Dāvja Siksnāna vadībā uzņēmums “Printful” pērn kļuvis par pirmo Latvijas jaunuzņēmumu, kura vērtība pārsniegusi vienu miljardu ASV dolāru. Tomēr arī citiem jaunuzņēmumiem pērnais bijis rekorda gads, jo 2020. gadā piesaistītā finansējuma apjoms desmitkāršots.
Dāvja Siksnāna vadībā uzņēmums “Printful” pērn kļuvis par pirmo Latvijas jaunuzņēmumu, kura vērtība pārsniegusi vienu miljardu ASV dolāru. Tomēr arī citiem jaunuzņēmumiem pērnais bijis rekorda gads, jo 2020. gadā piesaistītā finansējuma apjoms desmitkāršots.
Publicitātes foto

Jaunuzņēmumiem pērnais bijis rekorda gads, jo 2021. gadā piesaistītā finansējuma apjoms desmitkāršots 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
TV24
“Ja Putins “atstieptu kātus”, ko tas mainītu?” Slaidiņš atbild tieši un bez aplinkiem
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

2021. gads Latvijas jaunuzņēmumiem ir bijis īpaši veiksmīgs investīciju ziņā – kopumā piesaistīti vairāk nekā 247 miljoni eiro. Lauvas tiesu – 106,9 miljonus eiro (130 miljonus ASV dolāru) veidoja drukas produktu ražotāja “Printful” pirmā piesaistītā ārvalstu investīcija, kas padarīja to par Latvijas pirmo vienradzi – uzņēmumu, kura vērtība investīciju piesaistes rezultātā ir pārsniegusi vienu miljardu ASV dolāru. Tomēr arī citiem jaunuzņēmumiem pērnais bijis rekorda gads, jo 2021. gadā piesaistītā finansējuma apjomu desmitkāršots.

Lielā mērā uzrāviens noticis, pateicoties ASV izaugsmes kapitāla investoram “Bregal Sagemount”, kas novērtējis “Draugiem Group” uzņēmumu “Print­ful” vairāk nekā viena miljarda ASV dolāru apmērā. Investējot 130 miljonus ASV dolāru, jaunais partneris kļuvis par mazākuma akcionāru, kontrolpaketi saglabājot esošo īpašnieku rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bregal Sagemount” ir privāts izaugsmes kapitāla investīciju uzņēmums ASV, kas iegulda investīcijas tādās strauji augošās nozarēs kā e-komercija, programmatūras izstrāde, digitālā infrastruktūra, veselības pakalpojumi un finanšu tehnoloģijas. Investora portfeļa uzņēmumi iegūst piekļuvi nozares perspektīvām un citu augstas veiktspējas uzņēmumu paraugpraksei.

“Bregal Sagemount” investīciju portfelis pārsniedz trīs miljardus ASV dolāru, katrā uzņēmumā ieguldot no 40 līdz pat 400 miljoniem ASV dolāru.

“Esam gandarīti, ka mums ir iespēja investēt Latvijas pirmajā “vienradzī”. ASV pazīst Igaunijas “Skype” un Lietuvas “Vinted”, savukārt Latvijas vārdu tagad saistīs ar “Printful”. Šis ir viens no lielākajiem ieguldījumiem mūsu uzņēmuma deviņu gadu vēsturē. Nolēmām veidot attiecības ar “Printful”, jo uzņēmums ir “apģērba pēc pieprasījuma” nozares līderis ar lielu potenciālu, un mēs veidojam attiecības tikai ar šādiem spēcīgiem uzņēmumiem,” investīciju “Printful” pamatoja “Bregal Sagemount” partneris Adams Fullers, piebilstot, ka vairāki uzņēmumi, kuros “Bregal Sagemount” veikuši investīcijas, šobrīd kotējas NASDAQ biržā.

“Printful” spējis turpināt straujo izaugsmi arī pandēmijas laikā. Pērn uzņēmums ierindojies “Forbes” ikgadējā sarakstā ar ASV “Top 500” darba devējiem, “Deloitte Technology Fast 500” uzņēmumu topā, kā arī ASV biznesa žurnāls “Inc.” atzinis “Printful” par vienu no straujāk augošiem uzņēmumiem.

Kopš 2013. gada uzņēmums atvēris astoņas ražotnes visā pasaulē. No tām trīs atrodas ASV, divas Latvijā un pa vienai Spānijā, Kanādā un Meksikā, savukārt drīzumā plānots atvērt jaunas ražotnes ASV un Lielbritānijā. Papildus tam, “Printful” piesaistījis partnerus, lai varētu piedāvāt pakalpojumus arī Austrālijas, Japānas un Brazīlijas tirgū.

Lai palielinātu ražošanas jaudu un piedāvātu klientiem arvien jaunas iespējas, pēdējā gada laikā “Printful” komanda dubultojusies – uzņēmumā strādā vairāk nekā 1800 cilvēku visā pasaulē.

Veido pasauli, kurā valoda neierobežo

Piemēram, Rīgā dibinātais jaunuzņēmums “Lokalise”, kas attīsta tulkošanas un lokalizācijas procesu automatizācijas platformas, specializējoties mobilo lietotņu, mājaslapu, spēļu un cita digitālā satura pielāgošanā starptautiskajiem tirgiem vairākās valodās, pērn B sērijas finansējuma kārtā, kuru vadīja “CRV”, piedaloties “Creandum Dawn Capital”, uzņēmuma esošajiem investoriem un vairākiem “biznesa eņģeļiem” piesaistījis 44,2 miljonus eiro (50 miljonus ASV dolārus).

Reklāma
Reklāma

Kopumā šis uzņēmums piecu gadu laikā jau ir piesaistījis 56 miljonus ASV dolāru. “Esam izauguši no rīka, ko pārsvarā izmanto tikai izstrādātāji, līdz lokalizācijas platformai, kas ir piemērota jebkuram uzņēmumam, kas veido digitālos produktus, tostarp “Revolut”, “Arduino” un “Hyundai”. Mūsu investori saprot, ko mēs vēlamies paveikt. Samazinot izmaksas un paātrinot piegādes, mēs varam mainīt tirgu, īstenojot savu vīziju par pasauli, kurā valoda neierobežo izvēli,” ir pārliecināts “Lokalise” līdzdibinātājs Niks Ustinovs.

Pērn piesaistītais nozīmīgais finansējums tiks izmantots jaunu produktu izstrādei, darbaspēka piesaistei un partnerattiecību paplašināšanai.

Virtuālā realitātē sniedz palīdzību kareivjiem

Latvijas jaunuzņēmuma vadītais konsorcijs “Exonicus” pērn uzvarēja Eiropas Aizsardzības industrijas attīstības programmas projektu konkursā un saņēma finansējumu 2,24 miljonu eiro apjomā virtuālā traumu simulatora pielāgošanai un testēšanai. Konsorcijā projekta ietvaros ir apvienojušies uzņēmumi no četrām valstīm – Latvijas, Vācijas, Igaunijas un Somijas.

“Exonicus” traumu simulatora projekta izstrādei ir piešķirts Aizsardzības ministrijas grantu programmas līdzfinansējums. “Exonicus” dibinātājs Sandis Kondrāts stāsta, ka šobrīd simulators tiek pielāgots Latvijas, Igaunijas un Vācijas armiju vajadzībām.

“Simulators nodrošina apmācību procesu militārajiem mediķiem – glābējiem un medmāsām. Virtuālajā realitātē tiek sniegta palīdzība ievainotiem kareivjiem, simulācija ir kā spēle, kurā tiek izspēlētas dažādas situācijas,” stāsta simulatora platformas izveidotājs S. Kondrāts. Ideja par šāda simulatora radīšanu nākusi no kāda ASV armijas majora, produkta izstrāde notikusi divās valstīs – Latvijā un ASV, iesaistoties mediķiem, programmētājiem un militārās nozares ekspertiem. “Exonicus” traumu simulatora pielāgošana un testēšana trijās armijās notiks līdz 2024. gadam.

Nākamie vienradži nebūs ilgi jāgaida

Arī Covid pandēmijas laikā privātie investori – Latvijas Biznesa eņģeļu tīkla (LatBAN) biedri turpināja investēt Latvijas un Baltijas jaunuzņēmumos. 2021. gada investīciju dati vēl tiek apkopoti, bet 2020. gadā investīcijas sasniedza 1,8 miljonus eiro. Kopumā pēdējo septiņu gadu laikā šīs organizācijas biedri jaunuzņēmumos ir investējuši teju 13 miljonus eiro.

Starp tiem ir arī pieci pērnā gada labāko investīciju saraksta uzņēmumi – “Printful”, “Sonarworks”, “Exonicus”, “Nordigen” un “Jeff App”. “Kur ir izaicinājumi, vienmēr blakus pastāv arī iespējas. Ir aizraujoši redzēt, cik daudz izcilu ideju, jaudīgu projektu tiek attīstīti Latvijā. Līdz ar pirmā vienradža – “Printful” – parādīšanos pārējie jau stāv rindā. Ticam, ka tas radīs nepieciešamo sniega bumbas efektu, kā bija Igaunijā ar “Skype”, un arī mums būs vairāk veiksmes stāstu, ar ko lepoties pasaules līmenī,” saka LatBAN izpilddirektore Kristīne Tarvida.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.