Foto: LETA/Ieva Lūka

Rīgā gaidāma apjomīga elektrotīkla pārbūve 0

AS “Sadales tīkls” Rīgas elektrotīkla atjaunošanā šogad ieguldīs 10 miljonus eiro, informēja uzņēmumā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Šogad pilsētā kopumā paredzēts rekonstruēt zemsprieguma elektrolīnijas 33 kilometru garumā, vidējā sprieguma elektrolīnijas 26 kilometru garumā un veikt 46 jaunu transformatoru apakšstaciju izbūvi.

Lai nodrošinātu klientiem nepieciešamo elektrotīkla pieslēgumu jaudu, pilsētā turpinās sadales elektroietaišu pārbūve apakšstacijā “Jāņciems”, kas pēc elektroenerģijas patēriņa ir lielākā apakšstacija Latvijā, “Mīlgrāvis” un “TEC-1”. Ieguldot elektrotīkla attīstībā 10,1 miljonu eiro, elektroapgādes drošums un kvalitāte paaugstināsies vairāk nekā 85 000 klientu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apjomīga elektrotīkla pārbūve turpinās pilsētas vēsturiskajā centrā, kur jau no 2014.gada “Sadales tīkls” pakāpeniski atjauno 20.gadsimta 30.gados izbūvēto elektrotīklu. Elektrotīkla pārbūve nepieciešama, lai paaugstinātu elektroapgādes drošumu un sprieguma kvalitāti, īpaši tajās pilsētas daļās, kur elektrotīkls ir pārslogots, un nodrošinātu klientu vajadzībām nepieciešamo pieslēgumu jaudu.

Vēsturiskā elektrotīkla uzturēšanai “Sadales tīklam” nepieciešamas īpašas iekārtas un elektroietaises, bet tīkla tehniskais stāvoklis apgrūtina gan jaunu elektrotīkla pieslēgumu izbūvi, gan lietotāju iespējas izmantot mūsdienīgas iekārtas, kā arī tajā nav iespējama viedo skaitītāju uzstādīšana. Pēc elektrotīkla pārbūves jaunajiem klientiem ir iespēja ierīkot jaunus elektrotīkla pieslēgumus ar zemākām pieslēguma ierīkošanas izmaksām un samazinās arī elektroenerģijas zudumi, ko izraisa savu laiku nokalpojušas elektrolīnijas.

Elektrotīkls pilsētas vēsturiskajā centrā atjaunots jau 98 kilometru garumā, tomēr, lai lietotāji pilnībā spētu izmantot mūsdienu prasībām atbilstošu elektroenerģiju un paaugstināt savu īpašumu energoefektivitāti, liela nozīme ir ēku iekšējo elektrotīklu sakārtošanai atbilstoši šim spriegumam, jo lielākajai daļai denacionalizēto vai privatizēto namu elektroinstalācija ir saglabājusies no pagājušā gadsimta, kas sākotnēji bija paredzēts vien apgaismojuma nodrošināšanai dzīvokļos. Paredzēts, ka vēsturiskā elektrotīkla pārbūve Rīgā turpināsies vēl nākamos četrus gadus, informēja “Sadales tīkls”.

Uzņēmumā norādīja, ka elektrotīkla rekonstrukciju apgrūtina īpašumi, kuri vēsturiski ir veidojušies kā kopīpašumi un kuros elektrotīkla izbūves projekts jāsaskaņo ar vairākiem desmitiem kopīpašnieku. Nereti veidojas situācijas, kad plānoto elektrotīkla rekonstrukciju nav iespējams veikt, jo kāds no kopīpašniekiem atrodas ārzemēs vai īpašniekiem ir savstarpējie strīdi, bet kāds cits nevēlas, lai viņa īpašumu šķērso elektrolīnija. Šādos gadījumos plānotā elektrotīkla rekonstrukcija ir jāatceļ, jo nav iespējama projekta saskaņošana, un cieš tie klienti, kuriem elektrotīkla rekonstrukcija ir nepieciešama dzīves komforta paaugstināšanai vai uzņēmējdarbības attīstīšanai.

Reklāma
Reklāma

Rīgā turpinās arī 110/20/10 kV (kilovoltu) apakšstaciju rekonstrukcija, jo tās nodrošina elektroapgādi vairākiem tūkstošiem iedzīvotāju, uzņēmumiem un valsts nozīmes objektiem, kā arī to rekonstrukcija dod iespēju pie elektrotīkla pieslēgt jaunus elektroenerģijas lietotājus. Šogad turpinās sadales elektroietaišu rekonstrukcija un pārbūve apakšstacijās “Jāņciems”, Dārzciema ielā, kas pēc elektroenerģijas patēriņa ir lielākā apakšstacija Latvijā, “Mīlgrāvis” Tvaika ielā, “TEC-1”, kas atrodas Viskaļu ielā.

Lai elektrotīkla atjaunošanas process būtu efektīvs un saimniecisks, “Sadales tīkls” par plānotajiem projektiem regulāri informē Rīgas pašvaldības uzņēmumus un organizācijas un katru gadu vairāki elektrotīkla rekonstrukcijas darbi tiek veikti vienlaicīgi ar pašvaldības plānoto ielu un ceļu rekonstrukciju. Šogad šādi projekti tiks realizēti Aleksandra Čaka ielā, kur vienlaicīgi ar ielas seguma maiņu “Sadales tīkls” atjaunos elektrotīklu, un Bruņinieku ielā, kur šogad “Sadales tīkls” ieguldīs zemē rezerves caurules, lai nākotnē bez sarežģījumiem būtu iespēja veikt elektrotīkla izbūvi.

Rezerves caurules nodrošina, ka, veicot elektrotīkla izbūvi, nav jābojā asfalta segums, ko atbilstoši Rīgas transporta būvju aizsardzības noteikumiem aizliegts veikt trīs gadus pēc asfalta seguma atjaunošanas. Šādu risinājumu “Sadales tīkls” izmantoja jau 2016.gadā Lāčplēša ielā, tādēļ šogad, noslēdzoties projektēšanas darbiem, uzņēmums var veikt elektrotīkla rekonstrukciju, nebojājot ielas segumu. Savukārt 2017.gadā caurules tika ieguldītas Stabu ielā, Kr. Valdemāra ielā, Duntes ielā, Dzirnavu ielā, Elizabetes ielā, Merķeļa ielā un Brīvības ielā, lai šogad veiktu nepieciešamo elektrotīkla izbūvi.

Nozīmīgs projekts gan elektroapgādes, gan sabiedrības drošības paaugstināšanai tiek realizēts Vārnukrogā, kur vidējā sprieguma 10 kV gaisvadu elektrolīnija, kas atrodas paralēli Buļļupei, tiks pārbūvēta izolētu vadu izpildījumā 6,6 kilometru garumā. Elektrolīnijas posmi, kurus plānots pārbūvēt, ir ekspluatācijā no 1963. un 1966. gada un ir savu laiku nokalpojuši. Ņemot vērā, ka Buļļupes krasts ir iecienīta makšķernieku vieta, gaisvadu elektrolīnijas vadi regulāri tiek aizķerti ar makšķerēm. Piemēram, 2016.gadā ir notikuši divi nelaimes gadījumi, kur viens makšķernieks guva smagus ķermeņa apdegumus, bet otram makšķerniekam iestājās klīniskā nāve. Elektrolīnija tiks pārbūvēta izolētu vadu izpildījumā, paaugstinot drošību un novēršot nelaimes gadījumu risku.

Šogad kopumā Rīgā paredzēts atjaunot vidējā sprieguma 10 kV kabeļu līnijas 26 kilometru garumā, izbūvēt jaunas zemsprieguma 0,4 kV kabeļu līnijas 33 kilometru garumā un rekonstruēt vai izbūvēt jaunas 46 transformatoru apakšstacijas.

Elektrolīniju pārbūve šogad tiek veikta vai vēl tiks sākta A. Briāna, Aleksandra Čaka, Artilērijas, Augusta Deglava, Ausekļa, Avotu, Basu, Baznīcas, Blaumaņa, Bruņinieku, Brīvības, Buļļu, Dubultu, Eksporta, Elizabetes, Ērgļu, Gramzdas, Ģertrūdes, Jāņa Asara, Jaunsaules, Kazarmu, Kr. Barona, Kr. Valdemāra, Krāsotāju, Klaipēdas, Kleistu, Kārļa Ulmaņa gatvē, Lībagu, Lejas, Lāčplēša, Lienes, Pērnavas, Pļavas, Rūjienas, Hospitāļu, Miera, Matīsa, Marijas, Martas, Mūrnieku, Mūkusalas, Narvas, Saulgožu, Sparģeļu, Skolas, Stabu, Suntažu, Tērbatas, Rūpniecības, Tallinas, Tērbatas, Valmieras, Vārnu, Veru, Vēsmas, Virbu, Vīlandes, Zaķu, Zentenes, Zvaigžņu ielās un to apkaimē un arī turpmākajos gados “Sadales tīkls” turpinās realizēt apjomīgus elektrotīkla atjaunošanas un uzlabošanas projektus, lai paaugstinātu sniegto pakalpojumu kvalitāti Rīgas iedzīvotājiem.

“Elektrotīkla atjaunošana ir galvenais uzdevums, lai nodrošinātu klientiem nepārtrauktu elektroapgādi un nepieciešamo pieslēguma jaudu. Investīcijas tiek ieguldītas mērķtiecīgi, jo jebkurš elektroapgādes pārtraukums Rīgā var izraisīt krīzes situāciju – uzņēmējiem pārstāj darboties iekārtas, tiek traucēts iestāžu darbs, cieš ne vien iedzīvotāji, bet arī tūristi un galvaspilsētas viesi. Īpaši svarīgi tas ir ražošanas nozares uzņēmējiem, kur aizvien vairāk tiek izmantotas digitālas un jūtīgas tehnoloģijas un pat dažu sekunžu elektroapgādes pārtraukums var radīt būtiskus zaudējumus. Tādēļ, plānojot investīcijas, ņemam vērā virkni faktoru – elektrotīkla stāvokli, vecumu, noslodzi, pilsētas un uzņēmējdarbības attīstību un elektrotīkla nozīmīgumu, kā arī mūsu finansiālās iespējas rekonstrukcijas veikšanai,” sacīja “Sadales tīkla” izpilddirektors Sandis Jansons.

Jau ziņots, ka “Sadales tīkls” apgrozījums 2018.gadā bija 323,734 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2017.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās 3,7 reizes un bija bija 33,743 miljoni eiro.

“Sadales tīkls” ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.