Publicitātes foto

Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai 0

Puķu mīļiem pelargonija nav sveša – tā zied teju katra mājā. Izrādās, ka pelargonijām piemīt ārstnieciskas īpašības – augu saknes tiek lietotas klepus, elpošanas slimību, gremošanas traucējumu, caurejas un dizentērijas ārstēšanai, aknu slimību un dismenorejas gadījumā. Sīkāk stāsta „Mēness aptiekas” eksperts, Dr. biol., farmaceits Dailonis Pakalns.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 198
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 180
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
Lasīt citas ziņas

 Skaistas visas, bet īpaši vērtīgas – dažas
Tiesa, pret šīm veselības problēmām derēs ne katra pelargonija. Farmaceits, Dr. biol. Dailonis Pakalns uzsver: “Vērtīgā droga ir melnās pelargonijas (Pelargonium sidoides DC.) un nierveida pelargonijas (Pelargonium reniforme Curt) saknes (Pelargonii radix). Šīs sugas atšķiras ar lapu formu, ziedlapu un putekšņlapu krāsu.

P. sidoides ir tumši sarkani vai gandrīz melni ziedi, sirds formas lapas un dzeltenīgas putekšņlapas, bet P. reniforme zigomorfajiem ziediem ir purpursarkanas ziedlapas, divas īpatnējas svītras augšējām ziedlapām, iezaļganas putekšņlapas un nierveida lapas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Dailonis Pakalns stāsta, ka nozīmīga ir smaržīgo pelargoniju grupa ar katrai sugai raksturīgo rožu, citrusaugļu, mētru, kanēļa, dažādu augļu aromātu.

Grupā ir rožu pelargonijas (P. graveolensL’Hér.) hibrīdi un šķirnes, kuru ēterisko eļļu izmanto parfimērijā, bieži – rožu eļļas viltošanai. Fitoterapijā lieto gremošanas, brūču, elpceļu, drudža un nieru slimību gadījumā, kā relaksējošu ēterisko eļļu aromterapijā.

Ābolu pelargonijai (P. odoratissimum (L.) L’Hér.) piemīt savelkošas, tonizējošas, antiseptiskas īpašības. Ēterisko eļļu ar ābolu smaržu lieto aromterapijā. Pelargoniju lapas un ziedus izmanto kā aromatizētājus kulinārijā. 

Kā pelargonija nonāca mūsdienu medicīnā?

Ārstniecisko īpašību dēļ pelrghoniju (P. sidoides DC un P. reniforme Curt) saknes iecienījuši tradicionālie Dienvidāfrikas zulusu un bantu dziednieki. Tās lieto klepus, krūšu slimību, ieskaitot tuberkulozi, gremošanas traucējumu (arī caurejas un dizentērijas) ārstēšanai, aknu slimību un dismenorejas gadījumā.

“Anglijā un Eiropā droga introducēta, pateicoties britu mehāniķim Čārlzam Henrijam Stīvenam, kurš 19. gadsimta beigās izveseļojies no tuberkulozes, lietojot zulusu dziednieku gatavoto pelargonijas sakņu novārījumu. Atgriezies Anglijā, Stīvens organizēja zāļu ar nosaukumu Stīvena diloņa līdzeklis ražošanu, ko turpināja arī pēc Pirmā pasaules kara.

Līdzekļa izmantošanā iesaistījās Šveices ārsts A. Sehehaje – ir dokumentēti fakti par aptuveni astoņiem simtiem tuberkulozes pacientu, kuri ārstēti ar Stīvena zālēm ārstētu.

Sākotnēji Anglijā preparāts izplatīts kā pulverizētas drogas suspensija ūdenī, vēlāk – kā etanolu un glicerīnu saturošs šķidrums vai kā drogas novārījums. Šveicē lietots šķidrais ekstrakts, bet Vācijā – pulverizēta droga, ekstrakts vai tinktūra.

Līdzekli iekļāva Vācijas Nacionālajā formulārā, taču to plaši nepopularizēja, kamēr 1977. gadā Minhenes Universitātē netika identificēta izcelsmes droga. Atjaunojās interese par drogu un farmakoloģiskā izpēte – to sāka izmantot bronhīta un saaukstēšanās simptomu novēršanai. Pilnībā preparāts Vācijā autorizēts kopš 2005. gada,” Rīgas farmaceitiskās fabrikas Dr. Pakalna produktu līnijas tēvs Dailonis Pakalns.

Vai tiešām ārstē tuberkulozi?

Pelargoniju ekstraktu darbība vērtēta pacientiem ar akūtu bronhītu, akūtu sinusītu, parasto saaukstēšanos un tonsilofaringītu. “Pierādīts, ka P. sidoides ekstraktam piemīt antibakteriāla un pretvīrusu darbība, ko nodrošina gallusskābe un citi fenolu grupas savienojumi, bet imūnmodulējošu aktivitāti – fenolskābes atvasinājumu un kumarīnu kombinēta darbība.

Īpaši pētīta ir pelargoniju iedarbība pret tuberkulozes izraisītāju, taču neviens preparāts nav iedarbojies pret Mycobacterium tuberculosis. Uzskata, ka vēsturiski aprakstītā prettuberkulozes efektivitāte var būt saistīta ar aktivizējošu ietekmi uz imūnsistēmu. Tika ierosināts lietot ekstraktu augšējo elpceļu akūtu infekciju, parastās saaukstēšanās un akūta bronhīta simptomātiskai ārstēšanai, neizmantojot antibiotikas.”            

Oficiāli akceptētā izmantošana

  • Kā oriģināls preparāts pirms vairāk nekā 30 gadiem dažās valstīs reģistrēts pelargoniju sakņu šķidrais ekstrakts.
  • Pelargoniju preparāti autorizēti un reģistrēti 15 Eiropas Savienības valstīs. Ārpus Eiropas preparātu lieto Ziemeļamerikā un Meksikā.
  • Raksturojums dots EMA AIZK gada monogrāfijā ar pievienoto ekspertu novērtējumu par drogas medicīnisko izmantošanu, kas pārskatīts 2018. gadā. Piemēram, mainītas indikācijas attiecībā uz akūto bronhītu, pēc revīzijas akceptējot kā tradicionālu medicīnisko preparātu parastās saaukstēšanās simptomātiskai ārstēšanai.
  • Atcelta ieteiktā lietošana bērniem līdz sešu gadu vecumam.
  • Zināmas pelargoniju kombinācijas ar vitamīniem, minerālvielām un/vai citām drogām vai to preparātiem. Kombinācijās sūkājamajās tabletēs kopā ar askorbīnskābi, cinka citrātu. Pēdējos gados – bieži kopā ar ehinācijas drogām. Maisījumos iekļautas arī citas drogas – dzeltenās genciānas saknes, gaiļbiksītes, deviņvīruspēka un melnā plūškoka ziedi, verbēnas laksti.

 Kādās zāļu formās sastopama un kā drīkst lietot?

“Apstiprināta ir lietošana perorāli. Lieto šķidro ekstraktu 1:8–10, kas gatavots ar 11% etanolu, un sauso ekstraktu 4–25:1, ko iegūst, iztvaicējot šķidro. Devas pieaugušajiem un pusaudžiem no 12 gadu vecuma: šķidrais ekstrakts 1,19–1,25 ml; sausais ekstrakts 20 mg trīs reizes dienā. Bērniem no sešu līdz divpadsmit gadu vecumam: šķidrais ekstrakts 0,79–0,83 ml trīs reizes dienā; sausais ekstrakts 20 mg divas reizes dienā. Sauso ekstraktu lieto apvalkotās tabletēs.

Gatavo tinktūru (1:10) un sīrupu, ietilpst pulveros karstā dzēriena gatavošanai. 7,5 ml sīrupa atbilst 20 mg sausā ekstrakta,” stāsta „Mēness aptiekas” eksperts Dailonis Pakalns un piebilst, ka, lietojot šos preparātus, nav nepieciešama medicīniskā uzraudzība. Ieteiktais lietošanas ilgums – viena nedēļa.

 Kad ir jāuzmanās?

Lai gan riski ar nopietnam blaknēm nav konstatēti, pelargonijas sakni saturošus līdzekļus neiesaka grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā, ka arī bērniem līdz sešu gadu vecumam, jo trūkst apstiprinošu datu.

Farmaceits norāda, ka ļoti reti, mazāk nekā vienā gadījumā uz 10 000, iespējami gremošanas traucējumi: caureja, diskomforts kuņģī, sāpes pakrūtē, slikta dūša, vemšana, deguna un smaganu asiņošana, disfāgija, alerģiskas reakcijas.

Retajos gadījumos, ja konstatēts hepatīts, lietošana jāpārtrauc nekavējoties. Gremošanas sistēmas blaknes, kas parasti spontāni pāriet, var izskaidrot ar sastāvā ietilpstošo tanīnu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 16
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
4 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 198
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 180
17 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 168
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 133
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
2 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
6 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 43
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 6
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 13
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ķekavas dome atceļ iepriekš izsniegto licenci azartspēļu zālei 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Robežsargi trešdien novērsuši 20 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas robežu 7
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 46
23 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 34
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 60
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pāragri mūžībā devies kulta seriāla “Sekss un lielpilsēta” aktieris 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
23 stundas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija
12:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Vanda, Veneranda un Venija
12:13
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas
12:02