Foto-Fotolia

Pirms gādāt ledusskapi, uzzinām to atšķirības 0

Pirms četriem gadiem veikalā nopirkām ledusskapi bez garantijas termiņa, laikam lietotu. Vasarās to ieslēdzām, ziemā izslēdzām. Tagad ledusskapis vairs nestrādā. Vai tas sabojājies tādēļ, ka periodiski to nedarbinājām? Kādu jaunu ledusskapi iesakāt pirkt, lai tērētu mazāk elektrības? MARUTA Bauskā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Iegādājoties ledusskapi, jāpievērš uzmanība tā funkcionalitātei, ekonomiskumam, energoefektivitātes klasei un kopējam elektroenerģijas patēriņam, jo, lietojot katru dienu, tas ietekmēs elektrības rēķinu. Ja, izvēloties ledusskapi, galvenais kritērijs ir patērētā elektroenerģija, būtiski ir zināt, kas var palielināt un samazināt ledusskapja apetīti.

A+, A++ un A+++ klase


Ledusskapjiem A+, A++ un A+++ norāda energoefektivitātes klasi, ko mājsaimniecības ierīcēm piešķir CLASP (Collaborative Labeling and Appliance Standards Program). Tā ir globāla bezpeļņas organizācija, kas iestājas par vienotu tehnoloģiju standartizāciju un marķējumu izveidi. Ledusskapji ir viena no preču grupām, kam obligāti jānorāda energoefektivitātes klase. Klases iedalāmas no D līdz A+++, un tās 
atspoguļo ierīces efektivitāti jeb nodrošinātās funkcijas pret kopējo elektropatēriņu. Parasti augstākas klases ierīces (A+++) patērē mazāk elektroenerģijas nekā zemākas klases ierīces (D).

CITI ŠOBRĪD LASA

Iedziļinoties energoefektivitātes klasēs, jā
uzsver, ka tās piemēro dažādiem parametriem. Uz ledusskapjiem attiecas tieši energoefektivitāte, ko apzīmē ar kādu no burtiem. Eiropas Savienības regulas paredz, ka ledusskapju zemākais klases apzīmējums ir A+. Aptuvenais elektroenerģijas patēriņa diapazons attiecīgajām klasēm (kwh/annum nozīmē novērtēto elektropatēriņu gadā):

• A+ 500–235 kwh/annum,

• A++ 235–170 kwh/annum,

• A+++ no170 kwh/annum.

Var uzskatāmi redzēt, ka ir atšķirība, vai iegādāsiet A+ vai A+++ klases ledusskapi.

Ekstras un papildfunkcijas


Pētot dažādu ražotāju ledusskapju piedāvājumu, rodas jautājums, vai moderno ledusskapju papildfunkcijas, piemēram, funkcija, kas brīdī, kad ledusskapis ir piepildīts, automātiski ieslēdz papildu atdzesēšanu, Frost Free sistēma, kas novērš apsarmojuma un ledus veidošanos saldētavas iekšpusē, LCD displejs un citas ekstras, ietekmē elektrības patēriņu. Eksperti atzīst, ka katrai funkcijai, kas tiek darbināta ar elektronikas palīdzību, ir nepieciešams resurss. Šo resursu ledusskapja gadījumā sniedz kompresors. Tāpēc – jo efektīvāks kompresors, jo mazāks elektroenerģijas patēriņš. Efektīvs kompresors spēj nodrošināt daudzas ledusskapja funkcijas, patērējot pavisam maz elektroenerģijas, neefektīvs kompresors patērēs daudz arī bez papildu funkcijām. Tātad nevar skaidri apgalvot, ka 
funkcionāli ledusskapji ir ar augstu 
elektroenerģijas patēriņu. Pirkšanas brīdī rūpīgi jāizpēta ledusskapja marķējums.

Ietilpība 


Cik ļoti ledusskapja ietilpība ietekmē elektroenerģijas patēriņu? Ja runā par līdzīga izmēra ledusskapjiem, tad tilpuma atšķirības ietekme ir minimāla. Papildu 20 litri, ko varat iegūt, būs jūtami brīdī, kad mēģināsiet ledusskapī ievietot kādu lielāku piena burku, nevis maksājot elektrības rēķinu. Protams, ja izmēra atšķirība starp ledusskapjiem ir būtiska, atšķirsies arī elektroenerģijas patēriņš. Ja iepriekšējais ledusskapis stāvēja pustukšs, diezin vai ir racionāli pirkt tāda paša lieluma kasti, jo maza izmēra ledusskapji patērēs arī mazāk elektroenerģijas.

Reklāma
Reklāma

Samazinājums pašu spēkiem


Ir gana daudz lietu, ko paši varam veikt, lai samazinātu ledusskapja apetīti. Pirmkārt, jācenšas turēt to atstatus no siltuma avotiem – plīts, radiatoriem, tiešajiem saules stariem. Siltums no šiem avotiem ledusskapim ir jāatdzesē papildus. Otrkārt, jāseko, lai blīvgumijas būtu tīras un nesabojātas, jo tieši tās nodrošina, lai siltums nenonāktu iekšienē. Treškārt, ja ledusskapim nav automātiskās atkausēšanas funkcijas, jāraugās, lai neuzsalst bieza sarmas kārtiņa – katrs liekais milimetrs var palielināt patēriņu pat par 10%! Savukārt katrs neatkausētā ledus centimetrs ledusskapja saldētavas nodalījumā elektroenerģijas patēriņam piepluso 10%. Ceturtkārt, periodiski jānotīra putekļi no ledusskapja aizmugures. Gan ledusskapim, gan saldētavai var regulēt temperatūru. Optimāli ledusskapja tilpnē būtu uzturēt +5 °C, bet saldētavā -18 °C.

UZZIŅA

Ja ledusskapi periodiski izslēdz un pusgadu nedarbina, vai tam samazinās mūžs? Eksperti atgalvo, ka ne. Ja ledusskapi atslēdz uz pusgadu, tam nevajadzētu ietekmēt tā mūža ilgumu. 
Ja vēlaties tā rīkoties, noteikti ir jāizņem visi ledusskapī esošie produkti un durvis jāatstāj pusatvērtas, citādi tas sasmaks.

Svarīgi 


Kā zināt, cik vidēji ledusskapis patērē mēnesī? Uz katra ledusskapja ir uzlīme ar norādi par produkta energoefektivitātes klasi, tilpumu un kilovatstundu patēriņu gadā (kwh/annual). Vidēji gadā ledusskapji patērē 250 kilovatstundu, ekonomiskākie – mazāk par 
200 kilovatstundām, bet ledusskapji ar divām durvīm – aptuveni 500 kilovatstundu. 
Runas par to, ka ledusskapis apēd trešdaļu mēnesī iztērētās elektroenerģijas, ir 
pārspīlētas. Tā notiek tikai tad, ja tas ir bojāts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.