
No pieejamiem 400 000 eiro iztērē 140 000. Kas kavē reemigrācijas atbalsta programmas ieviešanu? 0
Lai atbalstītu Latvijas valstspiederīgo atgriešanos dzimtenē, jau 2019. gadā Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar plānošanas reģioniem un pašvaldībām izveidoja atbalsta pasākumus reemigrantiem, lai palīdzētu veicināt nodarbinātību un uzsākt uzņēmējdarbību. Pērn atbalstu saņēma 25 reemigranti, tomēr no kopējā finansējuma – 400 000 eiro – tika piešķirti tikai nedaudz virs 140 000 eiro, tātad visa nauda netika iztērēta. Kas kavē reemigrācijas programmas ieviešanu?
2022. gadā Latvijā atgriezās ap 9000 iedzīvotāju, kas strādāja un dzīvoja ārvalstīs. Pēdējos gados reemigrantu skaits nedaudz samazinājies, bet Latvijas Universitātes (LU) diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore Inta Mieriņa vērtē, ka reemigrantiem ir potenciāls sākt savu uzņēmējdarbību:
“Dzīvojot ārzemēs, viņi ir ievērojuši kādas interesantas idejas, viņi varbūt ir uzkrājuši nedaudz līdzekļus, ja patiešām ir šī vēlme un gatavība sākt uzņēmējdarbību. Līdz ar to šie granti ir tie, kas var palīdzēt, dot viņiem atspērienu. It īpaši tas attiecas, piemēram, uz darbību reģionos, kur katram uzņēmumam ir patiešām liela nozīme.”
Pērn atbalsts sniegts 25 reemigrantiem, kas uzsākuši uzņēmējdarbību dažādās jomās – izveidotas kafejnīcas, pirts un mobilās aprūpes pakalpojumi gulošiem pacientiem, bruģa likšana un citi.
Zemgales reemigrācijas koordinatore Anete Briņeca pastāstīja, ka reemigranti šai Latvijas pusē visbiežāk vēlas dzīvot Jelgavā, Bauskas vai Aizkraukles novadā:
“Visbiežāk cilvēki atgriežas no Lielbritānijas, Vācijas un Norvēģijas. Pārsvarā tās ir ģimenes, kurām ir divi bērni, viņi ir pavadījuši prombūtnē 10 līdz 15 gadus. Viņi vēlas šo savu ārvalstīs iegūto pieredzi pārnest uz Latviju. Piemēram, tāds lielisks piemērs Jēkabpils novadā ir kombučas taisīšana un autoserviss Iecavā.”
Reemigranti: Atbalsta programma vairāk jāreklamē
Reemigrācijas programmā tiek piešķirts divu veidu atbalsts – uzņēmuma izveidei vai darbavietas izveide reemigrantam. Atbalstu var saņemt Latvijas iedzīvotājs, kas pavadījis ārvalstīs vismaz 2 gadus un atgriezies uz dzīvi Latvijā ne ilgāk kā pirms 2 gadiem, kā arī darba devējs, kurš veido jaunu darba vietu reemigrantam.
Emīls un Ieva Lingas 6 gadus dzīvoja Islandē, bet pirms 2 gadiem ģimene atgriezās Latvijā. Ķekavā viņi izveidojuši katrs savu uzņēmumu – Ieva dizaina paklāju studiju, bet Emīls – nelielu kafejnīcu.
“Kafejnīca radās būtībā, taisot paklāju darbnīcu, jo visi, kas nāca palīgā, gribēja iedzert kafiju. Abus projektus iesniedzām. Tas pat nebija tā plānots, reizēm tās idejas atnāk pašas un viņas ir jāīsteno. 8000 [eiro] ir vispirms, un tad, kad projekts pabeigts, tad atlikušo izmaksā. Tie bija 12 000 [eiro]. Šis bija diezgan viegli,
un tieši tā ir tā palīdzība, ko vajadzētu pareklamēt vairāk, lai cilvēkiem tas ir sasniedzami. Lai, viņiem atgriežoties, ir tā papildu motivācija, ka viss būs labi.
Jo citās valstīs tas ir ļoti liels maksas pakalpojumus. Šeit valsts to garantē un, ja viņiem vajadzīga šī palīdzība, viņi var dabūt cauri visādiem projektiem un ideju realizēšanu un finansējumiem.”