Foto: Fotolia

Pensiju fondi aizvadītajā gadā strādājuši ar zaudējumiem, bet banku peļņa no tā necietīs 0

Pagājušais gads 2.pensiju līmenī uzkrātajam kapitālam bija ļoti bēdīgs. Banku pārvaldītie pensiju plāni strādāja ar mīnusiem un sociālā nodokļa maksātāju uzkrātais pensiju kapitāls samazinājās par vairāk nekā 100 miljoniem eiro, atgādina raidījums “Nekā personīga”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
16 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 71
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
Lasīt citas ziņas

Visvairāk cieta aktīvie pensiju plāni, kas iedzīvotāju maksājumus iegulda pasaules uzņēmumu akcijās un valstu obligācijās. Lielākais neveiksminieks ir “PNB bankas”, iepriekš “Norvik”, fonda plāns “Gauja”. Tas pazaudējis 10 % kapitāla.

”Mūsu ieguldījumi pārsvarā ir veikti Eiropas uzņēmumu akcijās, un tieši Eiropas uzņēmumu akcijas cieta visvairāk. Tirgi attīstās viļņveidīgi, viņi aug, krīt, un tas parādās mūsu plānu rezultātos un arī citu fondu pārvaldnieku rezultātos, un no tā mēs nevaram izvairīties,” skaidro Ģirts Veģeris, “PNB Asset Management” valdes loceklis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krietni zaudējumi arī “SEB” bankas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības pensiju plāniem. Populārākais “SEB” aktīvais plāns pazaudējis septiņus procentus.

”Aizvadītais gads bija, es neteiktu, ka unikāls varbūt tik ļoti, cik tāds var gadīties un tāds ir gadījies, kad mīnusā bija gan akcijas, gan obligācijas, gan visi ģeogrāfiskie reģioni. Līdz ar to runāt, ka kaut kur varēja izvairīties pavisam no … droši vien nevaram. Tas, ko varam redzēt, ka, jā, nu, obligācijas un konservatīvie plāni bija ar mazākiem mīnusiem nekā aktīvajiem plāniem, bet, nu, teikt, ka visiem vajadzēja ieguldīt kaut kur x un visiem būtu bijis labi, tā diemžēl nebija. Mīnusi bija visos finanšu tirgos,” uzskata Kristīne Lomanovska, “SEB dzīvības apdrošināšanas” valdes priekšsēdētāja.

Galvenais vaininieks akciju cenu kritumam ir ASV prezidents Donalds Tramps. Viņa pieteiktie tirdzniecības kari Ķīnai un draudēšana ar tarifiem pārējiem radīja neticību uzņēmumu spējai pelnīt.

Tāpat pie vainas esot politiskā nestabilitāte Eiropā, piemēram, dzelteno vestu protesti Parīzē, kā arī naftas cenu kritums. Arī šo gadu eksperti nesola spožu.

Vissliktākajā situācijā ir tie pāris tūkstoši sirmgalvju, kam pensionēšanās vecums ir pienācis tagad – decembrī un janvārī.

Viņi var izvēlēties saņemt vecuma pensiju, bet 2.līmeni neaiztikt cerot, ka akciju tirgus atdzīvosies.

”Ar katru gadu aizvien vairāk pensiju otrā līmeņa dalībnieki pensionējas. Pagājušā gadā tie bija aptuveni 15 tūkstoši dalībnieku, kas izvēlējās izmantot 2.līmeņa kapitālu. (..) Ir iespēja cilvēkiem atlikt otrā līmeņa kapitāla izmantošanu, ko arī daudzi izmanto,” saka Ilze Vindele, VSAA Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte.

Statistikas dati par uzkrājumiem nav diez ko iepriecinoši. Vidējā pensija personām, kas 2001.gadā izlēma piedalīties arī otrajā pensiju līmenī, tagad ir 307 eiro un sešdesmit centi. No tiem pensiju otrais līmenis ir devis 9 eiro un 68 centus. Mazāk nekā trešā daļa no viņiem uzkrājuši vairāk nekā 3000 eiro, kas dod 15 un vairāk eiro piemaksu.
Pēc šiem datiem gan nedrīkst vērtēt pensiju sistēmu, jo tā plānota, ka īstais labums var būt tikai tiem 2.līmeņa dalībniekiem, par kuriem fondos maksāts vismaz 30 gadus.

Lielākās ieguvējas no otrā pensiju līmeņa līdz šim ir bijušas bankas. Pat ja pensiju kapitāls ir cietis zaudējumus, fonda pārvaldnieku ienākumi no tā būtiski necieš, un miljonu peļņa ir garantēta.

Visos pensiju plānos kopā ir uzkrāti 3,7 miljardi eiro. Šis skaitlis īpaši strauji aug pēdējos gados līdz ar minimālās algas celšanu. Pērn no sociālā nodokļa maksājumiem tas papildināts ar 530 miljoniem. Ļoti dāsnas komisijas saņēmuši arī kapitāla apsaimniekotāji. Pat divus procentus, vēsta raidījums.

2016.gadā pensiju plānu pārvaldniekiem aizgāja 39 miljoni eiro, 2017.gadā 42 miljoni. Piecpadsmit gadu laikā 250 miljonus eiro. Tikai no 2018.gada komisijas ir samazinātas un fondu pārvaldītāju ienākumi saruks.

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece:“Pašiem dalībniekiem, izvēloties vai mainot līdzekļu pārvaldītāju, vai arī līdzekļu pārvaldītāju planus, vienmēr ir jāskatās, kādas ir šīs komisijas maksas. Bet nākamais – mēs arī pie kā strādāsim un arī mēģināsim stāstīt un informēt, kad ja arī ir vēlme mainīt līdzekļu pārvaldītāju vai kādu no šiem plāniem, vienmēr ir jāskatās visi kopumā šie rādītāji . Tā doma ir tāda, lai paši dalībnieki veicina konkurenci starp līdzekļu pārvaldītājiem un viņi ir tie, kas izvēlas, nevis otrādi.”

Latvijas pensiju sistēma ir sarežģīta. 2.pensiju līmenis prasa, lai nodokļu maksātājam būtu pamatzināšanas par vērtspapīru tirgus principiem. Tomēr joprojām liela daļa iedzīvotāju pat nezina, kas pārvalda viņa pensijas uzkrājumu.

80 procenti jauniešu paši neizvēlas pensiju pārvaldītājus un tiek automātiski sadalīti par konservatīvajiem pensiju plāniem. Lielākoties interese parādās tikai īsi pirms aiziešanas pensijā, kad neko mainīt vairs nevar.

“Tajā tālajā 1996.gadā, kad kopumā Latvijā tika būtiski mainīta pensiju sistēma, un viens no šiem pamat stūrakmeņiem bija palielināt paša cilvēka līdzdalību. Protams, šajā laikā mums ir veicies ļoti dažādi, un jāsaka, ka tie rezultāti vai tas fakts, nav tik ļoti, tas, kā mēs, dizainējot šo pensiju sistēmu, arī sagaidījām. Tur, protams, ir ļoti daudz un dažādi šie iemesli, viens, ko varētu minēt, ka šī pensiju sistēma ir ļoti sarežģīta no vienas puses, no otras puses arī, cik mēs vispār gribam un interesējamies būtībā par sevi,” atzīst J.Muižniece.

Latvijas pensiju sistēmu eksperti uzskata par vienu no pasaulē progresīvākajām un ilgtspējīgākajām.

Tās pamatprincips ir apdrošināšanā – jo lielākas iemaksas, jo lielāka būs pensija. Pensiju sistēma sāka strādāt 1996.gada 1.janvārī. Otrais pensiju līmenis startēja piecus gadus vēlāk. Cerības bija lielas.

“Kāds ir mērķis? Pirmkārt, ja jūs esat apdrošināšanas sistēmā 30 gadus, un veicis sociālās apdrošināšanas maksājumus, pirmais pensiju līmenis, tas ir tas, kur pensijas maksā šodien strādājošie esošajiem pensionāriem, jums nodrošina 40 procentus iepriekšējā ienākuma aizvietošanai. 2. līmenis, tas, ko mums vajadzētu uzkrāt un kurus jau vajadzētu katram personīgi uzmanīt, kas ar viņu notiek, jums nodrošinātu 20 procentus no iepriekšējā ienākuma aizvietojuma. Un, ja jūs esat gudrs, apzinīgs un zinošs, jūs varat investēt pensiju fondos un vēl saņemt 10 procentus. Līdz ar to pie apdrošināšanas perioda 30 gadi jūs varētu saņemt 70 procentus no iepriekšējā mūža aizvietojuma,” skaidro Vladimirs Makarovs, bijušais labklājības ministrs (1995.-2000.).

Tagad uz šādu proporciju cerēt vairs nevar. Plānojot reformas, bija paredzēts, ka 2.pensiju līmenī ieskaitīs 10 procentus no algas. 2008.gadā iemaksas samazināja līdz diviem procentiem, tagad likumā paredzēti seši procenti. Sistēmas veidotāji bija rēķinājuši, ka mazāk būs nodokļu nemaksātāju.

“Tāpēc, vai piepildījās – nē! Bet jebkura sistēma ir jālolo. Viņu nevar palaist un cerēt, ka viņa strādās. Viņa ir jāuzmana, jāprasa atskaites. Kāpēc nestrādā 2.līmenis? Ā, bija krīze, mēs tur samazinājām, bet sabiedrībai tas ir jāskaidro un sabiedrība jāapmāca menedžēt savus ienākumus!” saka V.Makarovs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdz šim neviens vēl nav pārspējis “Swedbank” pensiju ieguldījumu plāna “Dinamika” 2008.gada antirekordu, kad tas zaudēja ceturto daļu kapitāla.

Ilgtermiņā visos plānos ieguldītais kapitāls ir audzis. Līderis joprojām ir “PNB bankas” plāns “Gauja”, kas desmit gados vidēji audzis par 5 procentiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
15 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 71
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Velves” strīds par Stradiņa slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu iepirkumu nonācis AT
43 minūtes
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
10:01
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
10:00
LE
LETA
Ziņas
Izraēla jaunā Covid-19 paveida dēļ slēdz robežas ārvalstniekiem 11
09:45
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš kopš šobrīd ir vispieprasītākais tirgū?
52 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet gaidāms sīks sniegs vai smidzināšana. Laika prognoze svētdienai
40 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
54 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda: Ar vēju par lētākām cenām jeb Latvija ir lielas izvēles priekšā 3
1 stunda
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
50 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pakāpeniski iestājas meteoroloģiskā ziema
32 minūtes
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Labākais auto ir dienesta auto!” Kurš spēkrats ir iecienīts gan biznesā, gan privātpersonu aprindās?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 142
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 14
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 46
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 79
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 138
16 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 93
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
3 dienas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 50
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 90
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 25
Ekskluzīvi 20 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 31
16 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
15 minūtes