Foto: David MG/SHUTTERSTOCK

Nākošgad visās ES dalībvalstīs ieviesīs Digitālo pakalpojumu aktu. Kāda loma šajā procesā būs PTAC? 13

Ieviešot Digitālo pakalpojumu aktu (DSA) Eiropas Savienībā (ES), dalībvalstīm jānodrošina, ka katras valsts digitālo pakalpojumu koordinatoru darbība ir maksimāli neatkarīga, trešdien Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) rīkotajā konferencē “Digitālo tirgu godīga darbība nākotnē” sacīja Eiropas Komisijas pārstāve Irēne Rošē.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Lasīt citas ziņas

Nākamā gada 17.februārī visās ES dalībvalstīs tiks ieviests DSA, kas kopā ar Digitālo tirgu aktu mainīs digitālo vidi visā ES un noteiks jaunus, lietotājiem drošākas un atvērtākas digitālās telpas standartus, kā arī vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem.

Rošē norādīja, ka katra ES dalībvalsts būs atbildīga par digitālo pakalpojumu sniedzējiem savā teritorijā, vienlaikus nodrošinot drošību visām ES dalībvalstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā digitālo pakalpojumu koordinators būs PTAC. Un Latvijas gadījumā PTAC būs jāuzņemas administratīvie uzdevumi, sadarbība ar tiesībsargājošām iestādēm, pārrobežu koordinācija, kā arī koordinācija ar pārējo Eiropas Savienību.

Rošē uzsvēra, ka koordinatoriem jābūt neatkarīgiem, tostarp, valdība nevar iejaukties to darbībā, tāpat arī koordinatoram jābūt autonomam budžeta pārvaldībā.

DSA noteikti skaidri pienākumi digitālo pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, sociālajiem medijiem vai tirdzniecības vietām, apkarot nelikumīga satura izplatīšanos, dezinformāciju tiešsaistē un citus riskus sabiedrībai. Šīs prasības ir samērīgas ar platformu lielumu un riskiem, ko tās rada sabiedrībai.

Savukārt digitālo tirgu aktā ir noteikti pienākumi lielām tiešsaistes platformām, kas digitālajā tirgū darbojas kā vārtziņi, proti, platformām, kuru dominējošais stāvoklis tiešsaistē apgrūtina patērētāju iespējas izvairīties no to lietošanas. Šo pienākumu mērķis ir nodrošināt taisnīgāku uzņēmējdarbības vidi un vairāk pakalpojumu patērētājiem.

Vienlaikus Rošē norādīja, ka digitālo pakalpojumu koordinatoriem ir jābūt tiesībām veikt inspekcijas, pieprasīt platformām nepieciešamo informāciju, kā arī jābūt iespējām rīkoties gadījumā, ja digitālo pakalpojumu akts tiek pārkāpts. Tostarp, ja kāds pakalpojumu sniedzējs regulāri un atkārtoti neievēro DSA noteikto, katras valsts koordinējošajai iestādei jābūt iespējai pieprasīt tiesībsargājošām institūcijām liegt pieeju attiecīgā pakalpojumu sniedzēja platformai.

Reklāma
Reklāma

Tāpat Rošē norādīja, ka sodu platformām, kas neievēro aktā noteikto, noteiks nacionālā līmeņa likumdošana. Sods var sasniegt līdz 6% no konkrētā pakalpojumu sniedzēja peļņas, tomēr sodam jābūt proporcionālam un efektīvam.

Gaidāms, ka EK samērā drīz publiskos sarakstu ar ļoti lielām platformām, tomēr konkrētu datumu Rošē konferencē neminēja.

PTAC rīkotajā konferencē trešdien tiek skaidrots DSA un tā ieviešana, aplūkota nelegāla satura problemātika tiešsaistē un informatīvās telpas izaicinājumi, kā arī prasības tirdzniecības platformām par patērētājiem drošu un atbilstošu preču nodrošināšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.