Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā 40

Starptautiskā operācijā Lietuvas, Latvijas un Itālijas tiesībsargājošās institūcijas otrdien, 27.februārī, aizturējušas divus cilvēkus par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju divu miljardu eiro vērtībā, izmantojot iepriekš Lietuvā strādājušu finanšu institūciju, paziņoja Lietuvas Ģenerālprokuratūra un Eiropas Savienības (ES) Aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās “Eurojust”.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Izmantojot “čaulas kompāniju tīklu visā pasaulē”, abi galvenie lietā aizdomās turētie kopš 2017.gada legalizējuši apmēram divus miljardus eiro nelegāli iegūtu līdzekļu. Aizdomās turētie varētu būt piedāvājuši naudas atmazgāšanu tiešsaistē kā pakalpojumu noziedzniekiem. Latvijas policija aģentūru LETA informēja, ka abu galveno aizdomās turamo dzīvesvietas bija Latvijā un Lietuvā.

Trešā aizdomās turētā persona, kas vadīja citu organizētās noziedzības grupējumu, tajā pašā operācijā tika aizturēta aizdomās par 15 miljonu eiro sabiedrisko līdzekļu izkrāpšanu no Itālijas varasiestādēm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Amatpersonām ir aizdomas, ka līdzekļi tika atmazgāti, izmantojot “to pašu neskaitāmo uzņēmumu tīklu, kas koncentrējas ap finanšu iestādi Lietuvā”, norādīja “Eurojust”.

Lietuvas finanšu un tiesībsargājošās institūcijas 2022.gadā slēdza elektronisko maksājumu iestādi. Tās bankas licence tika anulēta un tika sākta bankrota procedūra saistībā ar neatbilstību noteikumiem par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu.

Kā informēja “Eurojust”,

finanšu iestāde “piedāvāja nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu kā pakalpojumu tūkstošiem noziedznieku visā ES, veicot fiktīvus finanšu darījumus, izmantojot uzņēmumu tīklu, kurus vadīja ielikteņi”.

Tā reklamēja konsultāciju pakalpojumus tiešsaistē, un to 2016. gadā Lietuvā izveidoja Itālijā bāzēts organizētās noziedzības grupējums. Finanšu iestādi vadīja divi galvenie aizdomās turētie – Itālijas pilsoņi, kuri dzīvoja Lietuvā un Latvijā.

“Eurojust” dati liecina, ka organizētās noziedzīgais grupējums atmazgāja dažādās noziedzīgās darbībās, piemēram, nodokļu nemaksāšanā, kiberkrāpniecībā, viltus bankrotā un narkotiku tirdzniecībā gūtus ieņēmumus.

“Daļa ieņēmumu tika ieplūdināta Latvijas un Lietuvas ekonomikā, iegādājoties nekustamo īpašumu un luksusa transportlīdzekļus,” norādīja ES aģentūra.

Legalizēti tika arī 15 miljoni eiro, kas nelikumīgi iegūti no Itālijas valsts iestādēm kā valsts palīdzība par ēku renovācijas darbiem, kuri faktiski netika veikti.

“Galvenais šīs krāpšanas īstenotājs bija praktizējošs nodokļu konsultants, kurš organizēja palīdzības piešķiršanu 72 citām personām, kuras zināja par ļaunprātīgu izmantošanu,” norādīja “Eurojust”.

Izmeklēšanu par organizētās noziedzīgās grupas darbību sāka Itālijas prokuratūras Neapolē un Lečē, kā arī prokuratūra Latvijā.

Otrdienas starptautiskajā operācijā piedalījās aptuveni 250 Lietuvas, Itālijas un Latvijas amatpersonu. Kopumā tika aizturētas septiņas personas, 11 aizdomās turētajiem piemērots mājas arests, veiktas 55 kratīšanas un iesaldēti aktīvi 11,5 miljonu eiro vērtībā, ziņoja Lietuvas Ģenerālprokuratūra.

Reklāma
Reklāma

Pēc Lietuvas prokuroratūras iniciatīvas iesaldētie nelikumīgi iegūtie valsts līdzekļi vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā ir atdoti Itālijas valstij, informēja ģenerālprokuratūrā.

Lietuvas, Latvijas un Itālijas tiesībaizsardzības iestāžu rīcību starptautiskās operācijas laikā koordinēja “Eurojust” un Eiropola amatpersonas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.