Foto: Lita Krone/LETA

Pašvaldības pēc novadu reformas: kas notiks tālāk? 4

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

“Kas notiks pēc novadu reformas – no 1. jūlija? Vai visi pašreizējo novadu saistošie noteikumi vairs nebūs spēkā? Vai arī tos sapludinās? Ir liela neziņa, kas būs un kā būs. Vai arī turpmāk saglabāsies pagastu vai novadu centri? Kas un kad varētu viest lielāku skaidrību? Kur vērsties, lai noskaidrotu par gaidāmajām izmaiņām? Pašreizajā pašvaldībā interesējoties, saņēmu atbildi, ka paši vēl neko skaidri nezinot.” – jautā Ivars S.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informē, ka saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma (ATAVL) Pārejas noteikumu 17. punktu 2021. gada pašvaldību vēlēšanās ievēlētā novada dome izvērtē novadu veidojošo bijušo pašvaldību pieņemtos saistošos noteikumus un pieņem jaunus novada saistošos noteikumus. Līdz novada saistošo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2022. gada 1. jūnijam ir spēkā novadu veidojošo bijušo pašvaldību saistošie noteikumi, izņemot saistošos noteikumus par teritorijas plānojumu, kurus izstrādā līdz 2025. gada 31. decembrim. Pēc 2021. gada 1. jūlija jaunveidojamās pašvaldības apvieno pašvaldību saimnieciskā gada budžetus un ne vēlāk kā mēneša laikā tos apstiprina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katrā no apvienotajām teritorijām būs spēkā iepriekšējo pašvaldību saistošie noteikumi, kamēr jaunā dome apstiprinās jaunos.

Cita pārejas posma nav, pašvaldība pati organizēs iekšējo normatīvo aktu un citu dokumentu aktualizāciju.

Par pagastu pārvaldēm lems pašvaldības

Administratīvais centrs nebūs vienīgā vieta, kur iedzīvotājs varēs saņemt pakalpojumus. Pašvaldībām arī turpmāk būšot jānodrošina pakalpojumi iedzīvotājiem pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, nodrošinot tos pagasta pārvaldēs, vietējā bibliotēkā vai caur klientu apkalpošanas centriem. Kuru no pakalpojumu sniegšanas modeļiem izmantot – izvēle būs pašvaldību pārziņā. Līdzšinējā prakse Latvijas pašvaldībās rādot, ka lauku pagastos tiek saglabātas pagastu pārvaldes un tiek nodrošināti dažādi pakalpojumi, un iedzīvotāji var tos saņemt tuvāk savai dzīvesvietai, pat ja pašvaldības dome atrodas pilsētā.

Par izmaiņām jāinteresējas pašvaldībā vai ministrijā

Ministrija ir sagatavojusi metodiku un informāciju pašvaldībām par administratīvi teritoriālo reformu (ATR), tā ir publicēta ministrijas mājaslapā un regulāri tiek aktualizēta. Tajā atrodamas atbildes uz  jautājumiem, kas attiecas uz ATR gaitu, līdz ar to pašvaldībām ir pieejama informācija par ATR aktualitātēm.

Tāpat ministrija ir rīkojusi vairākus vebinārus pašvaldībām: Metodika 2021. gada jaunveidojamo novadu pašvaldību darbības uzsākšanai; Metodika 2021. gada jaunveidojamo novadu pašvaldību darbības uzsākšanai – Uzņēmumu reģistrā un Valsts ieņēmumu dienestā veicamās darbības; vebināru Par attīstības programmām. Iedzīvotāji var vērsties gan pašvaldībās, gan ministrijā, rakstot uz e-pastu: [email protected], lai uzzinātu sev interesējošās atbildes par administratīvi teritoriālo reformu. Ministrijas mājaslapā arī sagatavota informācija ar biežāk uzdotajiem jautājumiem par administratīvi teritoriālo reformu.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

• Latvijā pēc 2021. gada pašvaldību vēlēšanām līdzšinējo 119 vietā ir 43 pašvaldības.

• Jaunās pašvaldību domes darbu sāks 2021. gada jūlijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.