Foto: Edijs Pālens / LETA

Par gada vārdu kļuvis jēdziens “notumse” 0

Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, jau septiņpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”, informē akcijas rīkotāju pārstāves Ieva Kolmane un Vineta Poriņa.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Par gada vārdu atzīts jedziens “notumse”, kas ieteikts angļu “blackout” vietā kā īss un ērts apzīmējums reizēm, kad pazūd elektriskā strāva.

Gada nevārda kategorijā pieteicēji ierindo, pašuprāt, skaužamus un nevēlamus vārdus. Tur nereti iekļūst ne tikai tieši pārcēlumi no svešvalodām vai netīkami ievazājumi, bet arī jaunparādījušies apzīmējumi, kas savu vietu latviešu valodā vēl tikai meklē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par gada nevārdu 2019 žūrija atzinusi “episki”, kas pēdējā laikā šķiet sevi pieteicis kā jaunu liekvārdu jeb tukšvārdu, piepulcējoties jau zināmajiem “baigi”, “klasiski” vai “cieti”.

No visiem par spārnotiem atzītiem teicieniem šoreiz līderos tikusi izglītības ministres norāde: “Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!”, kas ne vien ataino aizgājušā gada peripetijas ap valsts budžetu, bet arī plašās masās aktualizējusi interesi par sengrieķu mitoloģiju.

Pēdējos gados akcija papildinājusies ar savārstījumu/samudžinājumu meklējumiem, un te savu favorītu izraugās arī Rīgas Latviešu biedrības valde.

Šogad iznākums uzskatāmi apliecina, cik dažādi domājam – ikreiz arī pieteikumos var konstatēt, ka vienu un to pašu vārdu kāds uzskata par gada vārda titula cienīgu, kamēr cits peļ kā nevārdu.

RLB valde par savārstījumu titulējusi to pašu teicienu, ko akcijas žūrija gribējusi cildināt kā vienu no veiksmīgākajiem spārnotajiem teicieniem: “Cik tev nav naudas?”

Tikmēr, pēc žūrijas domām, par samudžinājumu līderi šoreiz uzskatāmi pērn daudzviet piesauktie “patiesā labuma guvēji”, kur nekas daudz netop skaidrs arī tad, ja sakām, kā likumos teikts, “patiesie labuma guvēji” (angļu “true beneficiaries”).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.