Pašu konservēta kukurūza 0

“Kā mājas apstākļos pareizi iekonservēt kukurūzu?”
 Māra Šubrovska Tukuma novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Lasīt citas ziņas

Kukurūza Latvijas dienvidu daļā jau pamazām sāk nogatavoties, pārējos apvidos vēl mazliet jāpagaida. Jāatceras, ka gatavie graudi ir medus maize sīkajiem putniņiem, kuri pamanās veikli ar knābīšiem atlupināt vālīti un tad no iecerētās ražas nedēļas laikā nekas pāri vairs nepaliek, tāpēc ir jānovaktē īstais brīdis, kad kukurūza tikko ienākusies un to vēl nav pamanījuši putni.

 

Drošības aspekts

Kukurūzas graudu sagatavošana ziemas krājumiem nedaudz atšķiras no ierastās konservēšanas, jo produktus ar lielu olbaltumvielu daudzumu un mazu skābju saturu, piemēram, gaļu, zivis, kukurūzu un zaļos zirnīšus mājas apstākļos jāsterilizē vairākas reizes vārīšanās temperatūrā vai arī vienu, bet tad ļoti ilgi. Tas drošības dēļ, jo pelējuma sēnīte, raugs un mikrobi iet bojā jau pirmās sterilizācijas laikā, bet tikai otrajā un reizēm pat trešajā reizē tiek iznīcinātas dažādu mikroorganismu sporas, kas var attīstīties diennakts laikā pēc pirmās karsēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rūpnieciski kukurūzu sterilizē autoklāvos ļoti augstā temperatūrā (apmēram + 130°) vismaz 6 minūtes, ko mājas apstākļos grūti nodrošināt. Tāpēc, lai sagatavotu to ziemas krājumiem, jāapbruņojas ar pacietību.

 

Kā sagatavot?

Vispirms vālītes attīra no lapām un matiņiem.

 

Gatavai kukurūzai graudus ir viegli atdalīt, bet tādai, kas vēl nav pilnbriedā, tas sagādā nelielas grūtības. Ir vairāki veidi, kā to darīt.

 

Visvienkāršākais ir ar nazi nogriezt no tievā gala uz resnāko (otrādi nesanāk). Otrs veids – vālīti ar graudiem uz pāris minūtēm ielikt verdošā ūdenī un uzreiz atdzesēt aukstā ūdenī, pēc tam uzmanīgi atdala graudus un vēlreiz nomazgā aukstā ūdenī.

Kad graudi bļodā, tos pārlasa, labos ieber caurdurī un nomazgā, tad uz 3 minūtēm ieliek verdošā sāls un cukura šķīdumā (uz litru ūdens pieber 1,5 ēdamkarotes sāls un tikpat daudz cukura). Tad virs ūdens tvaikiem sterilizētās burkās aptuveni 2∕3 no tilpuma saliek graudus, kurus pārlej ar karstu marinādi. To gatavo šādi: uzvāra ūdeni un izšķīdina tajā sāli un cukuru (1 ēdamkaroti ar kaudzi sāls un 3 tējkarotes cukura uz 1 litru ūdens). Marinādi burkās lej aptuveni vienu centimetru zemāk par burkas pleciņiem.

 

Cik ilgi karsēt?

Sterilizēšanas veids un ilgums atkarīgs no tā, kādi ir vāciņi. Ja vienreizējie metāla, kuru pievilkšanai izmanto kopš padomju laikiem pazīstamo aizgriezēju, tad burkas jākarsē ilgi, bet vienreiz. Ja metāla skrūvējamie, kurus var lietot atkal, tad ieteicamas divas reizes. Burkas pārsedz ar iepriekš novārītiem vāciņiem un liek traukā ar ūdeni. Sākotnējā ūdens temperatūra kastrolī nedrīkst būt mazāka par +70 grādiem.

Reklāma
Reklāma

Vienai reizei puslitra burkas jāsterilizē 3,5 stundas +105 grādos. Lai mājas apstākļos iegūtu šādu temperatūru, kas augstāka par ūdens vārīšanās temperatūru, uz litru ūdens, kurā ievietotas burkas, pievieno 350 gramus sāls. Pēc sterilizēšanas burkas uzreiz aizvāko un pārbauda hermētiskumu. Ļauj atdzist.

Ja izmanto traukus ar aizspiežamajiem (ar metāla stīpiņām) vai aizgriežamajiem vākiem, puslitra burkas, kas piepildītas ar kukurūzu un karstu uzlējumu, sterilizē divreiz. Pirmoreiz 80 minūtes +105 grādos, pēc 24 stundām otro reizi 65 minūtes atkal +105 grādos. Ļauj atdzist un noliek pagrabā.

Tādā pašā veidā gatavo arī mazas kukurūzas vālītes, tikai tās sākumā 3 – 4 minūtes blanšē. Pārējā tehnoloģija nemainās.

 

 

UZZIŅA

• Kukurūzu ziemai var arī saldēt un kaltēt. Saldēšanas paņēmiens ir visvieglākais un ātrākais, neprasa īpašas pūles – vien ar nazi nogriež no vālītēm graudus, saliek saldēšanas maisiņos un noglabā –18 grādos. Izmēģinot dažādus kukurūzas konservēšanas variantus, jāsecina, ka tieši saldētā iznāk īpaši kraukšķīga un aromātiska (ja to ziemā nepārvāra!), ļoti atšķirīga no veikalā nopērkamās konservētās, kurai graudiņi ir mīksti un lipīgi.

• Kukurūzu var arī kaltēt – ar visu vālīti uz siltas plīts vai kaltējamajā kastē +50 °C temperatūrā. Kalst tā diezgan ilgi: 2 – 3 diennaktis. Kad vālīte sausa, graudus ļoti viegli atdalīt. Ziemā gan jārēķinās, ka kaltētā pirms gatavošanas vismaz diennakti jāizmērcē aukstā ūdenī un pēc tam diezgan ilgi jāvāra. Ja gatavo zupu, liek kopā ar burkāniem; ja pievieno sautējumiem, sacepumiem, labāk pirms tam atsevišķi novārīt.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.