Foto: Reuters/SIPA/Scanpix/LETA/Valsts policija/LA/LV kolāža

Prigožina dumpis, mazās Justīnes traģiskā nāve, tracis ar eksāmenu rezultātiem. Nedēļas notikumu apskats 5

Prigožina gājiens uz Maskavu

Pagājušās nedēļas nogalē spriedze pilnus mirkļus sagādāja “Vagner” algotņi. Kā ziņots, kaujinieku vadonis Jevgeņijs Prigožins piektdienas vakarā paziņoja, ka “Vagner” algotņi no Ukrainas iegājuši Krievijā un dodas uz Maskavu nolūkā gāzt Krievijas militāro vadību.

Reklāma
Reklāma
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
Mājas
Vārītus rīsus nedrīkst uzglabāt ilgāk par vienu dienu! 10 bieži pieļautas kļūdas gatavojot, kas var izraisīt saindēšanos ar pārtiku
Lasīt citas ziņas

Algotņi pārņēma savā kontrolē Rostovu pie Donas un ceļā uz Maskavu grupējuma kolonnas sasniedza Voroņežas un Ļipeckas apgabalus, savukārt Maskavā tika veikti pasākumi pilsētas aizsardzībai.

Jau sestdienas vakarā Prigožins paziņoja, ka vagnerieši pārtrauc virzīties uz Maskavu un dodas atpakaļ.
CITI ŠOBRĪD LASA

Prigožinam Kremlis došot iespēju pārcelties uz Baltkrieviju, bet “Vagner” kaujinieki tiks atbrīvoti no kriminālatbildības par bruņoto dumpi, paziņojis Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, sakot, ka neesot zināms, ar ko Baltkrievijā nodarbosies Prigožins.

Putins kvēlā uzrunā sestdien apsūdzēja Prigožinu valsts nodevībā un apsolīja sodīt vainīgos, bet pēc tam piekrita amnestijas līgumam, saskaņā ar kuru “Vagner” priekšnieks izvairīšoties no kriminālvajāšanas un pārcelsies uz Baltkrieviju.

Mazās Justīnes traģiskā nāve

Rēzeknes tiesa aizdomās par septiņus gadus vecās Justīnes no Rogovkas nonāvēšanu nolēmusi apcietināt viņas tēvu un pamāti.

Kā skaidroja Tiesu administrācijā, apcietinājums piemērots, lai novērstu iespēju aizdomās turamajiem traucēt kriminālprocesu, liekot šķēršļus patiesības noskaidrošanai.

Abas personas tiek turētas aizdomās sevišķi smaga nozieguma izdarīšanā, kas vērsts pret nepilngadīgu personu, kura sava vecuma dēļ nevarēja sevi aizsargāt.

5.maijā Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta Rogovkā pazuda septiņus gadus vecā Justīne Reinikova. Meitenei bija veselības problēmas. Meitene piektdienas vakarā ap plkst.19 esot izgājusi no savas dzīvesvietas un tajā neesot atgriezusies.

Policija un brīvprātīgie veica plašus meklēšanas pasākumus, pārmeklējot desmitiem kvadrātkilometrus plašas teritorijas, taču meklēšana ilgstoši nedeva rezultātus. Sākotnēji kā meitenes pazušanas versija tika izskatīta iespēja, ka viņa pati pametusi mājas pagalmu un devusies prom nezināmā virzienā. Vienlaikus jau kopš pirmajām pazušanas dienām likumsargi strādājuši ar vairākām versijām, tostarp, ka pret meitenīti varētu būt veikts noziedzīgs nodarījums.

Meitenes ķermenis ar acīmredzamiem miesas bojājumiem pirms Jāņiem tika atrasts aprakts pamestas mājas pagrabā, meža vidū vairākus desmitus kilometrus no meitenes dzīvesvietas.

Aizdomās par iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu tika aizturētas divas personas – Justīnes tēvs un pamāte.

Policijā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 117.panta par slepkavību pastiprinošos apstākļos. Par šādu noziegumu var sodīt ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no 10 līdz 20 gadiem ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Reklāma
Reklāma

VP uzsver, ka izmeklēšana kriminālprocesā turpinās, ir nozīmētas ekspertīzes. Ņemot vērā, ka izmeklēšana ir aktīvā fāzē, šobrīd no plašākiem komentāriem VP atturas.

Savukārt Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks LTV un TV3 klāstīja, ka, visticamāk, Justīnes slepkavība notikusi alkohola reibumā.

To, kāpēc Justīni noslepkavoja, policija vēl nav gatava atklāt, bet viena no neoficiālām versijām esot, ka vecāku starpā bijis strīds par bērna pabalstu

– meitenes bioloģiskā māte gribējusi meitenīti ņemt pie sevis uz ārvalstīm, kur pabalsts būtu lielāks, bet tēvs neesot ļāvis. Policija šo versiju nekomentē.

Ruks nekomentēja, vai tēvs un pamāte sadarbojas ar policiju un liecina. “Ir veikta liecību pārbaude uz vietas. Ar vienu no personām. Kur mirstīgās atliekas tika atraktas,” sacīja Ruks, “izmeklēšanā esam guvuši pierādījumus, ka mērķtiecīgi slēpts bērna līķītis. Aprakts. Noklāts ar dēļiem. Vieta – pamesta graustu māja. Nomaļa, kur nav neviena cilvēka. Un nav nekādas redzamas saistības ar šo slēpēju.”

Gan tēvam, gan pamātei norīkota tiesu psihiatriskā ekspertīze.

Latvijas Televīzija vēstīja, ka pazudušās meitenes ģimene bijusi bāriņtiesas redzeslokā. Meitenes tēvs un pamāte ar četriem bērniem bijuši ienācēji, ģimene uz Rogovku pārcēlusies apmēram pirms pusgada. Tā kā meitenei ir veselības problēmas, viņa nemācās vietējā skolā. Meitenes bioloģiskā māte dzīvojot ārzemēs.

Tracis ar eksāmenu rezultātiem

21. jūnijā bija jābūt zināmiem centralizēto eksāmenu rezultātiem 9. klasēm. Diemžēl saistībā ar tehniskiem traucējumiem eksāmenu rezultāti nebija pieejami, radot pamatīgas galvassāpes gan skolēniem, gan vecākiem.

Matemātikas eksāmena rezultāti daudziem bija pieejami trešdienas vakarā, taču latviešu valodas un angļu valodas eksāmena rezultāti kavējās.

Vairāki sociālo tīklu lietotāji un vecāki pauduši savu neapmierinātību par to, ka eksāmenu rezultāti netika paziņoti pirms 9. klases izlaiduma.

Tas nozīmē, ka skolēni devušies svinēt izlaidumu, nemaz nezinot, vai pamatizglītība iegūta. Vecāki arī norāda, ka atsevišķi skolēni ir saņēmuši informāciju, ka neesot sasniegts nepieciešamais procentu apjoms sertifikāta saņemšanai, taču, pārbaudot informāciju, izrādījies, ka tā bija kļūdaina.

Šis ir pirmais gads, kad 9.klašu absolventiem visos valsts pārbaudes darbos vērtējums tiks izteikts procentos.

Ja skolēns kādā no eksāmeniem nav ieguvis vismaz 10%, tad skolēns šajā mācību gadā saņems liecību un atkārtoti kārtos noslēguma pārbaudījumus nākamā mācību gada noslēgumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.