“ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO,” pašpārliecināti apgalvo “gazeta.ru”.
“ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO,” pašpārliecināti apgalvo “gazeta.ru”.
Ekrānuzņēmums no gazeta.ru

Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO 96

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Lasīt citas ziņas

 

Draudot ar militāru konfliktu, Maskava decembrī izvirzīja Rietumiem prasības apturēt tālāku NATO paplašināšanos uz austrumiem, kā arī alianses infrastruktūras demontāžu tā dēvētajās jaunajās dalībvalstīs, atjaunojot stāvokli, kāds pastāvēja līdz 1997. gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pati Krievija tās dēvē par “drošības garantijām”, kamēr citur pasaulē tas tiek uztverts kā ultimāts. Lai gan sarunās, kas 10. janvārī sākās Ženēvā, ASV un NATO nav izrādījušas ne mazāko gatavību piekāpties spiedienam, Kremļa propaganda jau šobrīd to pasniedz gandrīz kā notikušu faktu.

Protams, visvairāk tas tiek attiecināts uz Ukrainu, dodot mājienus, ka tās liktenis ir izlemts un nāksies vien atgriezties Krievijas apskāvienos. Tomēr tiek zīmēti arī scenāriji attiecībā uz Baltijas valstīm.

 

Jaltas kārtības slavētājs Peins

Janvārī vienlaikus vairākos Krievijas interneta portālos parādījās rak­sti, kuros apgalvots – Latvija, Lietuva un Igaunija tikšot “ziedotas” ģeopolitiskajās spēlēs.

Kā raksta “mk.ru” (izdevuma “Mos­kovskij komsomoļec” interneta vietne): “ASV varētu izslēgt Baltijas valstis no NATO, lai vienotos ar Krieviju.” Vēl pašpārliecinātāk to centusies pasniegt “gazeta.ru”: “ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO.”

Šādi un līdzīgi virsraksti lasāmi arī “lenta.ru”, “regnum.ru”, “iz.ru” un citviet. Bet kas tad izsaucis šādu apgalvojumu lavīnu? Izrādās, visiem tiem ir viens un tas pats avots – kāds Deivids Peins, kurš šā gada 1. janvārī ASV izdevumā “The National Interest” publicējis rakstu “Sarunāt mieru ar Krieviju, lai novērstu karu Ukrainā”.

Autors izklāsta savu viedokli, kura pamatdoma ir – ASV jādara viss, ko Krievija prasa un pat vairāk, lai tikai izvairītos no trešā pasaules kara.

Jau raksta ievadā Peins uzstājās kā tipisks “Putina sapratējs” (šo terminu mēdz attiecināt uz Rietumu politiķiem un ekspertiem, kas izrāda lielu iejūtību pret Krievijas interesēm un aicina piekāpties), atgādinot par viņa mērķi atjaunot PSRS varenību, kas neesot iespējams bez kontroles pār Ukrainu, kā arī ar respektu raksta par to, cik daudz pūļu Krievija ieguldījusi sava kodolbruņojuma attīstībā.

Lēmums par iebrukumu Ukrainā, viņaprāt, jau esot pieņemts, un visticamāk tikšot īstenots februārī. Nekādi ekonomisko sankciju draudi vai ASV militārās klātbūtnes palielināšana Eiropā to nespēšot atturēt, vienīgā izeja esot vienoties ar Krieviju, piekāpjoties tās prasībām.

Viņaprāt, vienu no šīm prasībām varot interpretēt kā “bijušo padomju republiku Igaunijas, Latvijas un Lietuvas izslēgšanu no NATO”.

“Lai gan Baidena administrācija ir norādījusi, ka šis noteikums ir nepieņemams, tomēr tas būtu ASV nacionālās drošības interesēs, jo ASV nav būtisku interešu Baltijas republikās, un nesenās “kara spēles” parādīja, ka ASV zaudē Krievijai, ja cīnītos par tām,” raksta Peins.

Jāpiebilst, ka te viņš atsaucas uz 2014. un 2015. gadā NATO veiktajām analīzēm, kas vēlāk kļuva par iemeslu daudziem būtiskiem lēmumiem, piemēram, NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izvietošanai Baltijas valstīs un Polijā un Baltijas valstu aizsardzības plāna apstiprināšanai.

Peins arī slavē tā saukto Jaltas kārtību, kurā “ietekmes sfēru izveide palīdzēja lielvarām saglabāt mieru vairāk nekā pusgadsimtu”, netieši mudinot atgriezties pie tās arī tagad.

 

Kas stāv aiz “The National Interest”

“The National Interest” izdevējs Dmitrijs Saimss.
Foto no Wikipedia

Veids, kādā Krievijas mediji pasnieguši šīs publikācijas atziņas, rada iespaidu, ka Deivids Peins ir kāds augsta ranga ierēdnis ASV administrācijā vai vismaz plaši zināms eksperts, kuram ir ietekme uz lēmumu pieņemšanu.

Tomēr tā nebūt nav. Autora paša sniegtie biogrāfiskie dati izskatās pietiekami cienījami – studējis Džordžtaunas universitātē, veidojis karjeru kā analītiķis ASV militārajās struktūrās, kur, cik noprotams, viņa “lauciņš” bija kodolieroči, vēlāk darbojies dažādās organizācijās un lokālā līmenī mēģinājis iesaistīties politikā, kā arī nodarbojies ar publicistiku.

Tomēr ASV šī cilvēka vārds plašai sabiedrībai maz ko izteiks (piemēram, sociālajā tīklā “Facebook” viņa profilam ir 420 sekotāju, “Twitter” – tikai deviņi sekotāji) un arī viņa “ieteikumi” Rietumos nav izpelnījušies gandrīz nekādu interesi – atšķirībā no Krievijas tos neviens nav ne pārpublicējis, ne apspriedis.

Tomēr būtiskākais šoreiz ir nevis pats autors un viņa viedoklis, bet gan izdevums, kas to publicējis, – “The National Interest”.

No konservatīva politoloģijas žurnāla, kā tas sākotnēji ticis iecerēts, tas kļuvis par Krievijas interešu platformu. Plašāk tā nosaukums izskanēja 2020. gada vasarā, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins tieši te publicēja savu rakstu “Otrā pasaules kara 75. gadadienas patiesās mācības”, kur ne vien slavē PSRS, bet arī pamato Baltijas valstu okupācijas nepieciešamību.

“The National Interest” izdod ASV domnīca “The National Interest Center” (“Nacionālo interešu centrs”), bet galvenā persona, kas to visu kūrē, ir Dmitrijs Saimss – krievu izcelsmes politologs, kurš kopā ar ģimeni pagājušā gadsimta 70. gados emigrēja no PSRS un ilgāku laiku darbojās ASV Republikāņu partijas paspārnē kā padomdevējs vispirms par padomju, vēlāk – par Krievijas jautājumiem.

Viņš savulaik bijis arī diezgan biežs viesis “Saskaņas” politiķa Jāņa Urbanoviča organizētajos “Baltijas forumos”.

Pēdējos gados Saimss sāka izrādīt arvien atklātākas simpātijas Putina režīmam, turklāt parādījās aizdomas par viņa saitēm ar Mariju Butinu, kas ASV notiesāta kā Krievijas slepenā aģente.

Pašlaik Saimss plašāk zināms ne tik daudz kā politologs Vašingtonā, bet kā viens no politiskā sarunu šova “Lielā spēle” (“Boļšaja igra”) vadītājiem Pirmajā kanālā. Raidījums, protams, ieturēts Kremļa propagandas labākajās tradīcijās. Vai pārsteigums, ka tieši šādā vietnē nu parādās spriedelējumi par to, ka Baltijas valstis vajadzētu izslēgt no NATO.

 

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected]

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
FOTO. Faniem aizraujas elpa… Keitas Midltones pavadonis Londonā filmu zvaigzne Toms Krūzs
Lasīt citas ziņas
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Kāds laiks būs svētdien?
Zelenskis: Mēs gribam atgūt visu, bet Krievijas Federācija grib visu neatdot
FOTO. Faniem aizraujas elpa… Keitas Midltones pavadonis Londonā filmu zvaigzne Toms Krūzs
“Neauglība palīdzēja mums ne tikai satikties ar mūsu brīnišķīgajiem bērniem, bet palīdzēt citiem vecākiem! Lilijas un Vadima adopcijas stāsts
22:34
“Ja šovakar izdzeršu glāzi martini, rītdien man būs paģiras!” Džeina Fonda ironiski par savu vecumu
21:38
Pēc tam, kad tika nogalināta visa viņas ģimene, četras dienas dzīvoja uz plosta! Okeāna bārenes neticamais stāsts
21:00
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
Krievija: “Azovstaļ” atstājuši visi Ukrainas karavīri
FOTO. Ralfs Eilands: Mums ir oficiāli jāpārstāj sevi saukt par klusajiem letiņiem
Vilis Vītols: “Uzskatu, ka vislielākais drauds latviešiem ir nevis Krievija, bet gan mūsu tautas demogrāfiskā situācija.
“Mums jābūt laimīgiem, ka mūsu vienīgie mēsli ir dārgākas cenas.” Uzņēmējs par kara izraisīto sadārdzinājumu
Vai tiešām pilnmēness ietekmē cilvēka psihi? Skaidro psihiatrs
Māris Zanders: Lēmumu pieņēmēji turpina dzīvot ilūzijās un kļūdās
Zelenskis ierosina partnervalstīm atzīt Krievijas materiālu atbildību par saviem noziegumiem
Imants Frederiks Ozols: Kā būt nebanāliem? Kroga dziesmas neatskaņo lielformāta koncertos
Latvijas hokeja izlase pēcspēles metienu sērijā uzvar Austriju
Partiju “Latvija pirmajā vietā” vadīs Ainārs Šlesers
Berluskoni: Eiropai jāpārliecina Ukraina pieņemt Krievijas prasības
Latvijas mežos dominē skandināvi
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
Grāmatas bērniem par karu autori: “Cīnāmies pret dziļo tumsību”
Tālais ceļš pie ārsta vairs nav jāmēro! Reģionos turpmāk konsultēs attālināti
“Ko tu teici? Runāā skaļāk! Nemurmini sev zem deguna!” Kā saudzēt dzirdi?
Pēc tam, kad tika nogalināta visa viņas ģimene, četras dienas dzīvoja uz plosta! Okeāna bārenes neticamais stāsts
ES izvērš tirdzniecības dialogu ar Taivānu
Tāda kolektīvā imunitāte nepastāv jeb kas mums jāzina par trakumsērgām
“Neauglība palīdzēja mums ne tikai satikties ar mūsu brīnišķīgajiem bērniem, bet palīdzēt citiem vecākiem! Lilijas un Vadima adopcijas stāsts
Vācija un Katara vienojušās par gāzes piegādēm
Vācijā spēcīgās vētrās un tornado vairāki desmiti ievaonoto
EK apstiprina enerģētiskās neatkarības plānu