Foto – AFP/LETA

Obama izvēlas līdzgaitniekus 0

ASV prezidenta Baraka Obamas lēmums aizsardzības ministra amatam izvirzīt bijušo Republikāņu partijas senatoru Čaku Heigelu un Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) vadītāja amatā iecelt līdzšinējo padomnieku terorisma apkarošanā Džonu Brenanu aizsācis karstas diskusijas Vašingtonā.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Pret Brenanu CIP vadītāja amatā pārāk lielas iebildes netiek celtas, bet Heigela iespējamā nonākšana aizsardzības ministra krēslā raisījusi nepatiku arī republikāņiem, kuri aizrāda uz Heigela kritisko nostāju pret Vašingtonā ietekmīgo Izraēlas lobiju.

“Šie divi līderi [Heigels un Brenans] veltījuši savu dzīvi mūsu valsts aizsardzībai. Esmu pārliecināts, ka viņi paveiks lielisku darbu,” uzrunā Baltajā namā pauda Obama. Heigelu viņš nodēvēja par “līderi, ko mūsu karavīri ir pelnījuši”. Iespējamais aizsardzības ministrs iepriekš uzstājies pret militāra spēka lietošanu dažādu konfliktu risināšanā. 2009. gadā laikrakstā “The Washington Post” viņš izteicās, ka “sākt karu ir viegli, taču no tā aiziet – grūti”. Turklāt 2007. gadā viņš, komentējot iebrukumu Irākā, iepriekšējā ASV prezidenta Džordža Buša administrāciju nosauca par “negodīgu” un “noziedzīgu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākās iebildes pret Heigelu gan tiek celtas tāpēc, ka viņš savulaik kritizēja ASV valdībā esošās Izraēlas interešu aizstāvības grupas, kā arī mudināja attiecībās ar Irānu ievērot lielāku diplomātiju. Viņš balsojis pret sankciju noteikšanu Irānai, kā arī pret palestīniešu kaujinieku grupējuma “Hamas” iekļaušanu teroristisko organizāciju sarakstā, norāda ASV mediji.

“Heigels – ASV aizsardzības ministrs? Obama apgalvo, ka atbalsta sankcijas pret Irānu, taču Heigels balsoja pret tām. Heigels balsoja pret Irānas Revolucionārās gvardes iekļaušanu teroristisko grupu sarakstā. Heigels nav saprātīga izvēle,” paziņojusi ASV esošā politiskā organizācija Izraēlas ārkārtas komiteja.

Arī Republikāņu partijas senators no Dienvidkarolīnas Lindsijs Greiems sarunā ar raidsabiedrību “CNN” pauda, ka “Heigels ir pretrunīgi vērtējama personība, ja runājam par attiecībām ar Izraēlu”.

Tikai daži Republikāņu partijas senatori sacījušies atbalstīt Heigela apstiprināšanu ministra amatā. Tiesa, tā kā jaunās valdības apstiprināšanai senātā pietiek ar vienkāršu vairākumu, kas Obamas Demokrātu partijai tur arī nodrošināts, visticamākais, Heigels amatā tiks apstiprināts.

Brenana virzīšana CIP vadītāja amatā izraisījusi mazāk pretrunu. Tiesa, viņam tiek uzvelta vaina par atbalstu Buša prezidentūrā izmantotajām skarbajām nopratināšanas metodēm, tostarp slīkšanas imitācijai, skaidro aizokeāna mediji. Obama gan slavē Brenana dotības pretterorisma stratēģijas izstrādē.

Domājams, arī senātā lielu atbalstu gūs Džons Kerijs, kurš tiek virzīts ASV valsts sekretāra amatam. ASV esošā Stratēģiskās un starptautiskās politikas izpētes centra direktora vietniece Stefānija Senoka sarunā ar radio “Brīvā Eiropa” sprieda, ka, apstiprināti amatā, Heigels, Brenans un Kerijs veidos visnotaļ spēcīgu Obamas nacionālās drošības komandu.

Reklāma
Reklāma

“Šie trīs vīri izpelnījušies starptautiskās sabiedrības atzinību, arī citu valstu izlūkdienestu un drošības iestāžu uzslavas,” secināja Senoka, piebilstot, ka Heigels, Brenans un Kerijs ilgi bijuši tuvi Obamas padomnieki, ar kuriem prezidentam izveidojušās ļoti labas attiecības.

Ministru kandidātu iztaujāšana ASV senātā gaidāma tuvākajās divās nedēļās, bet Obamas jaunās administrācijas apstiprināšana – janvāra beigās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.