studējis Maskavas starptautisko attiecību institūtā.

1980. gadā apsūdzēts un notiesāts par izspiešanu. Līdz 1986. gadam atradās apcietinājumā. 2000. gadā Uzbekistānas augstākā tiesa viņu reabilitēja.

Bagātību uzkrājis metalurģijas un kalnrūpniecības jomās, viņam pieder Krievijas metālapstrādes firma “Metalloinvest”. Otrā lielākā mobilā tīkla operatora Krievijā “MegaFon” un izdevniecības “Kommersant” īpašnieks. Darbojies dažādos amatos Krievijas gāzes firmā “Gazprom”. Ieguldījis lielas summas “Facebook” un “Apple” akcijās.

Anglijas Premjerlīgas futbola kluba “Arsenal” līdzīpašnieks. Starptautiskās paukošanas federācijas prezidents.

Pastāvīgi dzīvo Maskavas prestižajā rajonā Rubļovkā, kā arī Londonas rezidencē.

Dzīvesbiedre Irina Usmanova (dzimusi Vinere) ir mākslas vingrošanas trenere (agrāk sportiste), šobrīd šī sporta veida Krievijas nacionālās federācijas prezidente.

2014. gadā Usmanova ģimene iegādājās nekustamo īpašumu Latvijā, Jūrmalā, Kāpu ielā, par 3,9 miljoniem dolāru.

Usmanovs atbalsta Krievijas prezidenta Vladimira Putina politiku un tiek uzskatīts par prezidentam pietuvinātu personu un draugu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.