Galēji labējo spēku kandidāts Francijas prezidenta amatam Ēriks Zemūrs vēlēšanu saietā svētdien paziņoja, ka veido jaunu partiju “Reconquête” (“Atkarošana”).
Galēji labējo spēku kandidāts Francijas prezidenta amatam Ēriks Zemūrs vēlēšanu saietā svētdien paziņoja, ka veido jaunu partiju “Reconquête” (“Atkarošana”).
Foto: Vincent Isore/IMAGOIMAGES/SCANPIX

Priekšsacīkstes Francijas prezidenta vēlēšanās: uzvarēja Pekresa, Zemūrs grib “atkarot” valsti 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Francijas labējās Republikāņu partijas rīkotajās priekšvēlēšanās cīņā par savas kandidatūras izvirzīšanu nākamgad gaidāmajās prezidenta vēlēšanās uzvarējusi Ildefransas reģionālās padomes priekšsēdētāja Valērija Pekresa.

 

Sola atjaunot valsts cieņu un lepnumu

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Divu kārtu balsojumā viņa apsteidza četrus konkurentus: parlamenta deputātu Ēriku Sjoti, bijušo ES breksita sarunu delegācijas vadītāju Mišelu Barnjē, ārstu Filipu Žuvēnu un bijušo Francijas nodarbinātības ministru, Odefransas reģionālās padomes priekšsēdētāju Ksavjē Bertrānu.

Priekšvēlēšanu procesa sākumā par favorītiem tika uzskatīti Barnjē un Bertrāns. Šī ir pirmā reize, kad Republikāņu partija izraudzījusies sievieti par savu kandidāti prezidenta vēlēšanās. “Republikāņu partijas labējie ir atgriezušies. Mēs atdosim mūsu valstij tās vienotību, atjaunosim tās cieņu un lepnumu, un aizstāvēsim ģimenes vērtības,” pēc uzvaras priekšvēlēšanās solīja Pekresa. Priekšvēlēšanās bija tiesīgi piedalīties aptuveni 140 000 Republikāņu partijas biedru, kas tika aicināti balsot elektroniski.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pekresai prezidenta vēlēšanās aprīlī būs jāsacenšas ar tagadējo prezidentu Emanuelu Makronu, labējo spēku politiķi Marinu Lepēnu un galēji labējo žurnālistu Ēriku Zemūru. Pagaidām aptaujās vadībā ir Makrons (24%) un Lepēna (19%). 14% vēlētāju atbalstījuši galēji labējo provokatoru Ēriku Zemūru, bet par Pekresu izteikušies 10%. Par Francijas Sociālistiskās partijas kandidāti prezidenta amatam izraudzīta Parīzes mēre Anna Idalgo. Francijas galēji kreiso spēku prezidenta kandidāts ir Žans Liks Melanšons, kuram esot aptuveni 9% atbalstītāju.

 

Izaicina kreisās partijas un arodbiedrības

Analītiķi atzīmē, ka Pekresas mērķa auditorija ir centriski labējie vēlētāji, ko savulaik Republikāņu partijai atņēma jaunienācējs politikā Emanuels Makrons, uzvarot 2017. gada prezidenta vēlēšanās. Piecdesmit četrus gadus vecā bijusī ministre un pašreizējā Parīzes reģiona administrācijas vadītāja tiek uzskatīta par moderna konservatīvisma pārstāvi, ieņemot liberālu nostāju ekonomiskos jautājumos, bet stingru pozīciju likuma un kārtības jomā.

Imigrācijas un drošības jautājumiem esot debašu centrā pirms vēlēšanām, Konservatīvo partijas vadība paudusi cerību, ka Pekresas stingrā nostāja palīdzēs noturēt vēlētājus, kas apsver iespēju pamest partiju un balsot par galēji labējiem. Pekresa raksturojusi prezidentu Makronu kā “politiķi, kam trūkst pārliecības”. “Starp tagadējo prezidentu un mani ir atšķirība ne tikai politiskajā ievirzē, bet ir raksturu atšķirība. Viņam ir tikai viena vēlme – izpatikt, bet man ir tikai viena aizraušanās – sakārtot lietas,” viņa teica.

Galēji labējo spēku līdere Lepēna pielīdzinājusi Pekresas kandidatūru Makrona nostājai, piebilstot, ka neapmierināti konservatīvie vēlētāji var pievienoties viņas kampaņai, kas vienmēr aizstāvēšot nacionālās intereses.

Pekresa pati sevi apzīmējusi kā “vienas trešdaļas Tečeri” un “divu trešdaļu Merkeli”, apvienojot bijušās Britānijas premjerministres nepiekāpību un Vācijas aizejošās kancleres pragmatismu. Izaicinot kreisās partijas un arodbiedrības, Pekresa ir solījusi celt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem un likvidēt tūkstošiem darba vietu sabiedriskajā sektorā, ja viņa kļūtu prezidente.

Atainojot galēji labējo spēku ietekmi uz Francijas politiku, viņa ieņēmusi stingrāku nostāju imigrācijas jomā. Kā Parīzi ietverošās Ildefransas reģionālās valdības vadītājai Pekresai ir pieredze budžeta veidošanā un asu sociālo problēmu risināšanā trūcīgajās Parīzes piepilsētās. Savulaik viņa bija budžeta ministre un augstākās izglītības ministre prezidenta Nikolā Sarkozī valdībā.

 

Zemūrs grib “atkarot” valsti

Ekspertu ieskatā, konservatīvo kandidāts Ēriks Sjoti, kurš partijas priekšvēlēšanās zaudēja Pekresai, kampaņas gaitā būtu spējis dot asāku pretsparu labējiem politiķiem Lepēnai un Zemūram. Pekresas uzrunas ir vairāk orientētas uz biznesa līderiem un sabiedrības turīgo slāņu pārstāvjiem.

Konservatīvo ­partijas vadība cer, ka Sjoti aktīvi piedalīsies partijas kampaņā pirms vēlēšanām. Zemūrs vēlēšanu saietā svētdien paziņoja, ka veido jaunu partiju “Reconquête” (“Atkarošana”), ar to domājot valsts identitātes, suverenitātes, drošības un ekonomikas atgūšanu. Viņš solījis nekavējoties apturēt imigrāciju un liegt migrantiem tiesības uz ģimeņu apvienošanos.

Analītiķi atzīmē, ka nepilnu pusgadu pirms vēlēšanām saasinās kampaņas retorika, politiķu priekšvēlēšanu saietos nereti izceļoties fiziskām sadursmēm. Francijas prokurori sākuši izmeklēšanu par vardarbīgiem incidentiem galēji labējā prezidenta vēlēšanu kandidāta Ērika Zemūra kampaņas mītiņā. Saietā bija ieradušies arī viņa oponenti, kas iesaistījās sadursmēs ar saviem ideoloģiskajiem pretiniekiem. Zemūram ierodoties uz pasākumu, kāds vīrietis, kas bija izlauzies caur pūli, uz īsu brīdi sagrāba 63 gadus veco kandidātu, kura atbrīvošanā bija jāiesaistās policistiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Sadursmes izcēlās arī Zemūra runas laikā, kad viņa atbalstītāji uzbruka aktīvistiem, kas bija tērpušies T kreklos ar uzrakstu “Nē rasismam”.

Zemūrs, kurš reizēm tiek dēvēts par Francijas Trampu, iesaistījās politikā septembrī, kad viņš aizgāja no sava televīzijas šova un sāka apceļot Franciju, lai reklamētu savu grāmatu un tiktos ar tautu vāji maskētā kampaņā. Zemūrs, kurš divkārt ticis notiesāts par tā dēvēto naida runu, tiek uzskatīts par iespējamu konkurentu Nacionālās apvienības (RN) līderei Marinai Lepēnai, taču aptaujas liecina, ka vēlētāji pagaidām uzskata Lepēnu par kompetentāku prezidenta amata pildīšanai nekā Zemūrs. Ja vēlēšanas notiktu tagad, Zemūrs neiekļūtu otrajā kārtā, kurā Lepēnu uzvarētu pašreizējais Francijas prezidents Emanuels Makrons, liecina jaunākās aptaujas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim