Atvadu ceremonijā Kabulā NATO atbalsta spēku komandieris amerikāņu ģenerālis Džons Kempbels pauda pārliecību, ka tagad Afganistāna esot drošāka nekā jebkad agrāk, taču analītiķi brīdina, ka Afganistānas nākotne var būt drūma.
Atvadu ceremonijā Kabulā NATO atbalsta spēku komandieris amerikāņu ģenerālis Džons Kempbels pauda pārliecību, ka tagad Afganistāna esot drošāka nekā jebkad agrāk, taču analītiķi brīdina, ka Afganistānas nākotne var būt drūma.
Foto – Scanpix/AP

Talibu kaujinieki NATO spēku aiziešanu uzskata par savu uzvaru 1

Vakar Kabulā, piedaloties Starptautisko drošības atbalsta spēku (SDAS) nacionālo kontingentu komandieriem, tika nolaists NATO karogs, oficiāli beidzot alianses 13 gadus ilgo kaujas misiju Afganistānā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Lasīt citas ziņas

NATO spēki tika izvietoti Afganistānā pēc teroristiskās organizācijas “Al Qaeda” sarīkotajiem teroraktiem ASV 2001. gada septembrī, lai vajātu islāmistu teroristus, kuriem patvērumu bija devis talibu režīms Kabulā. Talibu režīms drīz tika gāzts, taču “Al Qaeda” barvedi Osamu bin Ladenu notvēra tikai pēc desmit gadiem Pakistānā. Atvadu ceremonijā Kabulā SDAS spēku komandieris amerikāņu ģenerālis Džons Kempbels uzslavēja starptautisko spēku karavīru drosmi un pauda pārliecību, ka “tagad šī valsts (Afganistāna) ir drošāka un plaukstošāka nekā jebkad agrāk,” ziņo aģentūra “Reuters”. ASV kontingenta komandieris Afganistānā ģenerālis Džozefs Andersons brīdinājis, ka “Afganistānas nākotne var būt drūma”, jo pat Kabula, kas reiz tika uzskatīta par samērā drošu vietu, ir talibu kaujinieku ielenkumā.

SDAS spēkiem formāli aizejot no Afganistānas decembra beigās un atbildību par drošību uzņemoties afgāņu armijai, valstī paliks aptuveni trīspadsmit tūkstoši ASV un sabiedroto valstu karavīru, kas mācīs afgāņu armiju un piedalīsies atbalsta misijās. NATO misijas sākumā starptautiskajos spēkos Afganistānā bija aptuveni 130 000 karavīru no 50 valstīm. Starptautiskajiem spēkiem aizejot, aktivizējušies talibu kaujinieki, kas uzskata NATO kontingenta aiziešanu par savu uzvaru. Analītiķi atzīmē, ka Afganistānā saglabājas politiska nestabilitāte, valstī atkal pieaug opija ražošana un narkotiku kontrabanda. Valdībai Kabulā uzņemoties atbildību par drošību valstī, afgāņu armijai neizdodas apslāpēt islāmistu kaujinieku vardarbību, tiek nogalinātas pat mazgadīgas meitenes, kas uzdrošinājušās iet skolā. Šis gads bijis asiņainākais Afganistānā kopš 2001. gada, cīņās pret talibu kaujiniekiem bojā gājuši gandrīz pieci tūkstoši afgāņu karavīru, vēl tūkstošiem militārpersonu un civiliedzīvotāju zaudējuši dzīvību islāmistu pašnāvnieku uzbrukumos. Kopš NATO misijas sākuma Afganistānā bojā gājuši gandrīz 3500 starptautisko spēku karavīru, atzīmē aģentūra “AFP”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.