Narkologs Ennītis: Pusaudži ir tikpat atkarīgi kā jebkura cita paaudze, bet… 0
TV24 raidījumā “Uz līnijas” RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas narkologs, rezidents psihoterapijā Mārtiņš Ennītis norādīja, ka sabiedrībā joprojām valda mīti gan par depresiju, gan atkarībām, tostarp – to izplatību starp dažādām paaudzēm.
Ennītis pievērsa uzmanību tam, cik bieži cilvēki kļūdaini mēdz spriest par depresijas izplatību pēc ārējiem apstākļiem, piemēram, laikapstākļiem vai sabiedrības noskaņojuma.
“Ir tā, ka, piemēram, ir tāda slimība – depresija – un varētu domāt, ka Latvijā ir vairāk depresīvu cilvēku nekā Taizemē, jo Taizemē visi smaida un ir silts. Latvijā ir drūmi, neviens nesmaida, neviens nerunā – varētu domāt, ka Latvijā ir vairāk depresīvi. Procenti viscaur pasaulei ir plus mīnus homogēni,” norādīja narkologs.
Taču sabiedrībā vēl aizvien dzirdami uzskati, ka pusaudžu atkarības nav tik nopietnas vai izplatītas kā pieaugušo vidū. Tomēr realitātē tā nav: “Es teiktu, ka pusaudži ir tikpat bieži atkarīgi kā mana vai jūsu, vai vēl vecāka padomju paaudze, bet tas, kur tas izpaužas, atšķiras.”
Atšķiras arī lietoto vielu veids. Kamēr agrāk dominēja alkohols, šobrīd to pakāpeniski nomaina citas, bieži vien aizliegtas, bet viegli pieejamas vielas.
Narkologs norāda, ka alkohola lietošana jauniešu vidū samazinās – ne tāpēc, ka viņi būtu veselīgāki vai apzinīgāki, bet tādēļ, ka alkohols vienkārši vairs nav modē.
“Es teiktu, ka pusaudži krietni mazāk lieto alkoholu nekā vecākas paaudzes, jo tas vienkārši nav modē,” tā Ennītis.
Viņš norāda, ka tas, ko mūsdienās pārsvarā lieto jaunieši, ir amfetamīns un marihuāna: “Pieejamība ir pilnīgi savādāka kā agrāk. Amfetamīns un marihuāna ir top vielas, ko konstatē, bet tās, ar kurām griežas pēc palīdzības, ir cits skatpunkts.”