Foto: SHUTTERSTOCK

Nikotīns un sievietes – fiksēti ar smēķēšanu saistīti traucējumi sieviešu hormonālās sistēmas darbībā 5

Dace Bumbiere, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Eiropas neiropsihofarmakoloģijas kolēģijas pētnieku kolektīvs eksperimenta gaitā novēroja nikotīna iedarbību uz tajā iesaistīto gados jauno sieviešu nervu sistēmu. Īpašu savienojumu speciāli ievadīja asinīs, kur tas sasaistījās ar fermentiem, kuri atbildīgi par dažādu hormonu izstrādāšanu, bet pēc tā pētnieki ar radioaktīvo marķieru palīdzību “izgaismoja” olbaltumvielas, kas deva iespēju izsekot procesu gaitai smadzenēs un hormonālajā sistēmā.

Noskaidrojās, ka pat neliels daudzums nikotīna smadzeņu dziļajos slāņos samazina estrogēna ražošanā iesaistītā fermenta CYP19A1 C koncentrāciju, kā arī izmaiņas skārušas talamusu – smadzeņu iecirkni, kas atbildīgs par signālu, kas nāk no maņu orgāniem, analīzi, atlasi un noraidīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzsvērts, ka tas bija pirmais pētījums, kurā precīzi fiksēti ar smēķēšanu saistīti traucējumi sieviešu hormonālās sistēmas darbībā. Turpmāk esot ieplānots izpētīt to, tieši kā šis process var ietekmēt smēķējošās sievietes un vispirms jau tieši reproduktīvo sistēmu. Tāpat piebilsts, ka jau agrāk pētnieki bija konstatējuši: elektronisko cigarešu iedarbība vēl nepiedzimušajiem bērniņiem palielina risku viņu plaušu funkcijas samazināšanai, kā arī provocē astmu un hroniskas plaušu obstruktīvās slimības pēc nākšanas pasaulē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.