Foto – Ēriks Kukutis (Kaujas audiovizuālā grupa)

Programma aizsardzības industrijas atbalstam 1

Valdība apstiprinājusi tā saukto Aizsardzības grantu programmu, lai sniegtu atbalstu aizsardzības industrijas komersantiem un pētniecībai, attīstot militāra vai divējāda lietojuma produktus.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Šogad programmā no Aizsardzības ministrijas (AM) pieejami 50 000 eiro, bet, sākot ar nākamo gadu, programmai novirzīs 400 000 eiro ik gadu.

Atbalsts paredzēts, lai uzņēmumi Latvijā radītu jaunus produktus, kuri lietojami valsts aizsardzībā, taču tos iespējams izmantot arī civilajā jomā. “Mūsu valsts aizsardzību un Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējas var stiprināt spēcīga Latvijas aizsardzības industrija,” uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, kurš piebilst, ka programmā īpašs uzsvars likts uz komersantu un pētnieku sadarbības veicināšanu un jaunradīto militāro produktu eksportspēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle ir gandarīta par Aizsardzības grantu programmas izveidi Latvijā, norādot, ka tās izveide prasījusi četrus gadus.

“Ja valsts vēlas būt droša, tai vajag tehnoloģisko pārākumu. Ja vēlamies būt pārāki kaut vai elektronikas, optikas vai mašīnbūves jomās, aizsardzības industrijā valsts atbalsts ir ļoti nepieciešams. Jāņem vērā, ka Latvijā aizsardzības nozare ir fragmentēta un dominē mazie un vidējie uzņēmumi,” piebilst E. Egle.

Šāda pieeja esot apliecinājusi sevi arī citās valstīs. “Tradicionāli pie mums idejas militāro preču ražošanai rodas civilajā sektorā,” norāda E. Egle Pēc viņas vārdiem, grants palīdzēs izpildīt NATO modernizācijas prasības, kā arī rudenī būs zināms, vai Eiropas Parlaments dos zaļo gaismu Eiropas Aizsardzības fonda izveidei, un arī tā naudas apgūšanai būs nepieciešams līdzfinansējums.

E. Egle norāda, ka Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitāte un šo augstskolu institūti strādā pie risinājumiem aizsardzības industrijas vajadzībām. “Jau tagad norisinās kaujas formastērpu testēšana, karavīru novērtēšanas sistēmas pārbaude,” informē E. Egle.

Mācībās “Namejs” notika divpa­dsmit zinātnieku piedāvājumu un nozares uzņēmumu ražoto produktu izmēģinājumi. Tiekot pārbaudītas jaunas komunikācijas sistēmas, elek­tronika, apģērbs un individuālais ekipējums.

Aizsardzības industrijas pārstāvji

“UAV Factory” – bezpilota lidaparātu ražošana, eksports uz vairāk nekā 50 valstīm

“Dati grupa” – informācijas tehnoloģijas

“Interspiro” – elpošanas aparatūra ūdenslīdējiem, starp klientiem dažādu valstu specvienības

Reklāma
Reklāma

“BRC Brsa” – formastērpu ražošana, klienti: Nacionālie bruņotie spēki, Igaunijas Aizsardzības spēki, ārvalstu specvienības

“D Dupleks” – munīcija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.