Foto: Olga_Ionina/SHUTTERSTOCK

Praktiski ieteikumi, kā izvēlēties labākos stādus savam dārzam 0

Piemērotas un pārbaudītas šķirnes Latvijas bargākā klimata zonām vajadzētu meklēt audzētavās, kuras atrodas šajās zonās, skaidro z/s “Sprogas” saimnieks Ivars Tīcs no Vidzemes. Taču nevar tikai iegādāties stādu un cerēt, ka tas augs bez īpašas aprūpes.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Jo nelabvēlīgāka dārza vieta, jo vairāk jāgādā par jauno kociņu – jo labāk tas ieaugsies, jo sekmīgāk pārziemos. Ziema mazāk ietekmēs tagad – pavasarī – stādītos kokus. Sevišķi svarīgi tas kauleņkokiem.

Stāda pēc iespējas agrāk, negaidot silto maiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augiem paredzēto vietu uzrok, atbrīvo no daudzgadīgo nezāļu saknēm. Katram kociņam izveido apdobi aptuveni metra diametrā. Tai nedrīkst ļaut aizaugt ar nezālēm, jo tās atņemtu barības vielas, mitrumu un nomāktu jaunos stādus. Pēc iestādīšanas vēlams sakņu zonai uzbērt mulčas kārtu. Mazam dārzam labi derēs parastā mizu mulča (lielam dārzam par dārgu). To arī viegli iegādāties, jo pildīta ērti cilājama tilpuma maisos. Priežu mizu mulča laba arī ar to, ka sadalās lēnām un kalpos vairākus gadus. Derēs arī zaru šķeldas mulča (izdevīgi tiem, kam ir zaru smalcinātājs).

Stādiem patiks arī sasmalcināta pļautā zāle – tā saglabās mitrumu un pasargās no nezālēm, piedevām papildinās augsni ar barības vielām. Vienīgi zāles klājums regulāri jāatjauno, jo tas ātri sadalās. Lietojot kā mulču zāli, jāatceras, ka to nedrīkst likt pārāk tuvu stumbram – zālei trūdot, izdalās liels karstums, kas var bojāt kociņa mizu.

Nav ieteicams mulčai izmantot svaigas zāģskaidas (patrūdējušas skaidas derēs).

Ja plānots stādīt kociņu vai krūmu rindu, labi der arī ģeotekstila klājums. To uzrullē uz sagatavotas augsnes (piemērota metru platā). Malas nostiprina, vajadzīgajās vietās izgriež caurumus un iestāda augus. Šim segumam ūdens sūksies cauri, taču neizgaros, saglabājot augsnei vajadzīgo mitrumu.

Kad koks būs ieaudzies, tam mulča vairs nebūs tik svarīga. Savukārt šogad iestādītie kociņi sausā laikā kārtīgi jālaista.

Ivars Tīcs atklāj arī savu viltību, kā audzēt persikus skarbākās klimatiskajās joslās, – viņš persikus stāda siltumnīcā, tās ziemeļu galā. Kociņus veido zemus, regulāri apgriežot, lai nenomāc citus augus. Zem seguma raža ir garantēta katru gadu. Ģimenes vajadzībām pietiek ar vienu diviem kociņiem. Persiki ir pašapputes augi, tāpēc ražos arī viens.

Stāda izturīgākos

Janīna Kursīte, z/s “Ziediņi” saimniece, iesaka dārzā stādīt augļukokus un ogulājus ar atšķirīgu ražošanas laiku, lai paildzinātu iespēju baudīt gardus augļus.

Dārzā noteikti jābūt ābelēm. Kā labākās augļkope iesaka šķirnes (baltkrievu selekcija): ‘Imants’, ‘Darunok’, ‘Pervinka’, ‘Pospeh’, ‘Žiguļovskoje’. Šīm šķirnēm ir izcili āboli – skaisti un garšīgi. Turklāt, piemēram, ‘Imants’ un ‘Pospeh’ iespējams ilgi saglabāt pat sliktos apstākļos.

Reklāma
Reklāma

Arvien pieprasītākas kļūst cilvēka veselībai vērtīgās upenes. Tās noteikti vajadzētu iestādīt ar dažādu ienākšanās laiku, lai varētu ilgāk ēst un gatavot konservus, saldēt. Piemēram, vispirms ienāksies upeņu šķirne ‘Pamjatj Vavilova’, pēc tam ‘Gagatai’, ‘Tizel’ un visbeidzot ‘Bentiran’ (vēlīna, ogas nebirst).

Ja iestādīs šopavasar – nākamgad jau var gaidīt nelielu ražu. Lai baudītu kādu gardu ogu jau šoruden, ieteicams iestādīt rudens avenes ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Poļesje’.

Izvēlas iesācēja komplektu

Tiem, kas šopavasar tikai sāk veidot dārzu, kokaudzētavas “Pīlādži” saimnieks Jānis Zilvers iesaka iestādīt vismaz dažus augļukokus un ogulājus. Jo agrāk to izdarīs, jo agrāk varēs vākt kāroto ražu. Turklāt katru gadu augļudārzu varēs papildināt ar vēl kādu koku vai krūmu.

Ja jāizvēlas dažas no plašā ābeļu šķirņu klāsta, augļkopis iesaka šķirnes ‘Konfetnoje’ un ‘Auksis’. Šo sķirņu āboli garšo visiem – tie ir saldi ar tīkamu skābumiņu. Dažkārt vēlas sākt dārzu ar tradicionālo ‘Balto dzidro’, taču augļkopis brīdina – jārēķinās, ka āboli strauji ienākas un ir grūti izlietojami īsā laikā.

No zemajiem ķiršiem labi būs ‘Haritonovskaja’, ‘Turgeņevka’. Šīs šķirnes ir izturīgākas par ‘Latvijas zemo’ ķirsi, arī ogas ir gaļīgākas.

Ja kārojas saldo ķiršu, laba izvēle būs ‘Brjanskaja rozovaja’, ‘Brjanskas 3-36’, ‘Paula’ (dzeltenas ogas). Taču šiem kokiem jārūpējas par vainagu un jāsargā stumbrs no sala bojājumiem.

Viegli audzējami ir ogulāji – upenes, jāņogas. Gardas un skaistas ogas, bagātīgi ražo jāņogu šķirne ‘Vīksnes sarkanā’. Tās piemērotas gan sulai, gan vīna darīšanai.

No plūmju šķirnēm piemērotas būtu agrākās ‘Ulena Renklode’ un ‘Ance’, no vēlākām – ‘Viktorija’. Šīs šķirnes ir pašauglīgas, taču labākai ražai vēlams stādīt vairākas šķirnes.

Diemžēl bumbieres iesācēju dārziņā nevajadzētu stādīt, jo tām ir postīgas slimības un līdz ražai var arī netikt. Iesācējiem arī jārēķinās, ka pat izturīgas šķirnes augs tikai sagatavotās un ielabotās stādīšanas bedrēs (bez daudzgadīgajām nezālēm).

Padoms

Ja vieta stādīšanai vēl nav īsti zināma, labāk pirkt stādus konteineros. Kailsakņu stādi ir lētāki, taču tie jāstāda nekavējoties, lai saknes neapkalstu.
Dārzā jāstāda tas, kas garšo.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.