Foto: Pexels

No baltas lapas: vai iespējams mainīt temperamentu un raksturu? 4

“Man nepatīk mans temperaments. Kā to mainīt?”- visbiežāk šo jautājumu uzdod melanholiķi, kuri vēlētos kļūt nosvērtāki un sabiedriski aktīvāki, retāk – flegmatiķi.

“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā 212
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā” 53
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Lasīt citas ziņas

Sangviniķi parasti ir apmierināti ar sevi, un viņiem šī tēma nav aktuāla. Holēriķi ir diezgan apmierināti ar sevi, toties viņi labprāt pārmainītu lielāko daļu apkārtējo cilvēku.

Piekritīsiet, ka ideāli būtu apvienot visus 4 temperamentus, izvēloties visnoderīgākās īpašības.
CITI ŠOBRĪD LASA

Par pamatu ņemt līdzsvaroto, bet elastīgo sangviniķi, no flegmatiķa aizņemties spēju mierīgi reaģēt uz problēmām; pievienot holēriķa talantu ar apskaužamu vieglumu un enerģiju veikt sarežģītus uzdevumus, un tajā pašā laikā saglabāt melanholiķa jūtīgumu – papildiniet vēlamās īpašības tālāk paši.

Bet vai tas ir iespējams? Atbildes sniedz experimental-psychic.rus peciālisti. Aplūkosim arī saistīto jautājumu: vai klusais introverts var kļūt par sabiedrības dvēseli, un ekstraverts, kuram patīk citu uzmanība, iemācīties pavadīt laiku vienatnē ar sevi?

Temperaments – iedzimta iezīme?

Temperaments ir cilvēka iedzimta iezīme. To var salīdzināt ar noklusējuma iestatījumu, kas nosaka toni visām darbībām un dzīvesveidam. Tomēr dzīves gaitā – atkarībā no komunikācijas loka, situācijām, ar kurām mēs saskaramies, vides, kurā dzīvojam – individuālās iezīmes tiek modificētas, pielāgotas, noslīpētas.

Foto: pexels.com

Dažreiz tipiskās uzvedības rāmju pārkāpšana ir diezgan pārsteidzoša, bet parasti tā notiek dažās īpašās situācijās. Piemēram, ja mierīgo flegmatiķi aplies ar ledus aukstu ūdeni, tad vismaz uz dažām minūtēm viņš pārvērtīsies par holēriķi.

Saaukstēdamies vismožākais, sangviniķis kļūst mierīgs un lēns.

Un priekšnieks, kurš darbā ir stingrs un precīzs, kopā ar ģimeni un draugiem var izskatīties pēc izklaidīga un labsirdīga cilvēka.

Secinājums: mēs nespējam kopumā mainīt savu temperamentu, bet spējam uz īsu brīdi ietekmēt savu uzvedību. Ja pacenšas, šādas izmaiņas var pārvērst par ieradumu.

Bet jābūt gatavam tam, ka jāpieliek daudz pūļu un vismaz sākumā pastāvīgi jākontrolē sevi. No otras puses, šāds darbs ar sevi noteikti nesīs vēlamos rezultātus. Kas jādara?

Atceries trīs svarīgus postulātus:
1. Neķeries pie visa uzreiz (ja vien tās nav saistītas iezīmes).
2. Strādā ar konkrētām rakstura iezīmēm.
3. Balsties uz ko pozitīvu, nevis koncentrējies uz negatīvo.

Paskaidrojam to ar piemēriem

1. Pieņemsim, ka esi melanholiķis un vēlies kļūt par sangviniķi. Maz ticams, ka tas ir tikai pašmērķis – visticamāk, tev patīk dažas īpašas rakstura iezīmes, kas piemīt sangviniķim. Formulē sev – kuras tieši.

Foto: pexels.com

Pieņemsim, ka vēlies, lai tev piemistu tāda pati spēja ātri pieņemt lēmumus un labas komunikācijas prasmes. Sāc strādāt pie šīm īpašajām iezīmēm – patstāvīgi, speciālās nodarbībās(komunikācijas prasmju pilnveidošanas kursi u.tml.), pie psihologa vai kā citādi. Var palīdzēt tematiskas grāmatas, raksti, vebināri utt.

2. Temperamenta “konfigurēšana” ir sarežģīta, taču to krasi un daudzos virzienos mainīt ir vēl grūtāk, tāpēc labāk neķerties vienlaikus pie vairākām iezīmēm. Ļauj vienai vēlamajai iezīmei kļūt par ieradumu, pēc tam strādā pie nākamās. Izņēmums – vienkāršas vai ļoti tuvas iezīmes, ar kurām vieglāk strādāt vienlaikus.

3. Jākoncentrējas nevis uz to, kas tavā raksturā ir slikts, bet gan uz to, ko labu gribi ieviest un ko plāno uzlabot. Tā ir daudz konstruktīvāka pieeja, jo dod sasniedzamu mērķi un kontroli pār situāciju, liek meklēt nepieciešamos rīkus un mudina uz rīcību. Citiem vārdiem sakot, nevis “es lēni pieņemu lēmumus”, bet gan “es gribu ātri pieņemt lēmumus”.

Vai introverts var kļūt par ekstravertu un otrādi?

Uzskata, ka personības tips nemainās, tāpat kā temperaments. Tomēr arī to iespējams ietekmēt –tādā pašā veidā kā aprakstīts iepriekš.

• Ja esi introverts, bet sapņo iegūt daudz draugu un atrasties uzmanības centrā (un tajā pašā laikā no tā izmisīgi baidies), ir tikai viena izeja: iziet no mājas un sākt komunicēt ar citiem. Esi tāds, kāds vēlies būt – runīgs un draudzīgs.

Foto: pexels.com

Vismaz kādu laiku. Uzdod svešiniekiem jautājumus, pajautā kolēģim, kā gāja nedēļas nogalē, apmeklē tematiskos pasākumus, satiec līdzīgi domājošus cilvēkus, pajautā garāmgājējam, kā nokļūt bibliotēkā.

Sākumā būs ļoti grūti, taču svarīgi sevi pārvarēt, un sapratīsi, ka tas ir tavos spēkos.

Galvenais neapstāties, pat ja sākumā neizdodas. Agrāk vai vēlāk noteikti atradīsi draugus un kļūsi sabiedriskāks.

• Ja esi ekstraverts, kurš fiziski nespēj pavadīt dienu vienatnē un ilgojas pēc saskarsmes, mēģini paņemt pārtraukumu un veltīt laiku sev. Izlasi grāmatu vai noskaties filmu, kuru ieteikuši draugi. Meditē vai ej karstā vannā. Iekārto dienasgrāmatu un saglabā savas domas uz papīra. Tas palīdzēs izprast sevi un atklāt jaunu personības pusi.

Vai iespējams ietekmēt savu raksturu?

Teorētiski jā, un to ir vieglāk mainīt nekā temperamentu vai personības tipu. Praksē šādas izmaiņas nav vienkāršas. Raksturs ir sarežģīts ieradumu, izturēšanās, domāšanas veida un psihiskās reaģēšanas tipu apvienojums.

Foto: pexels.com

Ir novērota tendence: ar gadiem tas mainās negatīvā virzienā, tāpēc tiek uzskatīts, ka gados vecāki cilvēki ir pesimistiskāki, un ar viņiem grūtāk komunicēt.

Joprojām notiek debates, vai ģenētiskā predispozīcija ietekmē raksturu.

Daži zinātnieki apgalvo, ka uzvedība nav saistīta ar gēniem un veidojas audzināšanas rezultātā, tā atkarīga no cilvēka vides, viņa izglītības, dzīves apstākļiem un citiem faktoriem.

Citi pētnieki nešaubās, ka pastāv saikne starp gēniem un raksturu, un tam pierādījums ir eksperimenti, kas veikti ar identiskajiem dvīņiem, kuri auguši dažādās vidēs. Izšķirtie brāļi un māsas parādīja lielu reakciju līdzību.

Viena lieta ir droša: nav nekā iepriekš noteikta, un jebkurš cilvēks var koriģēt savu uzvedību. Bērnībā, kad raksturs tikai veidojas, to visvieglāk ietekmēt, bet arī pieaugušā vecumā tas ir iespējams.

Tam palīdzēs pārliecība, ka vēlamās izmaiņas ir realizējamas (kas tā arī ir), un spēcīga motivācija – kad precīzi zini, kāpēc gribi mainīties.

Vai tas nozīmē, ka katrs var veidot raksturu pēc savas gaumes?

Atkārtosimies – mēs visi vajadzības gadījumā protam rīkoties netipiski. Piemēram, par sevi nepārliecināts cilvēks var saņemties un enerģiski uzstāties lielas auditorijas priekšā – it īpaši, ja no tā būs atkarīga viņa karjera.

Daudz grūtāk ir nevis mainīt reaģēšanas veidu vienā situācijā, bet gan “pārstartēt” sistēmu kopumā. Daudzos aspektos tikai no cilvēka ir atkarīgs, vai viņš vēlēsies sevī ko mainīt.

Foto: pexels.com

Vienkāršākais veids, kā saprast, ko vajadzētu mainīt: vēro, kā apkārtējie cilvēki reaģē uz tām pašām situācijām, kas notiek ar tevi. Vari izvēlēties iecienītu grāmatas vai filmas varoni. Iedomājies, kā viņš reaģētu uz priekšnieka rupjību – neko neteiktu, pasmietos vai prastu sevi aizstāvēt?

Mēģini rīkoties tāpat. Sākumā nāksies kontrolēt savu uzvedību, tad tas kļūs par ieradumu. Galvenais ir trenēties, un tev izdosies!

Vingrinājums “Holēriķis”

Kā jau rakstījām, temperamentu nevar mainīt. Neskatoties uz to, ja vēlies būt možāks un ātrāk izpildīt uzdevumus, praktizē šo vingrinājumu komplektu. Tas ietver paradumu maiņu, kas ietekmēs tavu uzvedību.

• Runā enerģiskāk. Pievērs uzmanību savam runas veidam. Padari savu runu skaļāku un emocionāli bagātāku (nevajag pļāpāt).
• Žestikulē. Padari savas kustības izteiksmīgākas. Trenējies spoguļa priekšā.
• Iesaisti mīmiku. Smaidi, pacel uzacis, sarauc pieri. Ļauj ķermeņa valodai runāt tavā vietā.
• Maini savu gaitu. Pārvietojies enerģiskāk, ātrāk, pārliecinātāk.
• Domā ātri. Tas nav viegli, it īpaši flegmatiskiem un melanholiskiem cilvēkiem, kuriem vajadzīgs laiks pārdomām un kuri nav pārliecināti par galīgo risinājumu. Vienkārši mēģini ilgi nedomāt par nebūtiskiem jautājumiem, un jutīsi, ka daudz kas kļūst vienkāršāk.
• Dari uzreiz. Neatliec mazus uzdevumus, bet izpildi tos pēc iespējas ātrāk, ideālā gadījumā – tūlīt. Nosūti kolēģim vēstuli, kuru viņš gaida no rīta, piezvani klientam – un tavas domas būs brīvas.

Katru dienu ievēro šos padomus, un redzēsi, kā kļūsti pārliecinātāks par sevi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
TV24
“Krīzes gadījumā zini, kur vērsties!” Rajevs norāda: Katra novada iedzīvotājam ir jāzina divas konkrētas lietas!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl, nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Krievija var mierīgi pārdzīvot smagus tanku zaudējumus vēl trīs gadus – krājumi ir teju neizsmeļami
Alvis Hermanis nāk klajā ar ideju mūsu valsts drošības stiprināšanai: “Kamēr mūsu ierēdņu “armija” izliekas par beigtām zivīm, jārīkojas sabiedrībai!”
Rinkevičs par Zviedrijas uzņemšana aliansē: “Baltijas jūra tagad ir NATO ezers”
FOTO. Iemūžināts sirreāls skats – miglas burvība Slokas ezera takā
VIDEO. Briseles ielas pārņem kūtsmēslu smaka! Lauksaimnieki turpina protesta akciju
Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? – to var labot
TESTS. Izpildi testu un noskaidro, ko Visums vēlas tev pateikt!
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
TV24
Jānis Turlajs: Pirmais skolu tīkla izvērtējums bija pirms 10 gadiem – IZM tagad piedāvā to pašu
19:46
Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? – to var labot
19:01
TV24
TIEŠRAIDE. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
18:59