Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ES delegācijas Ukrainā vadītājam Mati Māsikam 18. aprīlī iesniedz aizpildītu iestāšanās ES anketu.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ES delegācijas Ukrainā vadītājam Mati Māsikam 18. aprīlī iesniedz aizpildītu iestāšanās ES anketu.
Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX

ES atbalsta Ukrainu karā pret Krieviju, bet vēl nav gatava ātri uzņemt savienībā 0

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

 

Jau piektajā dienā pēc Krievijas iebrukuma Ukraina Eiropas Savienībai (ES) steigšus iesniedza iestāšanās pieteikumu. Nākamajā dienā (1. martā) Eiropas Parlaments jau oficiāli rekomendēja Ukrainai piešķirt kandidātvalsts statusu.

CITI ŠOBRĪD LASA

8. aprīlī EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena Kijivā svinīgi pasniedza Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim anketu, kuras aizpildīšana ir pirmais solis uz ES kandidātvalsts statusa piešķiršanu. Bet jau 18. aprīlī Zelenskis ES delegācijas Ukrainā vadītājam Mati Māsikam iesniedza šo ES anketu aizpildītu. “Ārkārtas laiks pieprasa ārkārtas pasākumus un ārkārtas ātrumu,” saņēmis šo anketu, tvītoja ES pārstāvis. Kur novedīs ārkārtas ātrums?

 

Galvu reibinošā tempā

Ukraina cer kļūt par pilntiesīgu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti 2024. gadā, steidza paziņot Ukrainas pirmā vicepremjere un ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko.

“Komisija ir sākusi izvērtēt atbildes uz anketas pirmo daļu, kuru mēs saņēmām 18. aprīlī. Mēs esam gatavi atbalstīt Ukrainas iestādes šajā svarīgajā procesā,” “Latvijas Avīzei” vēstīja Ana Pisonero Hernandeza, EK pārstāve kaimiņattiecību un paplašināšanās jautājumos.

EK priekšsēdētāja noslīpētajai, rutinētajai un lēnajai iestāšanās procedūrai solīja paātrinātu pieteikuma izskatīšanu. Ko EK priekšsēdētāja ar to domāja? “Eiropas Komisija rūpīgi un ātri strādās pie tā, lai atzinumu pabeigtu nedēļu, nevis gadu laikā,” atbildēja Ana Pisonero.

Divu gadu laikā iestāties līdz šim nav izdevies nevienai dalībvalstij.

Ātrākais laiks ir Somijai, Zviedrijai un Austrijai, kuras iestāšanās sarunas pabeidza triju gadu laikā. Jāatgādina, ka šīs valstis bija teritoriāli nesadalītas, tur nekaroja un demokrātijas kritēriji jau bija izpildīti, un arī ES likumdošanai valsts bija jau pieskaņojusies, jo tās jau bija cieši integrējušās ES koptirgū.

 

Karojoša ES dalībvalsts?

Šis savukārt ir iesniegums no valsts, kuru daļēji okupējis un kurā karo citas valsts karaspēks. Vai ES var uzņemt karojošu dalībvalsti? Uz šo jautājumu EK izvairās atbildēt.

“Atbildes palīdzēs Komisijai sagatavot novērtējumu par Ukrainas pieteikumu, ņemot vērā dalības kritērijus. Anketas ir iekšējie dokumenti, kas palīdz Komisijai sagatavot atzinumus, tāpēc Komisija šos dokumentus nepublicē. Kad Komisija ir pieņēmusi atzinumus, tos publisko,” tā uz jautājumu atbild EK pārstāve Ana Pisonero.

“Ārkārtas gadījums nav paplašināšanās vai iestāšanās iesniegums, bet gan politiskais konteksts, jo pirmoreiz ES vēsturē pieteikumu kandidātvalsts statusa saņemšanai iesniedz valsts, kura atrodas kara situācijā,” “Latvijas Avīze” skaidroja Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas profesore Žaneta Ozoliņa.

“Ukraina jau sen gatavojas dziļākam integrācijas procesam Eiropas Savienībā, kopš 2014. gada – ļoti motivēti un intensīvi. Ukraina vienmēr sūdzējusies, ka no ES nav nācis signāls par to, vai Ukraina varētu kļūt par kandidātvalsti. ES dalībvalstu viedokļi par to ir dalījušies. Pēdējās nedēļas laikā šis signāls ir dots: jā, jūs varat būt kandidātvalsts! Iestāšanās gan nebūs ātra,” diplomātiskās atbildes tulko LU profesore.

 

Jāpiekrīt visiem

Kā zināms, lai “klubiņā” uzņemtu jaunu biedru, ir jāpiekrīt pilnīgi visām dalībvalstīm.

Austrijas ārlietu ministrs Aleksandrs Šallenbergs sestdien Eiropas mediju samitā publiski paziņoja, ka Ukrainai nevajadzētu piedāvāt dalību Eiropas Savienībā. Pilntiesīgas dalības vietā Ukrainai piedāvātu pievienošanos ES ekonomiskajai zonai vai arī pašreizējā statusa saglabāšanu. Eiropadomes jūnija samitā, kurā ukraiņi cer uz jāvārdu, atbildes jā­sniedz Rietumbalkānu valstīm, kas pašlaik ir iestāšanās sarunu procesā, norādījis ministrs.

Arī Eiropas Komisija vairās nosaukt jelkādus termiņus. “Virzība uz ES ir balstīta uz vispāratzītiem kritērijiem, kas kandidātvalstīm ir jāizpilda un kam būs vajadzīgs zināms laiks un būtiski centieni. Paplašināšanās ir uz pašu nopelniem balstīts process,” atbild Ana Pisonero. Bet arī tad, kad kandidātvalsts mājasdarbus būs izpildījusi, “lēmumi par nākamajiem soļiem ir ES Padomes rokās,” atbild EK pārstāve.

“Tikmēr, kā uzsvēra ES vadītāji, mēs esam apņēmušies turpināt stiprināt mūsu saites un padziļināt mūsu partnerattiecības, lai atbalstītu Ukrainu, Moldovu un Gruziju to Eiropas ceļā saskaņā ar mūsu asociācijas nolīgumu un padziļinātu un visaptverošu brīvās tirdzniecības zonu.”

Tad kāpēc Urzula fon Leiena retorikā tik optimistiska?

“To, vai valsts virzās eirointegrācijas virzienā, nosaka arī sabiedrības noskaņojums, apņemšanās un iesaiste. Ukrainā sabiedrība skaidri pateikusi, kuras vērtības ir svarīgas. Nevis filozofiskās pārdomās, bet kuras aizstāv ar asinīm un dzīvībām. Tas daudz vairāk spēj pārliecināt atturīgās ES dalībvalstis,” spriež Žaneta Ozoliņa.

“Skeptiskas balsis ir un būs. Bet skeptiskās balsis šodien nenozīmē, ka tādas tās būs arī tad, kad būs jābalso. Atcerēsimies mūsu ceļu uz ES – arī mūs ne visi vēlējās redzēt savienībā, piemēram, Francija, Austrija.”

Atgādināšu, ka Latvija savu pieteikumu iestājai Eiropas Savienībā iesniedza 1995. gadā. Bet, pirms vēl sākt iestāšanās sarunas, pagāja četri gadi, kuru laikā Igaunijai durvis jau bija vaļā, bet par Latviju noteica gaidīt nākamo paplašināšanās kārtu.

“Arī Latvijai tobrīd bija tas īsais politiskais moments – vēl 1997. gadā Eiropadomes laikā daudzas valstis negribēja ne dzirdēt, bet jau 1999. gadā kļuvām par kandidātvalsti un tikām uzaicināti sākt iestāšanās sarunas. Kad durtiņas paveras, tad ne vien kāja jāieliek, bet jāiespraucas ar visu ķermeni,” tā to atceras Žaneta Ozoliņa, kura tajā laikā strādāja EK delegācijā Latvijā.

“Ukraina rīkojusies ļoti gudri. Jā, ir Kopenhāgenā 1993. gadā noteiktie iestāšanās kritēriji, bet šobrīd iestājies tas, ko sauc par politisko momentu. Ukraina veiksmīgi izmanto šo momentu, demonstrējot eiropeisko vērtību aizstāvēšanu ar ieročiem,” secina profesore

Viedokli

Urzula fon der Leiena, EK priekšsēdētāja, Kijivā, 8. aprīlī: “Ukraina pieder Eiropas saimei. Mēs esam sadzirdējuši jūsu lūgumu, skaļu un skaidru. Un šodien mēs esam šeit, lai sniegtu jums pirmo pozitīvo atbildi. /../ Mēs šo procesu paātrināsim, cik vien varēsim, vienlaikus nodrošinot, ka tiek ievēroti visi nosacījumi.”

SAISTĪTIE RAKSTI

 

Jūlija Sviridenko, Ukrainas pirmā vicepremjere un ekonomikas ministre: “Mēs ceram saņemt kandidātvalsts statusu uz iestāšanos ES jau šī gada vasarā. Mūsu pieteikuma pirmā daļa jau ir iesniegta. Tikpat straujiem tempiem mēs izpildīsim visas prasības Ukrainai kā nākamajai ES dalībvalstij. Tas ir mūsu īstenas demokrātijas un brīvības ceļš.”

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 10. augustā
23:30
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 4
21:40
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā?
“Latvieši ir iedzimti pesimisti.” Lejiņš par iedzīvotāju šaubām, vai krīzes gadījumā NATO Latviju aizstāvēs
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Kovids kļūst lipīgāks. Kas notiks rudenī?
Rajevskis: Ja negribat idiotus Saeimā, ejiet uz vēlēšanām! 24
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Pastrādājis smalkos ārzemju restorānos, šefpavārs Artūrs Taškāns “uzmet tvaiciņu” Valmierā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs